Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Na świecie nie ma sprawiedliwości, bo rządzą nim układy, kasa i wpływy. Bogaty może więcej, najbogatsi są nietykalni, bo mają w kieszeni tych, którzy tworzą i egzekwują prawo. Tylko maluczki, zwykły człowiek musi się pilnować, uważać i stosować do wszelkich, durnych pomysłów, tych, którzy decydują o życiu. Gdyby tak dało się zniszczyć te skorumpowane układy i wprowadzić do świata trochę więcej normalności? Można o tym pomarzyć i przy okazji poczytać mangę, o bohaterach, którzy starają się to uczynić. Dlatego warto sięgnąć po Przyjacielskie rozgrywki.

Piguła

  • Szkolni przyjaciele trafiają do niezwykłej gry,
  • Dużo zwrotów akcji i zaskakujących momentów,
  • Nie można ufać nikomu.

 Przyjacielskie rozgrywki to pomysłowa manga duetu Yuki Sato i Mikoto Yamaguchi. Tytuł został dobrze przyjęty i doceniony za swoją pomysłowość. Dzięki temu seria otrzymała kilka adaptacji zarówno w formie, anime, seriali jak i filmów. W Polsce seria wydawana jest przez Waneko, które ma w swojej ofercie także inne tytuły o nietypowych grach jak Kakegurui czy Aniołowie zbrodni.

 Niebezpieczne zabawy

Przyjacielskie rozgrywki to historia grupki kolegów z jednej klasy liceum. Zgrana paczka zostaje uprowadzona i zachęcona do udziału w tajemniczej grze, która ma przetestować ich przyjaźń w zamian za duże pieniądze. Czy chęć szybkiego zarobienia dużej kasy okaże się ważniejsza od przyjaźni?
 
Głównym bohaterem mangi jest najbiedniejszy z paczki przyjaciół-Yuuichi Katagiri. Chłopak żyje sam i ledwo wiąże koniec z końcem. To wyróżnia młodzieńca spośród kolegów z klasy, którzy żyją w dostatku. Dlatego też po kradzieży pieniędzy na klasową wycieczkę, wiele osób posądza bohatera o ten występek. Sprawa nie ma okazji się rozwiązać, bo Yuuichi wraz z czwórką najbliższych przyjaciół z klasy zostają uprowadzeni.
 
Na miejscu bohaterowie są wciągnięci w szereg gier, pozwalających jednemu z nich na spłatę gigantycznego długu i potencjalne zarobienie pieniędzy. Szybko okazuje się, że gry mają na celu skłócenie kolegów z klasy. Na domiar złego wygląda na to, że jeden z kompanów młodzieńca działa przeciwko zespołowi. Czy bohaterom uda się przetrwać wszystkie próby i pozostać kolegami?

Chowany

Czwarty tom mangi rozpoczyna się mniej więcej w momencie startu trzeciej gry w ramach cyklu rozgrywek. Sporo się zadziało i z pięcioosobowej paczki przyjaciół na placu boju pozostała tylko dwójka. Yuuichi plus kolega odpowiedzialny za to, że bohaterowie muszą zmierzyć się w grze, będą musieli wykazać się w nowym wyzwaniu. Tym razem zabawa będzie polegała na zmodyfikowanej wersji chowanego. Biorą w niej udział dwa zespoły, składające się z  ludzi, którzy w swoich przyjacielskich rozgrywkach przeszli do trzeciej rundy. W tym wypadku ma to być starcie dwóch na pięciu, więc nie będzie łatwo. W ramach wyrównywania szans i umilenia przedstawienia widzą całych rozgrywek, do pary bohaterów zostaje dołączona tajemnicza dziewczyna. Czy uda im się w trójkę pokonać zgranych ze sobą koszykarzy?

 Na zewnątrz

Po uporaniu się z grą w chowanego bohaterowie zostają wypuszczeni do normalnego świata i mogą powrócić do swoich żyć. Nie oznacza to, że zabawy się skończyły. Wręcz przeciwnie teraz będzie trudniej, bo wygadanie się o rozgrywkach niesie gigantyczne ryzyko dla uczestnika i jego najbliższych.

Przekonuje się o tym Yuuichi. Chłopak chciał sprowokować przeciwników rozgrywek, przez co bliska mu osoba została porwana. Teraz bohater będzie musiał brać w specjalnej, dodatkowej grze, gdzie  czeka go sporo bólu. Czy to nauczy młodego chłopaka, by uważać na swoje słowa?

My kontra świat

 Wraz z rozwojem wydarzeń dowiadujemy się więcej na temat historii rozgrywek. Okazuje się, że te przeklęte gry są czymś naprawdę poważnym. Przekonał się o tym tata jednego z kumpli głównego bohatera serii. Okazuje się, że Tenji, który bierze udział w rozgrywkach, robi to nie z powodu kasy, lecz chęci zemsty.  Jego ojciec został zamordowany, bo wiedział zbyt wiele o przyjacielskich rozgrywkach i chciał je powstrzymać. Czy oznacza to, że młodzi bohaterowie nie mają szans na pokonanie tego okrutnego systemu?

Ciekawe gierki

Wspominałem kilka akapitów wcześniej o Kakegurui. Ten tytuł ma całkiem sporo wspólnego z mangą Przyjacielskie rozgrywki. W obu seriach bohaterowie mierzą się z pokręconymi wariacjami popularnych gier. Mamy  bardziej skomplikowane warianty chowanego, gry w kamień, papier nożyce czy wyzwania. Te na pozór dziecinne gry stają się prawdziwym wyzwaniem zarówno psychicznym jak i fizycznym. Dodatkowo spora część rozgrywki sprowadza się do dedukcji, planowania i przewidywania ruchów przeciwnika.  Obie mangi uderzają w podobne klimaty. Z tym że Przyjacielskie rozgrywki są mroczniejsze i gra jest raczej o wyższą stawkę. Do tego fabuła jest tutaj bardziej mroczna i jeszcze bardziej idzie w stronę thrillerów, gdzie nie można nikomu zaufać i zagrożenie czyha na bohaterów na każdym kroku.  Wychodzi to tutaj wybornie i całość jest mega klimatyczna.  Dodatkowo wiem już, że historie tego typu są w sam raz dla mnie i muszę mieć oko na kolejne tytuły w podobnych klimatach.

 Ale się rozkręca

Tomy 4-6 mangi Przyjacielskie rozgrywki naprawdę się rozkręcają.  Seria rozpoczęła się dosyć niewinnie, ale teraz wszystko nabiera rozpędu i mamy coraz więcej intryg, zwrotów akcji i mocnych momentów. Zwłaszcza w przypadku ostatniej gry, rozpoczętej w tomie 6, gdzie bohaterowie mają zmierzyć się z systemem sądowniczym i zadecydować o przyszłości osoby, która może zostać skazana na ciężką karę w prawdziwym świecie. To sprawia, ze stawki są coraz wyższe, a organizacja stojąca za rozgrywkami musi być niezwykle wpływowa. Dzięki temu Przyjacielskie rozgrywki stają się miodnym thrillerem w stylu klasyków, gdzie jednostki mierzą się z opresyjnym, skorumpowanym systemem i nie można ufać nikomu. Aż nie mogę się doczekać kolejnych tomów, by zobaczyć, jak to wszystko potoczy się dalej.

 Gramy!

Wizualnie Przyjacielskie rozgrywki stoją na przyzwoitym poziomie. Wszystko jest raczej stonowane i dosyć spokojne lub nawet realistyczne jak na standardy mangi. Nie ma tutaj wielu szalonych elementów i świat przypomina naszą rzeczywistość. Jest to dosyć ważne, bo w końcu mowa o thrillerze, a w przypadku tego gatunku dobrze sprawić, by czytelnik poczuł, że może paść ofiarą podobnej sytuacji jak bohaterowie serii. Całość jest raczej  mocno osadzona w rzeczywistości. Jedynym elementem odstającym od tego jest maskotka rozgrywek, która pojawia się, by oznajmiać zasady poszczególnych gier.  Ten jeden aspekt nadaje całości  odrobinę surrealnego wydźwięku.

Gra mistrzów

Tomy 4-6 mangi Przyjacielskie rozgrywki to wzorcowa kontynuacja interesującej serii. Gry, którym pooddawany jest Yuuichi  i jego koledzy są naprawdę ciekawe i pełne pomysłowych zwrotów akcji. Do tego główna oś historii rozkręca się coraz bardziej i intrygi stają się jeszcze ciekawsze. Tytuł, który zaczynał się jako kolejna seria o grupce ludzi zamkniętych w pomieszczeniu, nabiera rozmachu i gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę. Jestem z tego niezwykle zadowolony, bo dzięki pójściu w tę stronę Przyjacielskie rozgrywki mogą stać się kolejną genialną serią, która będę polecał każdemu. Nie ma to gdy jakiś fajny tytuł przerasta nasze oczekiwania i jest lepszy, niż się tego spodziewaliśmy.

Jeśli szukacie innych mang w szkolnych klimatach z elementem thrillera, to Kakegurui – Szał hazardu może być ciekawą opcją.

Tomek ”Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Przyjacielskie rozgrywki

8.3

Fabuła

8.8/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Robi się coraz ciekawiej
  • Intrygujące gry
  • Solidne zwroty akcji

Wady

  • Pesymistyczne spojrzenie na świat