Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Czasem mam wrażenie, ze konflikt jest stanem naturalnym dla ludzkości. Chyba nie zdarzyło się jeszcze, żeby spokój i pokój trwały dłużej niż kilka oddechów. Walka jest czymś, co towarzyszy nam od zawsze i każdy pretekst dobry jest do wywołania mniejszej czy większej wojenki. Czasem o tym zapominamy, ale wtedy wydarzy się coś bliżej nas i wtedy można pojąć, że pokój jest zjawiskiem chwilowym. Wspominam o tym nie tylko ze względu na obecną sytuację geopolityczną, ale także przez to, że manga Chainsaw Man porusza właśnie ten temat.
Piguła
- Brutalna ale momentami bardzo zabawna manga,
- W tym świecie diabły są prawdziwe,
- Zbliża się wielkie niebezpieczeństwo.
Chainsaw Man to unikatowa mieszanka groteski, komedii i dramatu, która odwraca do góry nogami konwencje shonenów. Za tytułem stoi Tatsuki Fujimoto, który moim zdaniem jest jednym z najbardziej utalentowanych mangaków obecnego pokolenia. Chainsaw Man cieszy się sporą popularnością na całym świecie i manga doczekała się adaptacji anime. W Polsce krwawa i zabawna seria wydawana jest przez Waneko, które w swojej ofercie ma także jednotomówki autora Look Back i Żegnaj, Eri. Oba tytuły są wyśmienite i mają sporo do zaoferowania czytelnikom.
Piłowanie
Akcja mangi Chainsaw Man rozgrywa się w Japonii z lat 90. Z tym że mowa o alternatywnej wersji rzeczywistości, gdzie poza ludźmi żyją też okropne i niebezpieczne stworzenia. Największe obawy ludzi mają materialną formę i przybierają postać potworów zwanych diabłami lub demonami. Życie w takim świecie nie należy do najłatwiejszych. Część ludzi zajmuje się walką z bestiami i funkcjonuje jako łowcy. Inni starają się żyć w miarę normalnie w rzeczywistości, gdzie zabicie przez potwora jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci.
Głównym bohaterem mangi jest Denji, który w wyniku tragedii stał się w połowie człowiekiem i w połowie potworem znanym jako Chainsaw Man. On był głównym bohaterem pierwszej części mangi i to na nim skupia się w głównej mierze uwaga. Jednak wraz ze startem drugiej części mangi doszło do całkiem sporej zmiany.
Obok tytułowego bohatera na pierwszym planie pojawia się także Asa Mitaka, która debiutowała w 12 tomie mangi. Licealistka nie wiedzie zbyt szczęśliwego czy pogodnego życia. Jest wytykana palcami, nie ma przyjaciół i nie lubi innych ludzi. W wyniku przykrego zbiegu okoliczności ciało nastolatki jest współdzielone z demonem wojny. Od teraz istnieją dwie Asy.
Jedna to nadal ta sama introwertyczna dziewczyna. Druga jest krwiożerczą maszyną do zabijania, której celem jest odnalezienie i zamordowanie Chainsaw Mana. Tak się składa, że Denji i Asa uczęszczają do tej samej szkoły. Czy spotkanie tej dwójki zakończy się rzezią?
Wojna
Chaos w świecie Chainsaw Man rozkręca się w najlepsze. Kościół oddany tytułowemu bohaterowi mangi wchodzi z otwarty konflikt z władzami i dochodzi do rzezi. Nastolatkowie i oddani nietypowej wierze zostają uzbrojeni po zęby i szykują się na apokaliptyczną bitwę z łowcami potworów i demonicznymi sługami z agencji do zwalczania diabłów. Krwawy konflikt kończy się pozorną kapitulacją kościoła Chainsaw Mana na terenie Japonii. Okazuje się jednak, że był to tylko taktyczny zabieg, by doprowadzić do swego rodzaju zasadzki na niespotykaną skalę. Czy to starcie przerodzi się w prawdziwą wojnę, jakiej pragnie diabeł siedzący w ciele Asy?
Misja ratunkowa
Konflikt i swego rodzaju wojna domowa ma straszne skutki. Niewinni ludzie przemieniają się w zmutowane wersje Chainsaw Mana. Cywile gina na potęgę i dochodzi do tragedii. Wszystko to prowadzi do tego, że Denji łamię obietnicę i zamienia się w swoje alter ego, by uratować Nayutę. Nie prowadzi to jednak do niczego dobrego. Bohater zostaje pokonany i schwytany, by stać się celem okropnych eksperymentów. Z kolei jego najbliższa osoba znika i nie wiadomo co się z nią stało. Grupka ludzi wyrusza na misję odbicia Chainsaw Mana z więzienia. Nie robią tego, by go uratować, lecz stanąć z nim do walki i w końcu zabić potwornego bohatera. Na czele tej akcji staje Asa i siedzący w jej ciele diabeł wojny. Czy grupce śmiałków uda się odbić tytułowego bohatera z pilnie strzeżonego ośrodka rządowego? Czy uda się odnaleźć też Nayutę, która jako odrodzenie Maikimy posiada niezwykłe moce?
Zwroty akcji
Chainsaw Man podobnie jak inne tytuły autorstwa Tatsuki Fujimoto to seria pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Za każdym razem, gdy zakładamy, co wydarzy się dalej, zostajemy zaskoczeni i autor robi coś nieoczywistego. Dwa recenzowane tym razem tomy są tego dobrym przykładem. Całość jest zakręcona, pomysłowa i niezwykle zabawna i sprawdza się po prostu świetnie jako taka nieoczywista manga na pograniczu horroru i komedii. Oby tak dalej, bo jak dotąd Chainsaw Man jeszcze mnie nie zawiodło pomimo tak wielu rozdziałów i tylu zwrotów akcji.
Jazda
Strona wizualna jest już tradycyjnie wyśmienita i Chainsaw Man pod tym względem to ścisła czołówka jeśli chodzi o bardziej mroczne serie z gore i elementami horroru. Za każdym jestem pod wrażeniem pomysłowości i kreski, jaką raczy nas Tatsuki Fujimoto. Oby tak dalej.
Dzieje się!
Kolejne dwa tomy mangi Chainsaw Man to sporo akcji i zaskakujących momentów, które sprawiają, że historia idzie w zupełnie nowym kierunku. Ta część opowieści o świecie nawiedzonym przez potwory zaczynała się od szkolnych perypetii młodej dziewczyny. Teraz mamy wojnę domową z masą ofiar cywilnych i potencjalnym końcem świata na horyzoncie. Całość coraz bardziej się rozkręca i jest niezwykle nieprzewidywalna. Za to uwielbiam ten cykl i Chainsaw Man po prostu nie zawodzi. Zdecydowanie warto sięgnąć po ten tytuł!
Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko