Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Zbliżamy się do jubileuszu dziesięciolecia Destiny. Gry, która porwała miliony graczy na niezliczone godziny spędzone na walce, odkrywaniu, kolekcjonowaniu, a przede wszytkim dobrej zabawie. Destiny, stworzone zostało przez renomowane studio Bungie. Produkcja debiutowała w 2014 roku i od tamtej pory wyrosła na jedną z najbardziej kultowych gier akcji RPG wszech czasów. Gra przenosi graczy w odległy, futurystyczny obraz Ziemi i planet naszego układu. To właśnie wokół naszej gwiazdy – Słońca, Strażnicy, stają w obronie ostatniego bastionu ludzkości przed złowrogimi siłami Ciemności. Wraz z rosnącą liczbą dostępnych dodatków oraz sezonowych wydarzeń, Destiny stale zaskakiwało i zachwycało swoją społeczność graczy. W tym tekście skupię się wyłącznie na Destiny 1.

Mam nadzieję, że ten tekst przywoła wasze najlepsze wspomnienia związane z Destiny 1. W końcu nie da się zapomnieć epickich przygód i chwil triumfu ;).

Paweł „Coati” Orawski
Tzzy klasy postaci do wyboru w Destiny
A Ty kim grasz?

Piguła Destiny:

 • Data wydania Destiny: 9 września 2014 (PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One),
 • Destiny opowiada o upadku ludzkości, walce Światła i Ciemności o przetrwanie,
 • Gra stawia na rozgrywkę wieloosobową w typie MMO. Grając w pojedynkę, praktycznie nie da się doświadczyć tej produkcji w 100%,
 • Prócz rozgrywki powiązanej z fabułą, Destiny umożliwia również granie w wielu trybach zmagań PVP,
 • Developer Bungie nieustannie wspierał produkcję do premiery Destiny 2 w sierpni 2017 roku. Po tym czasie zachowano serwery. jednak nie wprowadzano już eventów i rozszerzeń rozgrywki,
 • Raid Vault of Glass, na dobre wpisał się w historię gier video jako jeden z najbardziej emocjonujących elementów gry,
 • W Destiny odwiedzisz Ziemię, Księżyc, Wenus, Mars, Merkurego (tylko PVP), Phobos oraz rubieże kręgów Saturna.
 • Rasy występujące w grze: Ludzie, Awoken, Exo | Fallen, Hive, Vex, Cabal i Taken.
 • Ogromna część historii i opowieści z świata Destiny, jest ukryta w kartach Grimoire – nie miejsce i czas by teraz oceniać, czy takie przedstawienie fabuły było/jest dobre…
Karty Grimoire wydano w formie papierowej.

Wkroczenie w świat Destiny

Pierwsza część Destiny, wraz z podstawowym dodatkiem „The Dark Below,” przeniosła graczy w epicką wyprawę, gdzie mogli eksplorować planety naszego Układu Słonecznego. Jednym z elementów przyciągających do rozgrywki są nieodkryte tajemnice, które legły u podstawy upadku naszej cywilizacji. Akcja Destiny skupia się na Strażnikach, którzy odkrywają swoją moc i muszą wypełnić swoje przeznaczenie jako ostatnia nadzieja ludzkości. Z niecierpliwością wkraczamy w świat, który pełen jest fascynujących postaci. Postaci mogących być wrogiem, mentorem, a nawet przyjacielem na długie lata.

Gracz wkroczył w ten nieprzyjazny świat sam lub z przyjaciółmi z drużyny ogniowej. Na przeciw lufy broni palnej (a później i białej) stanęło kilka obcych ras, które zostały ściągnięte do naszego układu słonecznego dzięki sile światła drzemiącej w Podróżniku (Traveler). Każda z wrogich sił ma swoje motywy i pragnienia, jednak prawdziwy wróg to… Ciemność, której definicja bardzo długo nie była jednoznaczna. Czym lub kim jest Ciemność? Odpowiedź na to pytanie należała do własnej interpretacji gracza…

Niezaprzeczalnym triumfem dewelopera było wydanie pierwszego Raidu – „Vault of Glass.” Było to wieloosobowe wyzwanie, które wymagało precyzyjnej współpracy i koordynacji między graczami. Skomplikowane mechaniki, zagadki i mroczna atmosfera tej lokacji sprawiły, że „Vault of Glass” stało się niezapomnianym przeżyciem dla każdego, kto odważył się wejść do jego wnętrza. „VOG”, to niezapomniane przeżycie i kopalnia wspomnień z najróżniejszych sytuacji przeżywanych w gronie znajomych.

vault of glass

Dodatki do Destiny

Pierwszy DLC gry nazywa się „The Dark Below” i został wydany 9 grudnia 2014 roku. Wprowadza on nową postać, Eris Morn, która jest ocalałą z nieudanej misji przeciwko Hive, rasy obcej, która oddaje cześć Ciemności. Dodatek wprowadza również nowe bronie, zbroje i nowy raid o nazwie Crota’s End.

Drugim DLC Destiny jest „House of Wolves”, który został wydany 19 maja 2015 roku. Wprowadza on nową frakcję wroga, Fallen, oraz nową przestrzeń społeczną o nazwie Vestian Outpost. Dodatek wprowadza również nowe bronie, zbroje i nowy raid o nazwie Prison of Elders.

mapa destiny 1

Trzeci dodatek nazywa się „The Taken King” i został wydany 15 września 2015 roku. Wprowadza on nową frakcję wroga, Taken, oraz nową postać, Oryx, Taken King. Dodatek wprowadza również nowe bronie, zbroje i nowy raid o nazwie King’s Fall.

destiny Oryx, Taken King

Czwarte rozszerzenie o nazwie „Rise of Iron” zostało wydane 20 września 2016 roku. Wprowadza nową frakcję wroga, Splicers, oraz nową przestrzeń społeczną o nazwie Iron Temple. Dodatek wprowadza również nowe bronie, zbroje i nowy raid o nazwie Wrath of the Machine.

Sezonowe Wydarzenia

Bungie wprowadziło również sezonowe wydarzenia, które odświeżały zawartość gry, oferując unikalne zadania i nagrody dla graczy. Na przykład podczas świątecznego wydarzenia „The Dawning,” Układ Słoneczny był pokryty śniegiem, a gracze mogli uczestniczyć w specjalnych misjach oraz zdobywać świąteczne dekoracje do swoich kosmicznych baz.

Królowa mara
Pamiętasz Queen’s Wrath event?

Kolejnym interesującym sezonowym wydarzeniem było „Festival of the Lost,” które obchodziło Dzień Zmarłych. Gracze mieli możliwość zdobycia unikalnych maskotek i zdobień, a także uczestniczyli w przygodowych zadaniach, które wprowadzały humorystyczny element do tego mrocznego świata.

Destiny i Reakcja Społeczności

Ogólnie rzecz biorąc, Destiny cieszyło się pozytywnym odbiorem ze strony społeczności graczy. Po premierze gra zyskała ogromną popularność dzięki swojemu zręcznemu systemowi walki, rozbudowanym trybom PVP i przemyślanej kampanii fabularnej. Świat Destiny, choć przesiąknięty postapokaliptycznym klimatem, przyciągnął graczy swoją piękną grafiką i różnorodnymi lokalizacjami.

Jednakże, czasami gra spotykała krytykę ze strony społeczności za niedostateczne nagradzanie graczy za ich wysiłek, lub problemy z balansem rozgrywki. Deweloper na szczęście reagował na te uwagi, udoskonalając i rozwijając grę w odpowiedzi na sugestie swoich fanów.

destiny loot cave

Najbardziej pamiętliwe momenty Destiny:

 • Loot Cave! Chyba nie ma gracza, który nie wystrzelił choćby… tysiąca pocisków w stronę jaskini do „farmienia” engramów 😉
 • Pierwsza Legendarna broń – pamiętasz swoją? Tutaj ważniejsze od samej broni był moment i towarzysząca ekscytacja. Potem kolejnym tego typu momentem było zdobycie Gjallarhorna oraz Vex Mythoclast,
 • Pierwsze ukończenie Raidu
 • Crota solo? Ahh… Hej! Napisz co zapamiętałeś najlepiej z Destiny 1 😉 Może był to mecz online, gdzie poprowadziłeś cały zespół do zwycięstwa? A może jakaś sceneria wyjątkowo utkwiła Ci w pamięci?

Droga do sukcesu i budowania społeczności graczy

Destiny, z początkowym dodatkiem „The Dark Below,” to epicka opowieść o bohaterstwie, przyjaźni i walce dobra ze złem. Bungie udowodniło, że potrafi tworzyć gry, które nie tylko zachwycają podczas rozgrywki, ale również wciągają graczy w bogaty i fascynujący świat. Dodatki, takie jak „The Taken King” czy „Rise of Iron,” wzbogaciły grę o kolejne emocjonujące lokacje, raidy i wyzwania.

Sezonowe wydarzenia dodawały świeżości rozgrywce, a reaktywność dewelopera wobec opinii społeczności budowała zaufanie graczy. Od debiutu „Vault of Glass” po późniejsze dodatki, Destiny stało się nie tylko grą, ale prawdziwym fenomenem kultury gier komputerowych.