Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie mam wielkiego zaufania do władzy i autorytetów, które na start są niepodważalne. Może to efekt zbyt dużej ilości thrillerów i opowiadań o dystopii, ale po prostu nie wierzę w to, że osoby posiadające moc nie wykorzystają jej do swoich celów. Zakładam, ze każdy, kto ma władzę, nawet w niewielkiej ilości w jakiś sposób zostanie przez nią spaczony. Nasza codzienność nieustannie daje nam tego smutne przykłady. Od polityków, poprzez celebrytów aż do bossów korporacji. Nie ma dnia bez skandali i afer z nimi związanych. Manga 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku ukazuje, jak niebezpieczne jest bezgraniczne zaufanie jakiejś partii i przywódcy politycznemu. Może nasz samozwańczy wybawiciel tak naprawdę chce jedynie dobrać się do władzy?

Piguła

  • Wyjątkowa seria niezwykle utalentowanego mangaki,
  • Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku dekad,
  • Sytuacja z dzieciństwa przyczyną wielu tragedii,
  • Sporo tajemnic i wyśmienity klimat.

20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku to manga niezwykle utalentowanego Naoki Urasawy znanego z tytułów takich jak Monster, Pluto czy Master Keaton. Wybitny mangaka tworzy unikatowe i poruszające tytuły, które zostają z czytelnikami na długo. Nie inaczej jest w przypadku tej mangi. Opisywana seria jest opowieścią o młodości, dorastaniu, biegu czasu, a także tym jak niepozorne wydarzenia mogą mieć poważne konsekwencje po latach.

20th Century Boys zostało bardzo ciepło przyjęte przez czytelników na całym świecie i otrzymało masę nagród. Tytuł doczekał się serii filmów pełnometrażowych, a także kontynuacji zatytułowanej 21st Century Boys. W Polsce manga 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku wydawana jest przez Hanami, które w swojej ofercie ma również inne cudowne serie, za którymi stoi Naoki Urasawa, a także sporo innych wyśmienitych tytułów. O wielu z nich możecie przeczytać na Operacja Panda.

Epicka historia

20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku to gigantyczna historia rozgrywająca się na przestrzeni kilku dekad. Głównymi bohaterami są ludzie, którzy znają się od dzieciństwa i pod przewodnictwem kumpla o imieniu Kenji tworzyli całkiem zgraną paczkę. Jedną z ich zabaw w sekretnej bazie było planowanie scenariusza o wielkim niebezpieczeństwie i ratowaniu świata. Po latach okazuje się, że intryga z ich dziecinnych fantazji może się urzeczywistnić. Bohaterowie robią wszystko by powstrzymać tajemniczego Przyjaciela i jego szalony plan. Ukazana jest także historia po porażce herosów i tym jak partia Przyjaciela przejęła władzę w Japonii. Nadzieje nie są jednak jeszcze stracone, bo bohaterowie wraz z siostrzenicą Kenjego ciągle podejmują walkę o lepsze jutro. Jak doszło do tragedii i czy paczce znajomych uda się ocalić kraj? O tym właśnie opowiada manga 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku.

Całość jest oczywiście znacznie bardziej skomplikowana i rozbudowana. Do tego wydarzenia nie są zaprezentowane w chronologicznym ciągu. Daje to ciekawy efekt i pozwala ciągle budować kolejne intrygi i tajemnice.

Wielka ucieczka

Piąty tom mangi 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku rozpoczyna się zuchwałą ucieczką Shoguna i jego nowego przyjaciela, który trafił do więzienia za tworzenie wywrotowych treści. Kumpel głównego bohatera mimo upływu lat od tragicznej konfrontacji z Przyjacielem, nadal się nie poddaje i zrobi wszystko by ochronić Kanę, która zdaje się być kluczem do całej sprawy. Dlatego niemożliwa ucieczka z więzienia na środku morza nie jest dla niego problemem.

Reszta historii to sporo skakania w czasie do lat 70. a także wydarzeń z nocy, gdy cały świat się zmienił. Chodzi o pamiętnego Sylwestra, gdy tajemniczy wirus mordował tysiące ludzi a na ulice Tokyo trafił siejący spustoszenie robot. Tylko Kenji i jego kompani ruszyli do walki o świat i próbowali powstrzymać szalony plan Przyjaciela. Dowiadujemy się, jak przebiegała tamta noc. Wiemy też w jaki sposób parta Przyjaciela zmanipulowała prawdę i wykorzystała koszmarny atak terrorystyczny do zdobycia prawie absolutnej władcy.

Pranie mózgu

Piąty tom mangi to także debiut nowej postaci. Poznajemy licealistkę Kyoko Koizumi, która jak się okazuje, chodzi do tej samej szkoły co Kana. Dziewczyna nie jest zbyt zainteresowana nauką i woli chodzić na koncerty i ganiać za zespołami. To sprawia, że jest o krok od oblania roku. Dziewczyna trochę przez przypadek podejmuje się zadania przygotowania wypracowania na temat wydarzenia znanego jako Krwawy Sylwester roku 2000. Jest to zdarzenie, którego fragmenty zostały już ukazane we wcześniejszych rozdziałach.

Ten tom jeszcze dokładniej przedstawia jak rzekomy atak terrorystyczny, za którym stał Kenji sprawił, ze partia Przyjaciela zdobyła praktycznie nieograniczoną władzę. Kyoko chce szybko zakończyć swoje wypracowanie, ale okazało się, ze dziewczyna wpadła w niezłe tarapaty. Samo zainteresowanie tematem sprawia, że trafia ona na rządową listę i zostaje wysłana do „Przyjaciellandu”. Miejsce to jest specjalnym parkiem rozrywki, który służy także do niecnych celów władzy. Pechowa nastolatka jest teraz w niezłych tarapatach. Czy uda się jej przetrwać warsztaty, które przypominają pranie mózgu?

Zagadka

Kolejne elementy układanki, jaką jest historia 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku trafiają na swoje miejsce. Atak terrorystyczny z końca wieku zostaje przedstawiony, poznajemy też więcej informacji na temat tego jak przerażająca jest nowa rzeczywistość. Zwycięstwo partii Przyjaciela przerodziło Japonię w prawdziwą dystopię z prześladowaniami politycznymi, manipulacją i zabijaniem niewygodnych jednostek. To miejsce z koszmaru, gdzie dochodzi na dodatek do prania mózgu. Przybliżamy się także do poznania tego, kim tak właściwie jest Przyjaciel i jakie wydarzenia z lat 70. przyczyniły się do tego wszystkiego.

Intrygi

Naoki Urasawa ma prawdziwy talent do tworzenia wielowątkowych historii z masą bohaterów. Chłopaki z dwudziestego wieku podobnie jak Monster i inne serie jego autorstwa to tytuły, które z rozdziału na rozdział coraz bardziej rozbudowują fabułę, świat i oferują możliwość poznania historii z różnych perspektyw. Fajnie jest też zrobione to, że wątki z różnych czasów się ze sobą zazębiają, by wspólnie prezentować historię. Zamiast zastosowania klasycznej chronologii mamy zlepek scen, które ze sobą współgrają i czynią intrygę ciekawszą. Wszystkie te elementy są naprawdę świetne i sprawiają, że 20th Century Boys to wyśmienita przygoda, którą dłużej się czyta. Po każdym tomie jestem niezwykle zadowolony, ale jednocześnie od razu mam ochotę na więcej. To prawdziwe mistrzostwo jeśli chodzi o opowiadanie historii w mangowej formie.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Hanami

Recenzja mangi 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku Tom 4, czyli uważaj na przyjaciół

8.9

Fabuła

9.3/10

Kreska

8.6/10

Jakość wydania

8.5/10

Klimat

9.2/10

Zalety

  • Świetnie napisana historia
  • Wciąga
  • Fajni bohaterowie

Wady

  • Całość może być odrobinę chaotyczna przez sporo postaci i wydarzeń w różnych czasach