Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Howard Phillips Lovecraft od lat jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Dziwny i obecnie dosyć kontrowersyjny człowiek, żyjący sto lat temu stworzył podwaliny dla najlepszego rodzaju opowieści grozy. Mitologia bazująca na jego opowiadaniach rozrosła się do niebywałych rozmiarów i obecnie jest częścią światowej popkultury. Filmy, seriale, książki czy gry wideo od lat czerpią z twórczości Samotnika z Providence. Fani kosmicznego horroru mogą sięgnąć także po inną formę rozrywki korzystającą z pomysłów Lovecrafta. Chodzi mi o gry fabularne takie jak Zew Cthulhu, noszący nazwę jednego z najpopularniejszych opowiadań mistrza. Ja miałem okazję sprawdzić Zew Cthulhu: Zestaw Startowy. Czy po spróbowaniu tej pozycji w nocy wykrzykuję Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn?

Piguła

  • Zew Cthulhu to gra fabularna w klimatach opowiadań HPL,
  • Zestaw startowy zawiera wszystko potrzebne do rozpoczęcia przygody w tym systemie,
  • W sam raz dla fanów grozy.

Co to jest Zew Cthulhu?

Zew Cthulhu znany też jako Call of Cthulhu to system gry fabularnej debiutujący w latach 80 ubiegłego wieku. Pozwala on na odgrywanie przygód w świecie, gdzie potwory z twórczości Lovecrafta i jego następców jak August Derleth są rzeczywistością. Standardowo przygody rozgrywają się w latach 20 zeszłego stulecia tak by swoim klimatem przypominały opowiadania powstałe za życia HPL. Możliwe są jednak kampanie w różnych okresach i miejscach. Na rynku pojawił się tom Horror w Tatrach zawierający przygody osadzone w Polsce w 20 leciu międzywojennym czy w trakcie PRL. Opcji gry jest więc naprawdę sporo. Dużo zależy od naszego zainteresowania i stylu opowieści, jakie lubimy. Zew Cthulhu: Zestaw Startowy jak i wiele innych gier podręczników i dodatkowych scenariuszy trafia do fanów dzięki Black Monk Games.

Cthulhu w wykonaniu dgrvisuals.

Pełne pudełko

Zestaw startowy jak sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie wszystko, co potrzebne, by rozpocząć przygodę z systemem Zew Cthulhu. Jest nawet jeszcze lepiej. Moim zdaniem ten  pakiet świetnie sprawdza się jako wprowadzenie w świat gier fabularnych, paragrafowych i ogólnie pojętego role playing. Wynika to z tego, że mamy tutaj  bardzo fajny zbiór informacji i przykładowe kampanie dobrze wprowadzające nas w klimaty.

W zestawie mamy bowiem  trzy księgi wprowadzające. Samotnie przeciwko płomieniom w formie gry paragrafowej wprowadza w klimat Zew Cthulhu i oferuje możliwość przeżycia przygody we własnej głowie.  Zasady początkowe  to ponad 20 stron informacji o mechanice gry, tworzeniu postaci  i różnych elementach pojawiających się w scenariuszach. Z kolei trzecia księga zawierająca scenariusze  pozwalające na uruchomienie trzech pierwszych kampanii w świecie gry.

Zew Cthulhu: Zestaw Startowy

Obok tego mamy jeszcze zestaw pomocy do gry, czyli mapki, listy i notatki przydatne do wykorzystania podczas odgrywania scenariuszy.  Jest to naprawdę fajny i przemyślany dodatek. Gdy zaczynałem swoją przygodę z papierowym RPG, nie wpadłem nawet, że można  tworzyć rzeczy tego typu i potęgować klimat sesji przez dodatkowe materiały. Tutaj mamy ich cały pakiet, dzięki czemu nowicjusze nie popełnią mojego błędu sprzed lat.

Kości i karty

Nie zabrakło także kości potrzebnych do wykonywania różnych rzutów podczas gry. Mamy zestaw 6 czarnych kości ( k4, k6, 2x k8, 2x k10, k20), które będą nam potrzebne do zabawy.  W grze oczywiście jest wytłumaczone jak ich używać i co oznaczają skróty z powyższego nawiasu.  

Ostatnim elementem są karty postaci nazywane tutaj kartami badaczy.  Mamy piątkę gotowych bohaterów, dzięki czemu  da się zacząć zabawę od razu. Jest też pięć kart do wykorzystania, by stworzyć własnych badaczy.  Posiłkując się informacjami zawartymi w księdze zasad początkowych, możemy spokojnie stworzyć naszego wymarzonego śmiałka mającego zmierzyć się z tajemną wiedzą. Z doświadczenia powiem, że  wspólne tworzenie bohaterów podczas pierwszej sesji gry daje sporo radochy i zachęcam do poświęcenia czasu na wykreowanie własnej postaci.

Gotowa karta badacza.

Można więc spokojnie powiedzieć, że Zew Cthulhu: Zestaw Startowy  to wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia zabawy plus fajne dodatki, które umilą czas spędzony z recenzowanym produktem.

Zabawa w pojedynkę

Pierwsza księga zestawu  to przygoda zatytułowana Samotnie przeciwko płomieniom. Jest  to gra paragrafowa licząca około 50 stron. Łączy ona w sobie standardowe gry paragrafowe z systemem Zew Cthulhu i będziemy wykorzystywać dane postaci, a także wykonywać rzuty kośćmi.  Dzięki temu osoba nieobeznana w grach fabularnych może w bardzo przyjemny sposób spróbować rozgrywki tego typu bez ryzyka przytłoczenia zasadami. Nie ma też obawy o problemy z inwencją potrzebną do prowadzenia scenariusza i można powiedzieć, że jesteśmy prowadzeni za rękę przez wstępną przygodę.  

W Samotnie przeciwko płomieniom w poszukiwaniu pracy wyruszamy do miasta Arkham, które  jest jednym z ważnych punktów jeśli chodzi o akcję opowiadań Lovecrafta i innych twórców rozbudowujących mitologię Cthulhu. Oczywiście jak przystało na horror, po drodze dochodzi do komplikacji i trafiamy do tajemniczej wioski. Co wydarzy się dalej zależy od decyzji przez nas podejmowanych , statystyk naszego badacza i wyników rzutów kośćmi.

Kolejne scenariusze

 Trzecia księga zestawu zawiera już właściwe scenariusze, które pozwalają na toczenie klasycznych sesji. Możemy zmierzyć się ze scenariuszem Papierkowa robota przygotowanym dla  jednego lub dwóch graczy i mistrza gry nazywanego tutaj Strażnikiem Tajemnic.

Zostajemy poproszeni o rozwiązanie zagadki kradzieży pewnych książek. Sprawa jest o tyle ciekawa,  że może być powiązana z zaginięciem ich właściciela, do którego doszło rok wcześniej.  Całość jest  klimatycznym wprowadzeniem w świat twórczości Lovecrafta. Jak dla mnie przygoda jest inspirowana elementami opowiadania Zeznanie Randolpha Cartera, które osobiście bardzo lubię.

Trzy księgi, czyli najważniejszy element zestawu.

Kolejnym scenariuszem jest Na skraju mroku. Mamy tutaj trochę dłuższy scenariusz przygotowany pod dwóch do pięciu graczy  i prowadzącego Strażnika Tajemnic. Akcja przygody rozgrywa się we wspomnianym już Arkham, gdzie gracze mają za zadanie spełnić ostatnie życzenie umierającego znajomego. Jest nim uporanie się z bytem, który został przywołany podczas okultystycznych eksperymentów.  Mamy więc klasyczną historię o konfrontacji ze złem. Scenariusz jest bardzo fajnie napisany i prowadzi graczy przez  dochodzenie, rytuały i walkę z potworem

Ostatnim z dostępnych scenariuszy jest Stepujący nieboszczyk, gdzie od dwóch do pięciu graczy może zmierzyć się z większym wyzwaniem  w  dosyć unikatowej opowieści. Akcja tej historii domyślnie rozgrywa się w nowojorskiej dzielnicy Harlem w 1925 roku i koncentruje się na przeklętym czarnoskórym jazzmanie. Mamy więc opowieść w unikatowym klimacie, który  w przeciwieństwie do dwóch powyższych scenariuszy wyrywa się ze schematów twórczości Lovecrafta.

Trzy zaprezentowane scenariusze dobrze spełniają swoje zadanie i wprowadzają do systemu. Dodatkowo ukazują spore możliwości tworzenia unikatowych i pomysłowych opowieści w świecie grozy.  Całość daje posmakować zarówno systemu jak i różnego typu scenariuszy, z jakimi można zmierzyć się podczas sesji w Zew Cthulhu.

Zew Cthulhu: Zestaw Startowy

Bardzo fajnie wydane

Chyba nikt nie posądzi mnie o bycie wielkim estetą, ale  nawet ja jestem w stanie zauważyć, że  Zew Cthulhu: Zestaw Startowy  zostało bardzo fajnie wydane. Materiały mniej więcej formatu A4 są bardzo barwne i klimatyczne. Pełno  nich ilustracji, które świetnie uzupełniają informacje i zaprezentowane scenariusze.  Samo pudełko, w którym trzymamy  tytuł, jest solidne i świetnie wygląda. Nalezę do osób, które lubią trzymać przedmioty tego typu gdzieś na wierzchu, by były eksponowane. Doceniam klimatyczną grafikę, która oddaje ducha Cthulhu.

Zew Cthulhu ma spory atut

Jedną rzeczą, którą moim zdaniem warto podkreślić  jest unikatowy klimat Zew Cthulhu i scenariuszy w tym systemie gier fabularnych. Domyślnie  nie mamy tutaj do czynienia ze światem fantasy, magicznymi krainami czy miastami przyszłości.  Chętni na pewno mogą zabawić się w stworzenie kampanii w tym stylu, ale Zew Cthulhu oferuje nam możliwość cofnięcia się w czasie do odległych lat  i zmierzenia się z kosmicznym horrorem.  Dla mnie to spory atut  tytułu i główny powód, dla którego chciałem sprawdzić jak wygląda sesja w Zew Cthulhu w praniu.

W końcu lata dwudzieste to bardzo interesujący okres w historii, gdzie dochodziło do wielkich odkryć i sukcesów. Jednak jest to też okres tragedii i radzenia sobie z bliznami pozostawionymi przez niezwykle okrutną wojnę.  W połączeniu z grozą opowieści o istotach, których potęga przewyższa nasze pojmowania i tajemnicach powodujących utratę zmysłów mamy do czynienia, z czym naprawdę  oryginalnym i wciągającym.  Zew Cthulhu: Zestaw Startowy  trafił w mój gust i dostarcza to, na co liczyłem. Nawet trochę więcej za sprawą scenariuszy takich jak Stepujący nieboszczyk.

Zew Cthulhu: Zestaw Startowy  jest dobry dla nowicjuszy?

Podczas  zapoznawania się z recenzowanym zestawem zastanawiałem się trochę nad tym, jak sprawdziłby się on w rękach osób, które nie mają styczności z grami fabularnymi. Wiem, że w ostatnich latach dzięki platformom takim jak YouTube zabawa tego typu cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Sporo osób chciałoby spróbować swoich sił w jakimś systemie.

Zew Cthulhu: Zestaw Startowy

Mam wrażenie, że Zew Cthulhu: Zestaw Startowy  naprawdę nada się świetnie jako wstęp do przygód z papierowym role playingiem.  Zwłaszcza jeśli ktoś szuka przygody w świecie grozy lub interesuje go zabawa w konwencji detektywistycznej w latach 20. ubiegłego wieku.  To świetna alternatywa dla światów pełnych smoków i lochów.

Warto się zainteresować Zew Cthulhu: Zestaw Startowy

Od dłuższego czasu chciałem sprawdzić jak wypada Zew Cthulhu. Czy system gry bazujący na twórczości jednego z moich ulubionych pisarzy będzie fajny? Z zadowoleniem mogę napisać, że Zew Cthulhu: Zestaw Startowy  spełnił moje oczekiwania. Tytuł wciągnął mnie  w rzeczywistość, gdzie Przedwieczni czekają tylko na odpowiedni moment, by powrócić, a niezliczone kulty pilnują swej wiedzy czerpanej z zakazanych ksiąg.  Śmiało mogę polecić ten zestaw  zarówno dla osób rozpoczynających zabawę z grami fabularnymi jak i tych, którzy szukają kolejnych systemów do odgrywania swoich przygód.  Zew Cthulhu: Zestaw Startowy  wart jest naszej uwagi

Za udostępnienie gry dziękujemy wydawnictwu Black Monk Games