Kilka dni temu w Google Play pojawiła się długo wyczekiwana produkcja studia 11-bit. Jak się z pewnością domyślacie, chodzi tu o tytuł wydany w ubiegłym roku na PC – This War of Mine. Niewątpliwy mini hit minionego roku, gra która długo pozostawała na językach wielu graczy i komentatorów. Jak wypadł jej androidowy port?

Pamiętam to jak dziś, rok temu otrzymałem klucz recenzencki; najpierw do bety, a następnie do pełnej wersji gry. Produkcja była wręcz idealna: ciężki klimat wojenny, pokazany oczyma cywila, świetne elementy survivalowe i cudowna, rysunkowa grafika. Jednak kluczową składowągry są decyzje moralne, bowiem zdrowie psychiczne, jest równie ważne co zdrowie fizyczne i głód. Kiedy, dla przykładu, jeden z ocalałych, podczas nocnego wypadu, dokona mordu, to nie dość, że sam będzie później załamany, to reszta ocalałych będzie smutna lub popadnie w stan depresyjny. Ale to wszystko już jest nam znane, więc przejdźmy do oceny samego przeportowania gry, na systemy mobilne.

this war of mine operacja panda Image00004

Na całe szczęście, androidowa wersja This War of Mine, w żadnym calu nie została okrojona. Gracze otrzymują produkcję kompletną, o dokładnie takich samych cechach jak wersja PC. Wszystko działa bardzo płynnie, zwłaszcza, że nie jestem posiadaczem topowego tableta. Już na skromnych czterech rdzeniach (1,3 GHz każdy) oraz 1GB RAMu, This War of Mine wygląda i sprawuje się jak na moim komputerze osobistym. Nawet kreski rysunkowej grafiki tła, wyglądają dokładnie tak jak w wersji PC. Interfejs dotykowy, momentami wydaje się być lepszym rozwiązaniem niż combo klawiatura+mysz, ponieważ skraca czas reakcji. W każdej chwili możemy pokierować bohatera w wybrane przez nas miejsce, za pomocą zaledwie jednego lub dwóch (sprint) stuknięć w panel dotykowy.

Gracze, na początku rozgrywki, mają okazję wybrać zestaw początkowych bohaterów. Oczywiście jest ich niewiele, bo zaledwie dwie grupki: Pavle, Bruno i Marko oraz Katia, Pavle i Marko. Jak na razie nie udało się mi odblokować więcej, ale kto wie? Całe wakacje przede mną!

this war of mine operacja panda Image00002

Wszystko byłoby niemal perfekcyjne, lecz istnieje małe… „ale”. Na tablecie 8′, interfejs wydaje się być nieco mały, a co dopiero na przeciętnym 4” smartfonie? (Yep, potwierdzam, na telefonie o przekatnej 4″ gra się stosunkowo kiepsko – dop. Coati) Czasem szybkie wykonywanie ruchów jest zupełnie niewykonalne, bo ciężko trafić w odpowiedni przycisk. Raz, przez przypadek, kliknąłem w pominięcie dnia, co zaskutkowało śmiercią głodową jednego z bohaterów.

[notification type=”alert-warning” close=”false” ]Testowana wersja gry, to edycja kierowana TYLKO na tablety. W sklepie Google Play nie da się jej kupić, na urzędzeniach z małymi ekranami (nie są widoczne w sklepie), dlatego zarzut odnośnie małego interfejsu nie jest już aktualny.  [/notification] [panel style=”panel-default”] [panel-header] This War of Mine – Podsumowanie recenzji[/panel-header] [panel-content] [row] [column lg=”3″ md=”12″ sm=”12″ xs=”12″ ]

sygnet 72 ppi

[/column] [column lg=”9″ md=”12″ sm=”12″ xs=”12″ ] This War of Mine na Androida to całkiem udany port, któremu do ideału brakuje tylko kilku szlifów. Jednak pamiętajcie, jeśli chcecie pograć w TwoM na urządzeniach mobilnych, to zarezerwujcie sobie na to chwilkę czasu. Ciężki, niemal przytłaczający klimat, nie nadaje się na 10 minutowe posiedzenie w… sami wiecie gdzie. Mimo wszystko, gra warta jest swojej ceny, która wynosi obecnie 39,99 zł w Google Play.[/column] [/row] [row] [column lg=”6″ md=”12″ sm=”12″ xs=”12″ ] [icon type=”glyphicon glyphicon-plus-sign” color=”#dd3333″]Dobra optymalizacja

[icon type=”glyphicon glyphicon-plus-sign” color=”#dd3333″]Świetny klimat

[icon type=”glyphicon glyphicon-plus-sign” color=”#dd3333″]Design i oprawa audiowizualna

[/column] [column lg=”6″ md=”12″ sm=”12″ xs=”12″ ] [icon type=”glyphicon glyphicon-minus-sign” color=”#1e73be”] Interfejs kiepsko się sprawdza na małych ekranach (nieaktualne)

 

[/column] [/row] [/panel-content] [/panel]

Grę do recenzji dostarczył deweloper.

this war of mine operacja panda Image00003