Życie płynie i nie zatrzymuje się dla nikogo. Nawet jeśli udałoby się nam wstrzymać wszystko lub nawet zatrzymać się w miejscu, to i tak wszyscy wokół nas będą pędzić do przodu i się zmieniać. Jest to najbardziej widoczne, gdy po jakimś czasie powróci się na stare śmieci i w rodzinne strony. Wszystko wokół nas będzie podobne, ale jednak zupełnie inne. Nie ma też szans na kontynuowanie znajomości, jakby nigdy nic się nie zmieniło. O tym właśnie jest manga Złoty baran.
Piguła
- Historia grupki przyjaciół,
- Dramat o dorastaniu,
- Trzytomowa seria.
Złoty baran to manga autorstwa Kaori Ozaki, która ukazywała się w Japonii pomiędzy 2017 a 2019 rokiem. Tytuł ukazujący losy czwórki przyjaciół z dzieciństwa zdobył uznanie i trochę nagród. W Polsce trzytomowa manga wydana została przez Waneko. Ja miałem okazję sięgnąć po całą serię i przeczytać ją za jednym zamachem. Jeśli ktoś lubi dramaty o problemach nastolatków ze szczyptą komedii, to warto sprawdzić ten tytuł.
Ponadczasowa przyjaźń?
Złoty baran otwiera się w dosyć mocny sposób. Mamy bowiem scenę próby popełnienia samobójstwa przez nastolatka. Zostaje ona przerwana przez interwencję młodej dziewczyny z gitarą. Bohaterka ratuje życie chłopaka. Później akcja przenosi się trochę czasu wstecz i poznajemy bohaterów. Dziewczyna, która uratowała komuś życie to Tsugu-protagonistka tej historii. Wraz z mamą i siostrami wraca ona w rodzinne strony po tym, gdy jej tata „został gwiazdą na niebie”. Dziewczyny lata nie było w tym miejscu, ale miała kiedyś zgraną paczkę, z którą utrzymywała naprawdę dobre więzi. W tej ekipie był Sora, czyli chłopak, którego życie Tsugu uratowała we flash forwardzie historii. Obok tego w ekipie dziewczyny był jeszcze Yuushin i koleżanka Asari. Yushin był gwiazdą i bohaterem paczki. Z kolei Asari to spokojna dziewczyna, która podkochiwała się w tym koledze.
Teraz po latach Tsugu wróciła do kolegów z dzieciństwa i chciałaby kontynuować przyjaźń jak dawniej. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, ale szybko okazuje się, ze relacje pomiędzy dawnymi przyjaciółmi uległy olbrzymiej przemianie. Czy będzie sposób, by czwórka odbudowała swoje dawne relacje?
Pierwszy tom ukazuje nam relacje pomiędzy bohaterami i jak doszło do tego, że Tsugu targnął się na własne życie. Samobójcza próba chłopaka jest momentem przełomowym, gdyż staje się ona impulsem do szalonego pomysłów głównej bohaterki.
W drogę
Tsugi i Sora decydują się na coś niezwykłego. Nastolatkowie postanawiają uciec z domu i ruszyć w świat, by odbyć prawdziwą przygodę. W końcu małe miasteczko, z którego bohaterowie się wywodzą, nie było zbyt dobrym miejscem. W efekcie podróży para trafia do Tokio i mieszka u pewnego starszego pana, który prowadzi sklepik z kotlecikami. Bohaterowie pomagają mu w prowadzeniu biznesu i spędzają razem miło czas. Sora nawet zaczyna zdawać sobie sprawę z uczuć do swojej koleżanki. Yushin też robi poważny krok w swoim życiu. Chłopak decyduje się porzucić szkołę by zając się zawodowo boksowaniem i w ten sposób zmienić swój los. Z kolei Asari przeżywa bardzo przykrą sytuację z Yushinem i zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojej sytuacji. Nastolatka czuje się porzucona przez wszystkich i jest bardzo samotna. Jak dalej będą wyglądały losy tej czwórki?
Powrót do domu
Zycie dójki bohaterów w Tokio wypada naprawdę dobrze. Sklepik z kotlecikami odnosi sukcesy i nowa rutyna sprawdza się dosyć dobrze. Wszystko ulega zmianie, gdy w mieście pojawia się Yushin, który bierze udział w egzaminie bokserskim. Obecność chłopaka miesza w sytuacji i przypomina o dawnych sporach i zadrach. Z kolei Asari staje się ofiarą szkolnej przemocy i jest totalnie zagubiona. Dziewczyna straciła przyjaciół i swoje miejsce w społeczeństwie. Wszystko jest w rozsypce, ale dochodzi do ważnego wydarzenia. Babcia Sory trafia do szpitala, przez co chłopak i Tsugu wracają w rodzinne strony. Czy ten powrót do domu okaże się idealną sytuacją dla pojednania czwórki bohaterów mangi Złoty baran?
Cierpienie i dramat
Trójka przyjaciół Tsugu zaznała w życiu sporo i mocno się od siebie oddaliła. Wydaje się, ze dziewczyna była swego rodzaju spoiwem dla paczki i podczas jej nieobecności wszystko się wysypało. Ojciec Yuushina był wpływowym człowiekiem, który został pogrążony przez skandal obyczajowy i poważną aferę. To staje się jednym z elementów rozpadu przyjaźni grupki. Każdy jest trochę zagubiony i oddala się od siebie coraz bardziej. Moment, w którym Tsugu pojawia się ponownie w życiu pozostałej trójki, staje się katalizatorem dla większych zmian w ich życiu. Jest to ukazane w bardzo fajny i przejrzysty sposób.
Złoty baran to fajna seria
Złoty baran to udana opowieść i ciekawa manga w iście filmowym stylu. To solidny dramat o przyjaźni ukazany z perspektywy czwórki bardzo różnych ludzi. Historia ukazuje nam dorastanie i to jak wszystko się zmienia i nie można zatrzymać czasu. Nie oznacza to jednak, ze nie da się kontynuować przyjaźni i budować reakcji z innymi. Tytuł fajnie to ukazuje i jest solidną lekcją na temat życia i dorastania. Dlatego wydaje mi się, że warto sięgnąć po Złotego barana.
Jeśli szukacie innej mangi o dorastaniu, to polecam Kwiaty zła.
Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko