Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Często słyszę o tym, że nie wolno się poddawać. Ogólnie jest to raczej pozytywne przesłanie i nie ma w nim niczego złego. O ile ten, kto się nie poddaje, nie zostanie jeszcze bardziej przybity przez to, że dodatkowy wysiłek nie przerodził się w sukces. No ale podobno jestem wrodzonym pesymistą, więc nawet w idealnej sytuacji zakładam, że coś pójdzie nie tak. Za to bohaterowie mangi Blue Lock zdają się brać do serca o tym, że piłka jest w grze do ostatniej chwili. Czy dzięki temu odniosą oni sukces?

Piguła Blue Lock

  • Nietypowa manga o piłce nożnej,
  • Trzystu napastników przechodzi niezwykły trening,
  • Wielki mecz pomiędzy drużynami Z i V,
  • Drugi etap kwalifikacji nadchodzi.

Blue Lock to oryginalna manga sportowa o piłce nożnej autorstwa Muneyuki Kaneshiro z ilustracjami w wykonaniu Yusuke Nomury. Duet serwuje nam coś w rodzaju thrillera osadzonego w świecie japońskich piłkarzy, gdzie grupa obiecujących młodzieńców zostaje wcielona do specjalnego programu. Blue Lock okazało się sporym hitem z milionami sprzedanych egzemplarzy i manga doczekała się adaptacji anime i spin-offu o jednej z postaci pobocznych. W Polsce tytuł wydaje Waneko, które ma w swojej ofercie całą masę intrygujących serii i jednotomówek.

Może być tylko jeden

Manga Blue Lock opowiada o losach grupy młodych piłkarzy wyselekcjonowanych do specjalnego programu. Japońskie stowarzyszenie piłki nożnej chce w końcu odnieść sukcesy na mistrzostwach świata. W kraju brakuje jednak naprawdę wybitnego i skutecznego napastnika. Dlatego też planem jest trening 300 utalentowanych młodzieńców, tak by na koniec szkolenia jeden z nich został idealnym piłkarzem.

Bohaterowie mangi zostają ponumerowani i podzieleni na grupy, po czym muszą zmierzyć się z serią wyzwań. Niepowodzenie oznacza nie tylko wyrzucenie z Blue Lock, ale także koniec kariery futbolowej. Tylko jedna osoba może zostać zwycięzcą, więc postacie będą zawierać tymczasowe sojusze i kombinować jak przetrwać kolejne rundy eliminacyjnej rozgrywki. Czy główny bohater mangi -nastolatek Yoichi Isagi wygra tę rywalizację?

Piłka w grze

Czwarty tom mangi rozpoczyna się od ciekawej sytuacji, gdzie w wyniku meczów innych drużyn, ekipa bohaterów znajduje się na trzecim miejscu rankingu pojedynek. Przed Drużyną Z jednak niezwykle trudne wyzwanie zmierzenia się z niepokonaną Drużyną V.

Mamy okazję dowiedzieć się trochę więcej na temat dwóch członków zespołu V. Jednym z nich jest bogaty, rozpieszczony dzieciak, który zapragną czegoś nieosiągalnego w postaci pucharu World Cup. Rodzice odmówili mu tego prezentu i chłopak chce sam zdobyć to trofeum. Pomóc ma niezwykle utalentowany, ale kompletnie niezainteresowany piłką Nagi, który staje się skarbem bogatego młodzieńca. Ta dwójka będzie stanowić wielki problem dla bohaterów z Drużyny Z.

Znaczna część czwartego tomu to starcie pomiędzy dwiema drużynami. Chłopaki z ekipy Z są w sytuacji nie do pozazdroszczenia, bo grają z najlepszym zespołem biorącym udział w Blue Lock. Zostaje to bardzo szybko udowodniony, gdy Drużyna V zdobywa trzy gole pod rząd, wykonując nierealne sztuczki. Czy jest jeszcze szansa dla ekipy Yoichiego?

Do ostatniej sekundy!

Piąty tom kontynuuje wątek niezwykle trudnego starcia bohaterów. Drużyna Z widzi swoje szanse na zwycięstwo. Jednak W Nagim z ekipy V przebudził się duch rywalizacji. Jak dotąd bierny i niezainteresowany piłką nożną chłopak nagle zapłonął wolą walki i zrobi wszystko by wygrać to starcie. Czy to oznacza, że Yoichi Isagi i jego kompani mogą już się pakować na powrót do domu i koniec kariery piłkarskiej?

Blue Lock

Drugi etap Blue Lock

Dalej czekają nas nowe zmagania bohaterów w drugim etapie Blue Lock. O ile pierwsza część wyzwania to starcia jedenastek na boisku, tak teraz każdy musi się wykazać w pojedynkę. Pierwszym wyzwaniem jest pokonanie hologramu bramkarza i masy przeszkód, które utrudniają strzelanie. Blue Lock staje się dzięki temu niczym gra wideo.

Blue Lock

Piłka w grze

Ilustracje i kreska wypadają w Blue Lock całkiem dobrze. Większość rozdziałów mangi rozgrywa się na sztucznym boisku bez widzów lub w zamkniętych pomieszczeniach i ma lekko klaustrofobiczny klimat. Daje to fajny efekt i przypomina o nietypowej sytuacji, w której znajdują się bohaterowie. Postacie wyglądają dobrze, ale trochę zlewają się ze sobą.

Blue Lock

Wynika to po części z tego, że w tytule występuje multum postaci. Części z nich ma bardzo charakterystyczny i rzucający się w oczy design, podczas gdy inni są do siebie zbyt podobni. Akcje przy piłce są natomiast bardzo dynamiczne i raczej widowiskowe. Ten element Blue Lock wychodzi bardzo dobrze i mamy zarówno dynamiczne ujęcia jak i interesujące sposoby przedstawienia strategii i różnych zagrywek stosowanych w drodze do zwycięstwa. No bo poza kopaniem piłki jest tutaj sporo planowanie i rozgrywania rzeczy w głowie.

Sportowa manga

Nie jestem największym fanem mang o tematyce sportowej. Pewnie dlatego, że żaden sport w wariancie obserwatora mnie jakoś specjalnie nie pociąga. Mimo to dałem Blue Lock szansę i cieszę się z tego. Wciągnąłem się w niezwykłe zmaganie piłkarskie i specjalny program japońskiej federacji piłkarskiej. Ten tytuł jest na tyle fajny, że zastanawiam się, czy nie dać szansy większej ilości tytułów o tematyce sportowej. Taki stan rzeczy jest dla mnie znakiem jakości Blue Lock.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Blue Lock

7.7

Fabuła

7.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Piłka w grze

8.4/10

Zalety

  • Oryginalna tematyka
  • Sporo fajnych pomysłów

Wady

  • Trochę za dużo postaci