Podobno piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami. Z początku może brzmieć to dziwnie, ale coś w tym jest. Ludzie, którzy marzą z początku szczytne idee potrafią się zatracić w tym co chcą osiągnąć. Nagle szlachetny pomysł przeradza się w drogę po trupach do celu i coś, co w swoim założeniu było dobre i słuszne prowadzi do smutku i tragedii. Manga Saga winlandzka świetnie ukazuje ten motyw. Czy bohaterowie tej serii także dopuszczą się okropnych rzeczy w imię wielkich nadziei?

Piguła

  • Historia ze świata wikingów,
  • bohater z wojownika staje się pacyfistą,
  • sielankowe życie dobiega końca.

Saga winlandzka to wciągająca historyczna manga opowiadająca o perypetiach grupy wikingów. Oryginalny i niezwykle ciekawy tytuł autorstwa Makoto Yukimura zyskał grono oddanych fanów. Cykl stał się jeszcze popularniejszy dzięki bardzo udanej adaptacji anime. Seria jest jedną z perełek swojego gatunku i porywa czytelników dzięki świetnym postaciom i fabule. W Polsce Saga winlandzka wydawana jest przez Hanami, które w swoim katalogu ma pełno świetnych mang o przeszłości jak Poranek ściętych główIssak czy Samotny wilk i szczenię.

Bojowe życie

Saga winlandzka to historyczna manga opowiadająca o podbojach wikingów z XI wieku. Głównym bohaterem jest młodzieniec imieniem Thorfinn. Bohater był światkiem brutalnej śmierci swojego ojca i marzy o zemście na wojownikach odpowiedzialnych za to zdarzenie. Jednak zanim chłopak zasmakuje krwi swoich wrogów, musi się on wykazać podczas podbojów Anglii dokonywanych przez wikingów. Thorfinn staje się wytrawnym wojownikiem i bierze udział w ważnych konfliktach, które ukształtują przyszłość świata wikingów i anglików. Seria ukazuje perypetie młodego bohatera i postaci napotkanych przez niego takich jak książę Kanut czy niewolnik Einar z którym Thorfinn się zaprzyjaźnia.

Wraz z kolejnymi wydarzeniami życie Thorfinna zmienia się nie do poznania, a my jako czytelnicy śledzimy jego transformację i dorastanie. Wojowniczy chłopak zaczyna coraz lepiej rozumieć postępowanie swojego ojca i wszystkie lekcje, które otrzymał od niego. Czy zemsta i zabijanie jest drogą, którą chłopak będzie podążał do końca życia? No i czy w świecie pełnym wojny i niewoli da się stworzyć coś lepszego, od tego co Thorfinn zna?

Decyzje

Szósty tom mangi Saga winlandzka zaczyna się powrotem Kanuta w rodzinne strony. Król Anglii przybył odwiedzić swojego umierającego brata, który ma przekazać mu swoją koronę. Dzięki temu Kanut stanie się jeszcze potężniejszy i będzie o krok bliżej do osiągnięcia swojego celu. Siostra władcy zauważa jak bardzo zmienił się od kiedy wraz z ojcem wyruszył na podbój Anglii. Młody wrażliwy człowiek z wcześniejszych tomów przeobraził się w wojownika i wytrawnego polityka, który zrobi wszystko by spełnić swoje marzenia. Nawet otrucie brata, nie stanowi tutaj większego problemu. Jednak Knut ma chyba sumienie, które zaczyna go coraz bardziej gnębić w postaci ściętej głowy ojca.

Z kolei Thorfinn wraz ze swoim kompanem w końcu dokonali to, o czym marzyli od wielu dni. Udało im się ściąć cały las i przygotować pole pod uprawę. Zgodnie z umową z ich panem. Są teraz bardzo blisko wolności. To sprawia, że zarówno główny bohater mangi jak i jego towarzysz niedoli-Einar zaczynają zastanawiać się co dla z życiem. Obaj byli niewolnikami tyle czasu, że już zapomnieli, jak to jest decydować o własnym losie. Może warto wyruszyć w podróż i zobaczyć więcej świata? A może lepszą opcją jest pozostanie i praca na roli i tego samego pana, ale już jako wolny człowiek? Bohaterowie mają jeszcze trochę czasu na zastanowienie się, bo ich właściciel wybiera się w odwiedziny do króla z trybutem. Jako wielki właściciel ziemski potrzebuje on mieć dobre relacje z władcą, by jego ziemie były bezpieczne. Niestety nowym królem Danii jest Kanut i on ma zupełnie inne plany co do majątku swego poddanego. Czy to oznacza początek kolejnego konfliktu?

Powiązane losy

Ten tom w ciekawy sposób ponownie wiąże ze sobą losy Thorfinna i Kanuta i łączy oba wątki historii, które przez jakiś czas były pozostawione osobno. Bohater Sagi winlandzkiej szuka spokoju i odkupienia za swoje dawne życie. Zdaje się jednak, że nie jest to łatwa ścieżka, bo na jego drodze ciągle pojawiają się utrudnienia i komplikacje. Thorfinn jest blisko wolności, ale nagle pojawia się problem zbiegłego niewolnika z sąsiednich włości, który zabija ludzi. Jest to sporym zagrożeniem, ale także cenną lekcją dla bohatera.

Szósty tom naprawdę sprawnie łączy ze sobą sporo wątków i tworzy fascynującą opowieść o świecie sprzed tysiąca lat. Historia jest bardzo wciągająca, ale ma też sporo głębi i zachęca do pomyślenia nad uniwersalnymi problemami.

Marzenia i rzeczywistość

Interesującym motywem, który wyraźnie przewija się przez ten tom, jest zderzenie marzeń z rzeczywistością. Jest to ukazana na kilka sposobów. Thorfinn chciałby świata bez wojen i niewolnictwa i marzy o dokupieniu swoich win z czasów, gdy był wojownikiem i zabijał i rabował. To piękna, ale nierealna wizja idealnego świata, który nigdy nie nadejdzie. Zwłaszcza że bohater szybko się o tym przekonuje w momencie, gdy musi dokonać trudnego wyboru i używa pięści, by rozwiązać problem. Piękna idea przegrywa z brunatną rzeczywistością. Z kolei król Kanut decyduje się na najgorsze i najbardziej obrzydliwe czyny w pogoni za swoją wizją raju na Ziemi. Dla niego cel uświęca środki i by osiągnąć swoje marzenie dobrego świata, zabija wielu ludzi. Tylko czy z takiego zła i okrucieństwa może narodzić się coś dobrego?

Jest jeszcze wątek ze zbiegłym niewolnikiem. Marzy on o powrocie do dawnego życia przed niewolą i szczęśliwej rodzinie. Mężczyzna zabija i walczy ze swoimi oprawcami, by powrócić do świata, który nie istnieje. Jego dziecko już dawno nie żyje, a żona jako niewolnica ułożyła sobie wszystko na nowo. Marzenie o powrocie do tego jak było kiedyś, napędza wojownika. Tylko czy ma to znaczenie jeśli rzeczywistość ukazuje, że nie ma jak cofnąć czasu?

Geniusz

Saga winlandza to tytuł, który wciąż mnie zaskakuje. To naprawdę świetnie napisana manga, która ma fascynujące postacie i zaskakującą ilość głębi. Jest tu wiele elementów tematycznych, które łączą się ze sobą w naprawdę świetny sposób. To taka filozoficzna historia, z której można sporo wyciągnąć. Obok tego jest jeszcze wyśmienita akcja i odważna fabuła, która sukcesywnie buduje coś niezwykle oryginalnego i poruszającego. Ten tytuł to prawdziwa perła i zarówno szósty tom jak i cała seria zasługuje na pochwałę.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Hanami

Saga winlandzka

8.9

Fabuła

9.1/10

Kreska

9.0/10

Jakość wydania

8.5/10

Zalety

  • Fantastyczna fabuła
  • Świetne postacie
  • Porusza bardzo intersujące watki filozoficzne

Wady

  • Każdy tom jest za krótki i chce się więcej:)