Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasami wybór nowego monitora przypomina grę w ciemno – dopóki nie odpalisz ulubionych programów czy gier, nie wiesz, czy podjąłeś dobrą decyzję. Dzisiaj na warsztat bierzemy dwa modele, które celują w zupełnie różne grupy użytkowników: Philips 276B1 – solidny, biurowo-multimedialny zawodnik z matrycą IPS oraz AOC AGON PRO AG276QZD2 – gamingową bestię z OLED. Co je różni? Który lepiej pasuje do Twojego setupu? Czas na test!

Specyfikacja – technicznie rzecz biorąc

Philips 276B1 – IPS (W-LED) dla profesjonalistów

  • Rozdzielczość: 2560×1440 (WQHD)
  • Częstotliwość odświeżania: 75 Hz
  • Czas reakcji: 4 ms (GtG)
  • Pokrycie kolorów: 107% sRGB
  • Kontrast: 1000:1
  • Technologie: LowBlue Mode, Flicker-Free, USB-C PD 65W
  • Powłoka ekranu: Matowa
  • Wejścia sygnału: DisplayPort 1.4 x 1, HDM 1.4 x 2, USB-C 3.2 2. generacji x 1 (typu upstream, funkcja zasilania do 90 W)
  • Design: Elegancki, minimalistyczny, z cienkimi ramkami i ergonomiczną podstawą

AOC AGON PRO AG276QZD2 – OLED dla graczy

  • Rozdzielczość: 2560×1440 (WQHD)
  • Częstotliwość odświeżania: 240 Hz
  • Czas reakcji: 0,03 ms (GtG)
  • Pokrycie kolorów: 99% DCI-P3
  • Kontrast: ∞:1 (OLED)
  • Technologie: Adaptive Sync, HDR10, DisplayHDR True Black 400
  • Powłoka ekranu: Błyszcząca
  • Wejścia sygnału: DisplayPort 1.4 x 2, HDM 1.4 x 2
  • Design: Agresywny gamingowy styl, podświetlenie LED RGB z możliwością personalizacji

To, co ważne, to fakt, iż oba monitory zostały wyposażone w kompletny zestaw okablowania potrzebnego do podłączenia współczesnych urządzeń i komputerów. Malutkie zastrzeżenie mam jedynie do sztywności kabli z zestawów… ale z drugiej strony, to w końcu sprzęt stacjonarny więc nie powinno stanowić to problemu. Niemniej, ja skorzystałem z kabli HDMI The Leshy do przeprowadzenia testów.

Prawdziwy problem, z jakim musiałem się zderzyć, to te ogromne kartony, które musiałem gdzieś uprzątnąć 🙂

Jakość obrazu – kolory, kontrast i „to coś”

Philips 276B1 to typowy „pewniak” dla osób, które potrzebują stabilnego monitora do pracy. IPS daje szerokie kąty widzenia, a do tego pokrycie sRGB jest na wysokim poziomie. Idealny wybór dla grafików, montażystów wideo i każdego, kto potrzebuje wiernych kolorów. Matowa matryca sprawia, że refleksy są minimalne – ten monitor świetnie sprawdzi się w jasnych pomieszczeniach, biurach z dużymi oknami czy nawet w otwartej przestrzeni.

Moje pierwsze wrażenie było jak najbardziej pozytywne, a w głowie pojawił się ogromny slogan: TO JEST MONITOR DLA MNIE. I tak faktycznie jest. Możliwe, że tak jak w przypadku słuchawek SONOS ACE, również i ten testowany produkt zawita u mnie prywatnie… ale to w dalszej przyszłości.

AOC AGON PRO AG276QZD2? To inna liga. OLED sprawia, że czernie są absolutnie głębokie, kontrast idzie w kosmos, a HDR w końcu robi robotę. Do tego świetne pokrycie DCI-P3, czyli prawdziwa gratka dla fanów filmów i gier. Trzeba jednak pamiętać o jednym – błyszcząca powłoka matrycy. W ciemnym pokoju OLED wygląda obłędnie, ale w jasnym pomieszczeniu może łapać odbicia światła, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Pierwsze wrażenie? Śliczny jesteś, fajny ten obraz robisz, podoba mi się podświetlenie i design, ale nienawidzę Cię za lustro na matrycy. Mam świadomość, po co stosuje się błyszczące powłoki matryc, ale i tak jestem zdania, że instalacja czegoś takiego na matrycy powinno być karane chłostą. Inna sprawa, że jeszcze 10-15 lat temu byłbym zakochany w tym monitorze i nie przyszłoby mi do głowy, aby narzekać na szklankę na matrycy. Ot, wystarczy dobrze ustawić monitor, zasunąć rolety i da się używać.


Pisząc o kolorach muszę wspomnieć o profilach pracy obu monitorów. Każde z zastosowań jakie sobie możesz wyobrazić ma swoje odzwierciedlenie w profilach kolorów dostępnych z poziomu menu. Możesz wybrać spośród presetów zdefiniowanych na potrzeby gier, pracy, oglądania filmów oraz konsumowania wszelakich treści. Nawet graficy i montażyści znajda dla siebie odpowiednie ustawienia, a nawet jeśli nie, to opcje są na tyle bogate, by wpasować się w specyficzne wymagania użytkownika. Dotyczy to obu monitorów.

W czym się sprawdzą? Najlepsze gry i programy

Philips 276B1 – idealny do pracy i multimediów
Dzięki wysokiej precyzji odwzorowania kolorów i matowej powłoce, Philips 276B1 to świetny wybór do:

  • Adobe Photoshop, Lightroom, Pixelmator – dla grafików i fotografów,
  • DaVinci Resolve, Premiere Pro, Finał Cut Pro – edycja wideo na poziomie,
  • AutoCAD, SolidWorks, Fusion 3D – dla inżynierów i projektantów,
  • Microsoft Office, Google Docs, Pages – praca biurowa,
  • Netflix, YouTube, Twitch – wygodne oglądanie treści w świetnej jakości.

AOC AGON PRO AG276QZD2 – potęga gamingu
OLED, 240 Hz i błyskawiczny czas reakcji sprawiają, że AOC jest stworzony do gier. Szczególnie dobrze sprawdzi się w:

  • Call of Duty: Warzone, CS2 – szybkie FPS-y,
  • Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 – niesamowity HDR i czerń,
  • Forza Horizon 5, Gran Turismo 7 – detale i płynność,
  • Elden Ring, Starfield – imersja na najwyższym poziomie,
  • Fortnite, Apex Legends – zerowy input lag, idealna responsywność.

Z racji tego, iż w domu używam komputera zwykle wieczorami, to też oba monitory sprawdziły się idealnie. Na potrzeby tworzenia materiałów na bloga i YT, udało mi się wykorzystać oba monitory w prawdziwej pracy, nie tylko symulowanej warunkami testu. Philips to faktycznie muł roboczy i świetnie spełnił się jako dodatkowy ekran do podglądu materiałów wideo oraz graficznych. Mimo wszystko małą przewagę zyskał OLED AOC podczas inspekcji i walidacji gotowych materiałów przed publikacją.

Bardzo przydatną – dla mnie – funkcją obu monitorów jest… pivot! Do konsumpcji treści może niekoniecznie, ale już do pisania tesktów? Super. Inne zastosowania pionowego obrócenia monitora to gry typu shmup, które często mają opcją obrócenia ekranu. Po co? Dzięki temu statek kosmiczny wystrzeliwujący setki pocisków nie musi lecieć z lewej do prawej ekranu, tylko z dołu do góry bez czarnych pasów po bokach. Swoją drogą… ktoś jeszcze gra w scrolling shootery?

Możliwości podłączenia – jak i do czego?

Philips 276B1 – wielofunkcyjność na pierwszym miejscu
Największa przewaga Philipsa? Port USB-C z Power Delivery 65W. To oznacza, że jednym kablem możesz podłączyć laptopa, jednocześnie go ładując. Dla użytkowników MacBooków, ultrabooków czy tabletów – ogromny plus. Poza tym mamy tu HDMI, DisplayPort oraz hub USB, co czyni ten monitor świetnym wyborem do pracy biurowej i wielozadaniowości.

Dla mnie osobiście USB-C, to druga mocna, po matowej matrycy, karta przetargowa tego monitora. Współdziałanie Philipsa z Steam Deck, czy MacBook Pro jest niezwykle komfortowe.

AOC AGON PRO AG276QZD2 – gamingowy minimalizm
AOC stawia na klasyczne podejście – HDMI i DisplayPort. To wystarczy do podłączenia PC lub konsoli, ale brakuje tu wszechstronności, jaką oferuje Philips. Dodatkowo, monitor ten posiada podświetlenie LED RGB, które można dostosować do własnych preferencji – idealna opcja dla fanów estetycznych gamingowych setupów.

Złącze USB zapewnia dostęp do HUBa USB – całkiem przydatne w gamingowym setupie

Muszę nadmienić, że design tego monitora jest bardzo „kosmiczny” i może gryźć się z minimalistycznymi czy stonowanymi aranżacjami kącików komputerowych. Mimo to podświetlenie LED RGB „robi robotę” i efekt – możesz ustawić szalone kolory i efekty świetlne lub statyczne podświetlenie, które doda nieco intymnego klimatu.

Dla kogo?

Philips 276B1 – dla osób pracujących przy komputerze, grafików, montażystów, użytkowników ultrabooków (dzięki USB-C) i każdego, kto ceni ergonomię, stabilność kolorów i możliwość pracy w jasnych pomieszczeniach. Design monitora również jest mocno neutralny, co pomoże mu wtopić się w każdy wystrój mieszkania.

Philips z każdej strony wygląda neutralnie

AOC AGON PRO AG276QZD2 – dla graczy, entuzjastów OLED, fanów personalizacji i tych, którzy chcą najlepszej możliwej jakości obrazu w dynamicznych scenach. Sprawdzi się najlepiej w ciemnym pokoju, gdzie błyszcząca matryca nie będzie problemem. Wydaje mi się, że ten monitor będzie również świetna i bezpieczną „opcją prezentową” dla zapalonego gracza. AGON PRO od strony technologicznej ma po prostu wszystko czego trzeba, by świetnie się przy nim bawić… wieczorami 🙂

Podświetlenie plecków? Super, ale tylko jeśli za monitorem jest ściana.

Werdykt – który lepszy?

Nie ma jednego zwycięzcy – wszystko zależy od Twojego stylu użytkowania. Potrzebujesz monitora do pracy i od czasu do czasu filmu? Philips 276B1 będzie świetnym wyborem. Chcesz topową jakość obrazu, błyskawiczną responsywność i gamingowe podświetlenie? AOC AGON PRO AG276QZD2 pozamiata. Wybór należy do Ciebie!

Ze względu na osobiste preferencje i po sprawdzeniu obu monitorów; wybrałbym bez mrugnięcia okiem Philipsa. Złącze USB-C (zasilanie/obraz/hub usb) oraz nieco lepsze tryby pracy (dla grafików i nie tylko) i fakt, że nie grywam na PC, to były dla mnie bardzo mocne karty przetargowe. Gdybym był graczem PC, a nie konsolowym, to rozmowa byłaby nieco inna 😉 //Paweł.

Monitory do testów dostarczone przez agencję SAROTA PR – Dzięki!