Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

W trakcie studiów zdałem sobie sprawę, że egzaminy to nie tylko sprawdzian wiedzy. Jest to także test szczęścia, odporności, zdolności do adaptacji czy kombinowania. Wielu ludzi z wiedzą, ale bez odpowiednich umiejętności czy cech charakteru nie było sobie w stanie poradzić i bywali przygnieceni przez strach i stres. Inni natomiast nawet z minimalną wiedzą, ale szczęściem czy innym talentem, potrafili przetrwać najtrudniejsze wyzwania. Przypomniałem sobie o tym spostrzeżeniu w trakcie czytania mangi Hunter X Hunter. Co prawda egzamin na łowce nie przypomina moich zaliczeń przedmiotów, ale pewne rzeczy się pokrywają.

Piguła

  • Legendarna manga typu shonen,
  • Młody bohater poszukuje swojego ojca,
  • Wyjątkowo trudny egzamin by zostać jednym z tytułowych łowców.

Hunter x Hunter to legendarna i niezwykle wpływowa manga autorstwa Yoshihiro Togashi. Manga zasłynął kilka lat wcześniej serią YuYu Hakusho a Hunter scementowało jego pozycje jako naprawdę utalentowanego i pomysłowego artysty. Manga publikowana jest z przerwami od 1998 roku do dzisiaj. Tytuł doczekał się kilku ciepło przyjętych serii anime i wywarł wpływ na wiele innych mang. W Polsce Hunter x Hunter wydawane jest przez Waneko, które w swojej ofercie ma wiele dobrych serii typu shonen, które miałem okazje recenzować.

Świat łowców

Głównym bohaterem mangi Hunter x Hunter jest Gon Freecss. Chłopak został porzucony przez ojca i jest wychowywany przez ciocię, która zataiła wiele informacji o rodzicach bohatera. Pewnego dnia dzieciak dowiaduje się, że jego ojciec jest jednym z najsławniejszych łowców, czyli śmiałków podejmujących się różnych misji od polowania na potwory, po zdobywanie skarbów i dokonywanie wielkich odkryć. Gon decyduje się pójść w ślady ojca i też stać się tytułowym hunterem. Droga do osiągnięcia tego celu będzie jednak bardzo długa i pełna nieludzkich wyzwań wymagających siły oraz sprytu. Czy młodzieńcowi uda się spełnić swoje marzenie?

Podczas serii zadań egzaminacyjnych na licencję łowcy Gon spotyka masę ciekawych osób. Część z nich staje się towarzyszami młodzieńca. Są to Kurapika, który jest ostatnim członkiem swego rodu wymordowanego przez bandytów. Ma on nadzieję się zemścić za to co wyrządzono jego ludziom. Drugim towarzyszem wyprawy jest nieco starszy Leorio. Ten niedoszły lekarz potrzebuje licencji, by zarobić sporo kasy i zostać lekarzem. Jest także Killua, który mimo dziecięcego wyglądu zdaje się być wyśmienitym i doświadczonym zabójcom. Czy tej ekipie uda się zdobyć upragnione licencje?

Kolejne próby

Na drodze do zdobycia licencji i przynależności do organizacji łowców jest sporo wyzwań. Bohaterowie poradzili sobie już z pierwszymi zadaniami, ale kolejne egzaminy są coraz trudniejsze. Drugą misją, jakiej muszą sprostać kandydaci, jest gotowanie określonych dań. Z pozoru wydaje się to błahe, ale bardzo wiele osób odpada na tym kulinarnym egzaminie. W końcu w świecie elitarnych łowców nawet gotowanie jest niezwykle widowiskowe i wymagające.

Następnym zadaniem jest pokonanie pewnej wieży. Z tym że nie robi się tego w pojedynkę, a w pięcioosobowych grupach, gdzie o wszystkim trzeba decydować przez głosowanie. Mamy więc okazję zobaczyć jak bohaterowie radzą sobie w nowych dla nich warunkach. W końcu indywidualiści nie zawsze sprawnie działają w większej paczce. Do tego decyzje podejmowane przez głosowanie nie zawsze dają najlepsze efekty. W końcu większość nie zawsze ma rację.

Na dodatek sytuacja komplikuje się gdy w ekipie z naszymi bohaterami jest człowiek, któremu zależy jedynie, na tym by inni oblali egzamin. Taka jednostka może wyrządzić sporo szkód przy wyzwaniu wymagającym współpracy i dobrej komunikacji w zespole.

Myśl i walcz

Ostatnie dwa wyzwania czekające na garstkę egzaminowanych, którzy jeszcze nie odpadli, wiążą się z walką. Nie będą to jednak zwykłe mordobitki, gdzie liczą się tylko wytrzymałość i zdolność zadawania ciosów. Oba testy są bardziej skomplikowane i dają okazję do wygrania sprytnym i zawziętym jednostkom. Czy Gon i reszta jego kompanów zdobędą w końcu upragnione licencje łowców i będą mogli zacząć prawdziwe przygody?

Bardzo przyjemny tytuł

Tomy 2-4 Hunter X Hunter to dalsza część opowieści o zdobyciu licencji, czyli zaledwie prolog do większej przygody, jaką oferuje manga. Mimo to już pojawiło się wiele ciekawych sytuacji, interesujące postacie i fajne skrawki świata, w którym rozgrywa się ta historia. Nie każdemu udaje się tak zgrabnie stworzyć masę solidnych postaci i tak dobre scenariusze, które są zaledwie wstępem do głównego wątku tytułu, jakim zdaje się być poszukiwanie ojca młodego bohatera. Ciekawi mnie, w jakim kierunku pójdzie reszta tej przygody po tym jak Gon ma już upragniony tytuł?

Hunter X Hunter style

Wizualnie Hunter x Hunter jest produktem swoich czasów. Pierwszy tom mangi powstał ćwierć wieku temu i widać to w kresce. Nie jest to zarzut, ale spostrzeżenie, że styl i kanon rysowania japońskich komiksów trochę zmienił się przez ten czas. Kreska jest przyjemna dla oka i wszystko wygląda ładnie, ale ma ten styl, który kojarzy mi się z dawno minioną epoką i niewinnymi czasami, gdy oglądałem anime jako dzieciak. Nie jest jednak tak, że to jakaś infantylna manga czy coś przestarzałego wizualnie. Tytuł ma trochę mocniejszych i bardziej brutalnych momentów. Dodatkowo styl Hunter X Hunter jest niezwykle klimatyczny i nadal cieszy oczy.

Jestem za Hunter X Hunter

Pewnie już o tym pisałem przy okazji recenzji pierwszego tomu mangi, ale cieszę się niezmiernie, ze pozycja taka jak Hunter X Hunter trafia na nasz rynek. To kultowa i bardzo dobra seria, która zasługuje na to, by trafić w ręce jak najszerzej grupy fanów mangi w naszym kraju. Tytuł nadal czyta się świetnie i jest on niezwykle przyjemny. Momentami aż trudno uwierzyć, że ta seria ma już ćwierć wieku na karku. Nie mogę doczekać się kolejnych tomów serii i śmiało polecam ją wszystkim fanom japońskich komiksów.

Jeśli szukacie innych serii w podobnych klimatach, to warto sprawdzić Miecz zabójcy demonów, My Hero Academia, One Piece czy Naruto.

Tomek ”Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Hunter x Hunter

8.1

Fabuła

7.7/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Przygoda

8.5/10

Zalety

  • Świetny klimat
  • Dużo interesujących postaci
  • Oryginalne pomysły

Wady

  • Nie każdemu spodoba się kreska