Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Moje ulubione horrory bazują na ciekawym pomyśle. Coś, co mnie zaskakuje i ma ciekawy klimat, od razu przypadnie mi do gustu. Nie musi być to coś gigantycznego i rewolucyjnego. Nawet trochę mniejszych rzeczy może prowadzić do świetnego efektu. Chyba dlatego tak bardzo do gustu przypadła mi manga Gdy zapłaczą cykady. Co takiego ten tytuł robi dobrze?

Piguła

  • Horror na bazie gry,
  • Tajemnicze zbrodnie w pewnej wiosce,
  • Pełno zwrotów akcji.

Gdy zapłaczą cykady znane też jako Higurashi no Naku Koro ni lub po prostu Higurashi to seria gier typu visual novel stworzonych przez Ryukishi07. Te niezależne gry o ciekawej fabule podbiły serca graczy i stały się rozpoznawalną marką na całym świecie. Efektem tego było powstanie anime, spin-offów, filmów kinowych i całej masy innych dodatków pozwalających przezywać ten unikatowych horror. Seria doczekała się adaptacji w postaci mangi napisanej przez autora scenariuszy gier. W Polsce Gdy zapłaczą cykady trafiło w ręce czytelników dzięki wydawnictwu Waneko. Niedawno miałem okazję recenzować dwa początkowe tomy tej serii. Teraz sięgnąłem po trzeci zatytułowany Księga morderczej klątwy.

Spokojna wioska

Gdy zapłaczą cykady to opowieść o pewnej tajemniczej wiosce. Głównym bohaterem historii jest Keiichi, który wraz z rodzicami przeprowadza się do Hinamizawa. Zycie młodzieńca wydaje się istną sielanką. Bohater szybko zaprzyjaźnia się z całą masą lokalnych dziewczyn, które wpisują się w wiele ze stereotypów z innych mang i anime. Mamy spokojne koleżanki, zakręcone dziewczyny, prowokatorki czy tak zwane chłopczyce. Z początku może się wydawać, że czeka nas jakaś komedia romantyczna lub opowieść w stylu harem, gdzie bohater musi przebierać w dziewczynach, by znaleźć tę jedyną.

Okazuje się jednak, że zarówno wioska jak i jej mieszkańcy skrywają straszne sekrety. W trakcie żartów wychodzi, że w Hinamizawie doszło do okropnego morderstwa. Koleżanki chłopaka skrywają przed nim tajemnice tego zdarzenia i zachowują się podejrzanie, co tylko zwiększa niepokój bohatera. Kulminacją tego wszystkiego jest chwila gdy Keiichi dowiaduje się o tajemniczej klątwie powiązanej z serią śmierci. Sytuacja staje się coraz bardziej zagmatwana i chłopak musi walczyć o swoje życie, a także o swoje przyjaciółki. Czy młodzieniec będzie w stanie rozwiązać zagadkę Hinamizawy?

Kolejna próba

Trzeci tom mangi znany jako Księga morderczej klątwy ponownie przedstawia nam radosne życie bohatera w wiosce. W tym wariancie głównym wątkiem sielankowych dni jest kulinarna rywalizacja pomiędzy bohatera a młodszą koleżanką. Satoko uwielbia zastawiać pułapki i płatać figusy swojemu nowemu koledze. Jeden z żartów przeobraża się w spór, który ma zostać rozstrzygnięty przez konkurs sprawdzający talent do gotowania.

Później powracają wątki znane z poprzednich tomów i wersji przygody jaka spotyka młodego przybysza. Po pierwsze mamy tajemniczy festiwal, którego historia sięga dawnych czasów i jest powiązana ze składaniem ludzi w ofierze. Jakby tego było mało od kilu lat w trakcie trwania festiwalu dochodzi do morderstw i zaginięć ludzi.

Niczym gra

Bardzo ciekawym aspektem Gdy zapłaczą cykady, jest to, jak twórcy prowadzą historię. Styl ten bazuje na różnych ścieżkach z gier visual novel. Mamy więc do czynienia jakby z różnymi rzeczywistościami czy wersjami tych samych wydarzeń. Każdy z tomów poświęcony jest innej z dziewczyn z wioski i ukazuje nam bieg wydarzeń z większym naciskiem na relacje pomiędzy dziewczyną a głównym bohaterem. W ten niezwykle ciekawy sposób obserwujemy wersje tego samego koszmarnego ciągu zdarzeń, ale jednocześnie zyskujemy nowe informacje i kontekst dla straszliwej klątwy, jaka dotknęła Hinamizawę.

Jest to genialna zagrywka i sprawia, że trudno oprzeć się tej serii. Zagadka wioski jest potwornie ciekawa, a powolne dochodzenie do prawdy na temat wszystkich wydarzeń wychodzi tutaj po prostu świetnie. Zwłaszcza że mamy tutaj miks historii, tradycyjnych legend i świetną mieszankę horroru i thrilleru. W tych kwestiach zarówno Księga morderczej klątwy jak i cała seria Gdy zapłaczą cykady, wypada wręcz cudownie.

Świetny styl

Strona wizualna mangi Gdy zapłaczą cykady, wypada naprawdę dobrze. Z jednej strony mamy masę barwnych postaci w klasycznym stylu z komedii i romansów. Zyskują one głębi gdy do tytułu zaczyna się wkradać paranoja i niepokój. Doceniam też świetnie narysowane twarze bohaterów. Świetnie oddają one emocje i budują nastrój tej historii. Nie brakuje też horrorowych elementów, które są przedstawione w ciekawy sposób. Mogę one zaskakiwać lub nawet szokować, po części dzięki temu, ze postacie często jak z mangi innego typu.

Warto wspomnieć o tym, ze podobnie jak dwa recenzowane wcześniej tomy Księga morderczej klątwy zostało wydane w formie 2 w 1. Mamy więc ponad 400 stron mrocznej opowieści w jednym tomiku. Całość jest pokaźna i dobrze prezentuje się na półce i ma kilka kolorowych stron.

Super horror

Księga morderczej klątwy, czyli trzeci tom Gdy zapłaczą cykady to kolejna porcja świetnej klimatycznej opowieści, która miesza ze sobą mroczne elementy i głupotki rodem z komedii w stylu harem. Daje to niezwykle ciekawy, niepokojący efekt. Do tego intryga jest tutaj świetnie prowadzona i ciągle pojawiają się nowe zagadkowe wątki. Gdy zapłaczą cykady to po prostu perełka, po którą warto sięgnąć.

Miałem okazje recenzować inną mangę na bazie strasznej gry wideo. Jeśli jesteście zainteresowani takimi klimatami zerknijcie na recenzję mangi Aniołowie zbrodni.

Tomek 'Danteveli’ Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Gdy zapłaczą cykady

8.5

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.5/10

Zalety

  • Fabuła się rozkręca
  • Świetny klimat

Wady

  • Elementy ecchi nie trafią do każdego