Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Jakieś dobre ćwierć wieku temu, gdy zaczynałem na poważnie moją przygodę z japońską kinematografią, w ręce wpadł mi cały szereg filmów. Klasyki Kurosawy, trochę nowej fali i sporo filmów jidaigeki osadzonych w Japonii sprzed wieków. Jedną z tych produkcji był film Shogun Assassin. Nietypowa produkcja bardzo przypadła mi do gustu. Okazało się, że jest to zlepek kilku starszych filmów o pewnym samuraju podróżującym z dzieckiem. Udało mi się zdobyć całą oryginalną serię i obejrzeć ją jeszcze w początkowym etapie nauki japońskiego. Wspominam o tym wszystkim, bo wspomniany film i cały cykl to produkcje na bazie legendarnej mangi Samotny wilk i szczenię. W końcu miałem okazję poznać materiał źródłowy i jestem oczarowany.
Piguła
- Legendarna i niezwykle wpływowa manga,
- Płatny zabójca i jego młody syn wędrują przez Japonię,
- Historia ma epizodyczny charakter,
- Sporo akcji i walki.
Samotny wilk i szczenię to manga duetu Kazuo Koike i Goseki Kojima. Kultowy tytuł o płatnym zabójcy podróżującym z dzieckiem był gigantycznym hitem w Japonii i zyskał wielu fanów na całym świecie. Ci sami twórcy odpowiadają także za inną mangę w podobnym klimacie, czyli Poranek ściętych głów. Oba tytuły wydawane są w Polsce przez Hanami, które oferuje wiele wyśmienitych serii dla dojrzalszych czytelników. Warto zapoznać się z ich tytułami, bo to jedne z najlepszych mang jakie miałem okazję czytać.
Ojciec i syn
Manga ukazuje historię tytułowego samotnego wilka i jego potomka. Głównym bohaterem jest Itto Ogami. Mężczyzna jest płatnym zabójcom o niespotykanych umiejętnościach bojowych i zdolnosciach taktycznych. Niepokonany wojownik jest roninem, czyli bezpańskim samurajem, który podróżuje przez kraj wraz ze swoim małym synkiem w wózku. Chłopczyk o imieniu Daigoro pomaga ojców w wykonywaniu różnych misji i pokonywaniu przeróżnych przeciwników. Seria ma epizodyczny charakter i przedstawia różne historie z życia potężnego wilka. Kolejne historie dostarczają więcej informacji na temat bohatera i tego jak doszło do tego, że podróżuje z synem i mimo niezwykłych umiejętności, morduje za pieniądze. Jaki jest cel Itto i gdzie skończy się jego podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni?
Seria prezentuje nam perypetie tego wojownika, jego dziecka i ich drogę do osiągnięcia celu. Poznajemy także powody tego, że wyjątkowo utalentowany szermierz i doświadczony samuraj zajmuje się wędrówką po kraju i zabijaniem ludzi za garść monet. Całość tworzy epicką i tragiczną historię o honorze i zemście w klasycznym stylu.
Głęboka woda
Pierwszy tom mangi to swego rodzaju rzuceni na głęboką wodę. Trafiamy do któregoś momentu historii i za bardzo nie wiadomo, o co chodzi. Nie ma tu typowego wprowadzenia i poznania bohaterów. Zamiast tego obserwujemy jedną z misji wilka i szczeniaka. Może to odrobinę dezorientować, ale daj też fajny efekt zaskoczenia i pozwala szybko zrozumieć założenie serii. Główny bohater jest dosyć ekscentryczną osobą jak na dawne czasy i mało który samuraj podróżuje z malutkim dzieckiem. Jednoczenie Itto jest niepokonanym wojownikiem, którego umiejętności przewyższają wszystkich innych. To sprawia, że jest on swego rodzaju postrachem. Jego przydomek odnosi się właśnie do tego, a także zapisu jego imienia i nazwiska w kanji.
Początkowe historie z tego tomu to raczej krótkie epizody ukazujące umiejętności bohatera i jego spryt. Samotny wilk jest zawsze o kilka kroków przed wrogami i wykorzystuje taktyki słynnego chińskiego generała i stratega Sun Zi, by zawsze przechytrzyć swoich rywali i wyjść cało z każdego starcia. Schemat ten jest urozmaicony przez naprawdę ciekawe scenariusze i niezwykłe sytuacje. Bohater mangi potrafi dać się pojmać, by szybko mieć swój cel przed sobą. Itto wykorzystuje także syna jako przynętę lub prowokacje. W jednej z historii synek sika na samuraja, by ten w ramach obrazy honoru wyzwał bohatera na pojedynek. Mamy też inne pomysłowe zasadzki i pułapki, które ukazują ronina jako mistrza w fachu zabijania ludzi.
Podły świat
Jednym z niezwykle ciekawych aspektów mangi Samotny wilk i szczenię jest to, jak zaprezentowano Japonię epoki samurajów na kartach tej mangi. Bardzo często nasza wiedza na temat tamtych czasów nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością i bazuje na górnolotnych sloganach i hasłach na temat kodeksu wojowników i honoru. Autorzy ukazują tutaj inne oblicze tego świata. Jak wszędzie i w każdej epoce liczy się władza i wpływy. Szczytne idee i wartości są często jedynie wykorzystywane do własnych celów przez wpływowych ludzi. Główny bohater jest skuteczny, bo podąża własną drogą i kieruje się sztuką wojny bez znaczenia czy będzie to chwalone przez innych samurajów. Jego metody często są niezbyt honorowe, podstępne i wielu ludzi źle na nie patrzy. Tylko jakie tak naprawdę ma to znaczenie? Zwłaszcza, ze większość z tych postaci wcale nie jest lepsza i dopuszcza się okropnych rzeczy ukrytych za fasadami hierarchii społecznej i reguł.
Ogami podąża wyznaczoną przez siebie ścieżka i zdaje sobie sprawę z tego, kim się stał. Mężczyzna jest gotów poświęcić zarówno swoje życie jak i życie swego synka, by osiągnąć wyznaczony cel. Wszystko to jest dobitnie ukazywane w różnych rozdziałach mangi. W jednej z historii ronin przyznaje, ze nie może już modlić się do bogów, tylko prosi demony o przysługę. To dobrze ukazuje stan umysłu postaci i jest dla mnie niezwykle ciekawe.
Ponadczasowa kreska
Samotny wilk i szczenie powstawało w pierwszej połowie lat 70. Mowa więc o tytule mającym na karku ponad 50 lat. Mimo to ilustracje nie wyglądają na przestarzałe i nadal robią wrażenie i są widowiskowe. Niektóre sekwencje przedstawiające walki są trochę chaotyczne, ale dodaje to dynamiki tym momentom. Reszta wypada pierwsza klasa, ma naprawdę dobry klimat i bardzo dobrze oddaje Japonię sprzed lat.
Spore nadzieje
Pierwszy tom mangi Samotny wilk i szczenię oferuje czytelnikowi naprawdę sporo. Dużo akcji, fajny klimat i sporo widowiskowych momentów. Na dokładkę pod tym wszystkim jest jeszcze sporo ciekawych tematów i serii porusza kwestie władzy, ludzkiej natury i zemsty. Jestem pod sporym wrażeniem tej historii i wiąże z nią spore nadzieje. Filmy były bardzo klimatyczne i fajne, ale manga jest jeszcze lepsza. Dlatego Samotny wilk i szczenię to tytuł godny polecenia każdemu, kto jest, chociaż w najmniejszym stopniu zainteresowany tematyka samurajów.
Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Hanami