Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie każdy dobrze radzi sobie z presją. Wiele osób po prostu łamie się w takich warunkach. Inni potrafią przezwyciężyć wszelkie obawy i wyjść zwycięsko z takich sytuacji. Tylko co gry presja jest niewyobrażalnie wysoka. Na przykład gdy od akcji jednej osoby zależy przyszłość ludzkości? Z wyzwaniami tego typu i związaną z nimi presją muszą radzić sobie bohaterowie mangi Dr Stone. Ciekawe jak im idzie?

Dr Stone to licząca 26 tomów manga, autorstwa zespołu Riichiro Inagaki i Boichi. Tytuł opowiada historię Ziemi po przerażającym kataklizmie. Bohaterami są osoby starające się odbudować cywilizację i kroczyć ścieżką nauki. Manga jest na tyle popularna, że doczekała się anime liczącego już trzy sezony. Pojawiły się też dodatkowe rozdziały czy spin-off. Mowa więc o naprawdę popularnej pozycji.W Polsce Dr Stone jest wydawany przez Waneko.

Koniec i nowy początek

Akcja mangi Dr Stone rozgrywa się w 3700 lat po tajemniczym kataklizmie, gdzie wszyscy ludzie zostali zamienieni w kamień. W jednym momencie ludzkość przestała istnieć, a nasza cywilizacja upadła. Teraz jakimś cudem pierwsze jednostki dzięki swojej sile i zawziętości wydostają się z kamiennego więzienia. Pierwszym, z powracających do życia ludzi, jest niezwykle inteligentny licealista Senku, który chce jak najszybciej odbudować cywilizację i przywrócić dawny świat. Potrzeba mu jednak do pomocy innych osób, które pomogą w przywróceniu człowieka na swoje miejsce.

Seria skupia się na wzywaniach stojących przed Senku i jego towarzyszach. Okazuje się bowiem, ze odbudowa cywilizacji praktycznie od zera jest niezwykle trudnym zadaniem. Zwłaszcza gdy istnieje zagrożenie ponownego zamienienia wszystkich w kamień. Bohaterów czeka więc masa roboty i wiele trudności do pokonania.

Decydujące starcie

Tom 21 mangi Dr Stone rozpoczyna się kontynuacją pościgu z poprzednich rozdziałów. Dobrze uzbrojony wróg jest na tropie Senku i kompanów, którzy szukają sposobu na poradzenie sobie z bronią palną w posiadaniu wroga. Konfrontacja wydaje się być nieunikniona, a czasu na przygotowanie jest coraz mniej. Czy królestwo nauki opracuje jakiś sposób poradzenia sobie z bezlitosnymi mordercami?

Restart

W szokującym biegu zdarzeń bitwa pomiędzy rywalizującymi frakcjami jest niezwykle krwawa i zaciekła. Bohaterowie giną w walce z wrogiem, który bezlitośnie korzysta z borni palnej. Dochodzi więc do uruchomienia ostatecznego planu, który jest niezwykle ryzykowny i jego niepowodzenie będzie oznaczać koniec ludzkości. Misja restartu królestwa nauki spada na niepozorną Suikę. Postać wybitnie komediowa znana ze swojego niecodziennego okrycia głowy teraz zadecyduje o wszystkim. Czy młoda dziewczyna poradzi sobie z wielkim wyzwaniem?

Prowadzi to do świetnych rozdziałów, gdzie dziewczyna może zabłysnąć i pokazać jak fajna jest postacią. Do tego mamy swego rodzaju inne spojrzenie na rozpoczynanie cywilizacji od zera. Senku jest geniuszem o nieludzkiej wiedzy i naukowe rzeczy przychodzą mu z łatwością. Suika nie ma takiego daru do nauki i musi się napracować, by ruszyć badania do przodu. Dlatego jej starania i trudności są jeszcze ciekawsze i wciągające.

Siedem lat w poczekalni

W kolejnych rozdziałach akcja Dr Stone rozgrywa się po siedmiu latach. Suika dokonała niemożliwego i stworzyła miksturę do wybudzenia ludzi. Teraz wraz z pomocą Senku, dziewczyna odzyska swoich przyjaciół i królestwo nauki powróci do akcji po latach przerwy. Wraz z tym wydarzeniem bohaterowie zyskują nowe, szokujące informacje, które zmieniają reguły gry. Z tego powodu wrogowie mogą stać się sojusznikami.

Misja na księżyc

Ostatnim elementem naukowej układanki bohaterów jest księżyc. To właśnie z niego wywodzi się sygnał, który spowodował przemianę ludzi w kamień i upadek cywilizacji. Dlatego też Senku, do niedawna wrogi Xeno i cała reszta, planują wyruszyć w kosmos. Oczywiście nie będzie to proste zadanie. Bohaterowie muszą pokonać wiele trudności i zdobyć odpowiednie metale czy komputer. Jak dotąd udało się pokonać wszelkie trudności, więc i to nie powinno sprawić im zbyt dużych problemów!

Zbliża się meta

Tomy 21 – 24 przybliżają nas do zakończenia Dr Stone. Mimo to seria nie zwalnia z tempa. W recenzowanych rozdziałach dzieje się naprawdę dużo i mamy sporo fajnych momentów. Na dodatek mimo trudnych i poważnych chwil nie zabrakło też miejsca dla komedii, która tak mi przypadła do gustu. Suika ma okazję zabłysnąć i trochę scenek z jej udziałem wypada świetnie.

Śmiech to zdrowie

Wizualnie Dr Stone prezentuje się wybornie zwłaszcza w tych lżejszych momentach. Humor to drugie imię tej serii. Jest to ewidentne nie tylko w gagach i różnych żartach pojawiających się na kartach tej mangi, ale także przy ilustracjach. Prawie każdy kadr ma w sobie jakiś komediowy element. Najbardziej rzucają mi się w oczy miny postaci, zwłaszcza główny bohater ma twarz niczym z gumy. Niektóre panele są niezwykle zakręcone i zabawne i sprawiają, że uśmiecham się pod nosem. Po prostu jest naprawdę dobrze i Dr Stone to niezwykle przyjemny tytuł. W omawianych tomach prym wiodą właśnie scenki, gdzie Suika wykonuje różne eksperymenty naukowe i stara się na przykład o pozyskanie odchodów do uzyskania pewnego składnika niezbędnego przy procesie przywracania ludzi do życia. Te momenty są przezabawne.

Nie chcę, żeby to się kończyło

Dr Stone to niezwykle sympatyczna manga. Tytuł świetnie łączy komedię i poważniejsze momenty, a na dodatek ma bardzo pozytywne przesłanie. Królestwo nauki jest świetne i mam ważnie, ze to jeden z tych tytułów, które nigdy mi się nie znudzą. Podobnie jak w przypadku GTO mógłbym w nieskończoność czytać kolejne rozdziały serii. Dlatego właśnie mogę z całego serca polecić tę mangę każdemu.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Dr Stone

8.2

Fabuła

8.5/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Sporo akcji
  • Pozytywne przesłanie
  • Świetny humor

Wady

  • To już końcówka