Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Zdarzyło mi się popełnić trochę kosztownych błędów. Nieodpowiednie słowo, zły gest czy zachowanie, które odbija się negatywnie na nas i nawet nie zdajemy sobie sprawy ze wszystkich konsekwencji tego co się stało. Moje wpadki to jednak nic w porównaniu, z tym przez co przechodzi Eikichi Onizuka-bohater mangi Great Teacher Onizuka. No bo próba potajemnego pochowania swojej uczennicy jest bardzo poważnym błędem. Czy niecodziennemu nauczycielowi uda się znaleźć wyjście z tej sytuacji?

Great Techer Onizuka to manga autorstwa Tooru Fujisawy, która koncentruje się na perypetiach nietypowego nauczyciela. Nieczęsto zdarza się, by były członek gangu motocyklowego i postrach miastach chciał zostać wychowawcą grupki dzieciaków. Jednak tak staje się w przypadku tej komediowej serii. Great Techer Onizuka otrzymało kontynuacje, adaptację filmową, telewizyjne seriale, a także popularne anime. W Polsce tytuł wydawany jest przez Waneko, które zdecydowało się na dostarczenie w ręce czytelników nowej edycji klasycznego GTO.

Jestem Onizuka

Great Teacher Onizuaka, znane też jako GTO, to manga o perypetiach niezwykłego nauczyciela. Eikichi Onizuka zapałał miłością do niesienia kaganka oświaty po tym, gdy zauważył, że nauczyciele często są w otoczeniu młodych i ładnych dziewczyn. Nie jest to więc zbyt szczytna motywacja, ale mimo to młody mężczyzna został wychowawcą w prywatnej szkole.

Na miejscu szybko okazało się, że Onizuka chce działać dla dobra swoich uczniów i sprawić by ich szkolne lata były dużo lepsze. Jednak nie każdy chce by Eikichi był wykładowcą. Może ten bardzo nietypowy nauczyciel i wychowawca jest właśnie tym, czego potrzeba w dziwnym i bardzo popsutym świecie oświaty?

Błędy i konsekwencje

Onizuka zadarł z trudną uczennicą. Zamieszanie z nią doprowadziło bohatera do popełnienia poważnego błędu i próby pochowania nastolatki żywcem. Teraz dziewczyna wykorzystuje ten fakt do traktowania nauczyciela jako swojej służby. Dziewczyna określa bohatera mianem dżina, który ma spełniać wszystkie jej życzenia.

Eikichi dowiaduje się na temat przeszłości dziewczyny. Okazuje się, że nastolatka jest geniuszem, który nienawidzi nauczycieli po traumatycznym przeżyciu, do którego doszło w szkole podstawowej. Gtreat Techer Onizuka nie może pozwolić by, taki stan rzeczy trwał nadal i zamiast usługiwać dziewczynie dopuszczającej się najgorszych rzeczy, bohater postanawia zadziałać. Tylko z temperamentem byłego członka gangów może się okazać, ze lekarstwo jest gorsze od choroby. Zwłaszcza gdy odpowiedzią na działania uczennicy jest porwanie jej przez gang motocyklowy.

Znęcanie się

Później manga porusza dosyć interesujący temat, o którym nie mówi się zbyt wiele. Znęcanie się uczniów nad swoimi nauczycielami. Onizuka pada ofiarą czegoś, co podchodzi pod molestowanie, ale jest to zrobione w totalnie komediowej formie. Z kolei jego koleżanka z pracy doświadcza okropnego znęcania psychicznego i fizycznego. Powodem takich sytuacji jest to, że nauczycielka jest zbyt ładna co złości uczennice i rozpala uczucia u męskiej części klasy.

Rozdziały poświęcone temu wątkowi mocno przypominają, że pedagodzy też są ludźmi, a nauczanie jest ich pracą. Nikt nie będzie znosił poniżania, braku szacunku i skandalicznych zachowań ze strony innych. Onizuka oczywiście szuka sposobu na rozwiązanie tego problemu i całość podana jest w komediowym sosie. Jednak temat poruszony przez autora jest całkiem poważny i aktualny.

Ciężkie życie

Pomiędzy rozdziałami o naszym ulubionym nauczycielu, wplecione są też perypetie innego pracownika szkoły. Chodzi o wicedyrektora liceum, o którym już wspominałem przy okazji tekstów o wcześniejszych tomach mangi Great Techer Onizuka. Nie jest on sympatyczną osobą, ale tak po ludzku mi go szkoda. Nie szanuje go rodzina i nawet pies ma go za coś gorszego. Mężczyzna ciągle przechodzi przez upokorzenia i zaczyna zdawać sobie sprawę, że żona zdradza go w jego własnym domu, gdy on męczy się w pracy.

Wszystko to przedstawione jest w komiczny sposób, ale to tak naprawdę smutna historia człowieka, któremu w życiu chyba nie wyszło. Nie ma on w nikim oparcia, nikt go nie szanuje i nie ma szans na żadne spełnienie marzeń. To raczej smutna i ponura wizja życia, kontrastująca z tym jak funkcjonuje Onizuka. Nasz bohater dąży do celów i niczym się nie przejmuje, przez co jest radosny i spełniony.

Szalony styl

GTO to komedia pełną gębą i przejawia się to na każdej stronie mangi. Pełno jest tu mniejszych i większych gagów, z wyśmienitymi żartami w tle akcji. Całość jest absurdalna i mocno przerysowana zarówno w kwestii sytuacji jak i grymasów wykonywanych przez bohaterów. Turno się nie uśmiać, patrząc na panele tego tytułu. Dla mnie to mistrzostwo i jedna z najlepiej wyglądających serii, jakie miałem okazję czytać. Po prostu uwielbiam to jak Great Teacher Onizuka wygląda.

Super manga

Powrót po latach do tomów 8 i 9 mangi Great Techer Onizuka dał mi sporo radochy. Nowa edycja to większy format, dzięki czemu w końcu widzę gagi, które przeoczyłem za pierwszym razem. Tytuł czyta się świetnie i utwierdzam się w przekonaniu, że nie bez powodu uważam tę serię za jedną z najlepszych mang, jakie miałem okazję czytać w swoim życiu. Szczerze polecam ten tytuł każdemu miłośnikowi komedii z elementami dramatu.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Great Teacher Onizuka

8.2

Fabuła

8.5/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Świetna komedia
  • Porusza ważne tematy

Wady

  • Czemu nie miałem takiego nauczyciela?