Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Historia jest niezwykle ciekawa, ale skrywa wiele tajemnic i wątków, o których większość z nas nie wie za dużo. Często nasza znajomość ogranicza się do podstawowych informacji lub prostych haseł w stylu tego opisującego Michała Kopernika – „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – polskie go wydało plemię”. Jednak gdyby się tak nad tym zastanowić, to większość z nas nie wie jak doszło do tego wiekopomnego i rewolucyjnego zdarzenia, jakim była rewolucja kopernikańska? Manga Ziemia i jej obroty ukazuje, jak mogła wyglądać doga do tego osiągnięcia.
Piguła
- Manga osadzona w Polsce w XV wieku,
- Nauka kontra wiara,
- Świetny klimat i zwroty akcji.
Ziemia i jej obroty to seria o oryginalnej tematyce, jaką jest nauka na temat heliocentrycznego układu słonecznego w Europie w okresie pomiędzy końcem średniowiecza a początkiem epoki renesansu. Za ten niezwykły tytuł odpowiada Uoto. Manga została bardzo ciepło przyjęta przez fanów i doczekała się adaptacji anime dostępnej na platformie Netflix. W Polsce Ziemia i jej obroty jest wydawane przez Waneko, które w swojej ofercie ma wiele unikatowych i pomysłowych serii takich jak Look Back czy Shiki.
W poszukiwaniu prawdy
Akcja tytułu osadzona jest w XV wiecznej Polsce, w okresie gdy postępy w nauce coraz bardziej ścierają się z przekonaniami religijnymi i naukami Kościoła. W centrum wszystkiego jest teoria o heliocentrycznym układzie słonecznym, gdzie to nie Ziemia jest centrum wszechświata. Badacze i chłonne umysły zastanawiają się nad tą kwestią. Jednak samo rozmyślanie nad tym, że to nie Ziemia jest centrum wszystkiego, jest uznawane za herezję, która musi być srogo ukarana. Bluźniercy są traktowani jako zagrożenie dla Kościoła i poddawani okropnym torturom. Ziemia i jej obroty ukazuje nam perypetie różnych osób żyjących w tamtych czasach. Tytuł ukazuje spór pomiędzy ówczesnymi dogmatami i systemem a nauką i rewolucyjnymi tezami, które mogą zagrozić przyjętemu porządkowi. Wszystko to jest przedstawione zarówno z perspektywy osób poszukujących prawdy o świecie jak i tych, którzy polują i karzą heretyków. Która ze stron wygra w tym konflikcie?
Siła nauki
Bohaterem pierwszego tomu mangi Ziemia i jej obroty jest nastolatek o imieniu Rafał. Chłopak nie miał łatwego życia, ale jest niezwykle zdolny i inteligenty. Dzięki temu niedługo ma trafić na uniwersytet, gdzie będzie studiował teologię. Jest to wielkie wyróżnienie i nadzieja na świetlaną przyszłość dla chłopaka. Chłopak chciałby uczyć się czegoś innego i zaspokoić swoją wiedzę w dziedzinach takich jak astronomia. Jednak nalegania opiekuna i opcja łatwiejszej ścieżki w życiu sprawiają, że chłopak decyduje się na konformizm i naukę teologii. Życie Rafała ulega zmianie w chwili gdy ma on się zaopiekować Hubertem. Mężczyzna jest heretykiem, który został uwolniony po przyznaniu się do winy i odpokutowaniu za swoje grzechy.
Prawda jest jednak taka, że Hubert udawał i planuje kontynuować swoje badania na temat układu heliocentrycznego. Jakby tego było mało, mężczyzna grozi Rafałowi i zmusza go do współpracy. Jest to bardzo ryzykowne, ale Rafał zaczyna coraz bardziej interesować się tematem. Czy chłopak będzie w stanie uniknąć oskarżeń o herezję i kontynuować badania z Hubertem?
Z drugiej strony mamy inkwizytora Nowaka, który stoi na straży porządku i tropienia heretyków. Zachowanie Huberta wydaje mu się bardzo podejrzane i zaczyna on prowadzić swoje śledztwo w pogoni za bluźniercami i osobami, które zagrażają porządkowi świata. Czy Nowak będzie w stanie wytropić osoby zajmujące się nielegalnymi badaniami gwiazd?
Więcej niż jeden bohater
Rafał i Nowak nie są jedynymi bohaterami mangi Ziemia i jej obroty. W historii pojawia się jeszcze sporo ciekawych postaci, które odgrywają ważne role. Mamy okazję lepiej poznać wiele z nich i zrozumieć świat, w którym przyszło im żyć.
Zaskakuje
Muszę przyznać, że Ziemia i jej obroty jest tytułem, który mnie nieźle zaskoczył. Spodziewałem się bardziej stonowanej historii o nauce i rozwoju, gdzie spokojnie poznajemy losy różnych naukowców. Byłem w totalnym błędzie i potwierdzają to pierwsze strony mangi, gdzie obserwujemy tortury jednego z heretyków. Mamy całkiem mocną scenę wyrywania paznokci, gdzie poznajemy inkwizytora Nowaka. Dalej wszystko nabiera rozpędu i łączy w sobie coś w rodzaju epickiej historii szpiegowskiej z filozoficznymi rozważaniami na temat nauki, wiary i prawdy. Całość łączy się ze sobą w świetny sposób i oferuje naprawdę unikatowe doświadczenie. Zwłaszcza, ze jako czytelnik jesteśmy ciągle zaskakiwani. Historia jest poprowadzona w naprawdę pomysłowy sposób, który wpisuje się w ogólne przesłanie tytułu o tym, że pragnienie wiedzy i prawdy nie jest czymś, co można łatwo zgasić i jest przekazywane niczym pałczaka w sztafetach. To rozprzestrzenia się i pochłania kolejne osoby i taką żądzę niezwykle trudno ugasić.
Porządek ponad wszystko
Tym, co mocno rzuciło mi się podczas czytania pierwszego tomu mangi Ziemia i jej obroty jest postać tropiciela herezji, jakim jest inkwizytor Nowak. Zawzięcie poszukuje on wszelkich znaków herezji i jest bezwzględny w swoich torturach, zastraszaniu i metodach manipulacji ludźmi. Jednoczenie nie jest tak, że jest on jakimś gigantycznym wyznawcą panujących dogmatów i człowiekiem świecie przekonanym, ze stoi po stronie prawdy. Zamiast tego zależy mu na córce i stabilności systemu. To, co się dla niego liczy to utrzymanie status quo i pokoju i spokoju. Nie chce on żadnych zmian, bo mogłoby to prowadzić do gorszych sytuacji i potencjalny progres jest dla niego zbyt wielkim ryzykiem.
Jest to niezwykle ciekawe i realistyczne ukazanie postaci tego typu. Bezideowy człowiek i swego rodzaju służbista, który koncentruje się na tym co tu i teraz i raczej twardo stąpa po ziemi. Stoi on w kontraście do bohaterów, dla których liczy się prawda, wielkie idee i kwestie niematerialne. Mamy więc dosyć ciekawe zderzenie postaw i priorytetów, które stoi na innej osi niż typowe wiara kontra nauka. Jest to dla mnie bardzo ciekawe, bo postawa Nowaka wydaje mi się bardzo powszechna i raczej naturalna dla wielu i przejawia się w wielu aspektach życia. Stabilność i niezaburzanie porządku jest czymś, co wiele osób ma za swój cel w pracy, życiu prywatnym czy polityce. Tylko czy na dłuższą metę taka postawa prowadzić do czegoś dobrego?
Ziemia i jej obroty porusza
Ziemia i jej obroty wgląda bardzo dobrze. Tytuł stawia na realizm jeśli chodzi o świat i postacie. Sprawdza się to naprawdę dobrze i można wczuć się w klimat późnego średniowiecza. Niektóre ilustracje są niezwykle klimatyczne i robią spore wrażenie. Mamy także sporo pomysłowych ujęć, które sprawdzają się super. Storna wizualna jest tutaj na naprawdę wysokim poziomie.
Do tego tytuł został całkiem fajnie wydany. Mamy go w zwykłej wersji 2 w 1, a także w twardej oprawie w ramach edycji specjalnej. Muszę przyznać, że Waneko wytypowało dobry tytuł do takiego wydania premium. Poza faktem, że akcja mangi rozgrywa się w Polsce, za tytułem jeszcze przemawia naprawdę oryginalna tematyka i świetnie napisana historia. Po pierwszym podójnym tomie zapowiada się naprawdę ekstra seria, która pewnie będzie polecana jako jedna z mangowych perełek. Twarda oprawa tylko jeszcze podnosi ten prestiż.
Ziemia i jej obroty to perła
Ziemia i jej obroty to naprawdę wyborny tytuł, który serwuje czytelnikowi unikatowy setting, bardzo oryginalną tematykę i świetny klimat. Całość to taka mieszanka filozoficznego dramatu i historii o spiskach, tajemnicach i intrygach politycznych. Pierwszy tom mangi wywarł na mnie ogromne wrażenie i wydaje mi się, że będzie to kolejna perełka, która zasłuży na miejsce pośród najlepszych tytułów wydanych dotychczas w naszym kraju. Świetna historia i ponadczasowe przesłanie i tematyka sprawiają, że Ziemia i jej obroty jest czymś, co zasługuje na uznanie i moją szczerą rekomendację.
Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko