Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Chwile szczęścia przeplatają się ze smutkiem i nigdy nie wiadomo co nas czeka. Chyba wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale po cichu liczymy, ze tych złych momentów będzie jak najmniej lub nas kompletnie ominą. Niestety nie ma na to, żadnej receptury i lepiej pogodzić się z realiami. Główny bohater mangi Tokyo Revengers musi zdawać sobie z tego sprawę. W końcu w jego przygodzie sukcesy i porażki idą ręką w rękę.

Tokyo Revengers to manga łącząca w sobie podróże w czasie i walki pomiędzy młodocianymi gangami. Za tym oryginalnym tytułem stoi Ken Wakui, który wcześniej stworzył serie takie jak Shinjuku Swan. Tokyo Revengers doczekało się adaptacji anime i pełnometrażowego filmu, a manga została ciepło przyjęta na całym świecie. W Polsce tytuł trafia w ręce fanów japońskiego komiksu dzięki wydawnictwu Waneko.

Gangster w przeszłości

Tokyo Revengers to dosyć nietypowa historia o podróżowaniu w czasie w celu zmiany tragicznego biegu wydarzeń. W tym wypadku bohater cofa się do lat młodości, by ukształtować wydarzenia ze szkolnych lat. Jego celem jest powstrzymanie śmierci ukochanej. Aby to zrobić, Takemichi dołączą do gangu, który w przyszłości będzie odpowiedzialny za morderstwo dziewczyn. Chłopak chce rozpracować organizację od środka i sprawić, by nie zeszła na złe tory. Niestety nie jest to łatwe zadanie i kolejne próby nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Z czasem bohater nie chce już tylko zniszczyć gangu Toman. Takemichi zdaje sobie sprawę, ze negatywne wpływy sprowadziły ugrupowanie na złą stronę i wypaczyły oryginalną misję grupki przyjaciół. Z tego powodu bohater ma nadzieje, ze uda mu się uratować ukochaną i zapobiec wyniszczeniu organizacji i jej przywódców. Jest to niezwykle trudne zadanie, bo zagrożenie czai się z każdej strony. Ci, którzy chcą przejąć i przekształcić Toman w coś strasznego, są niezwykle przebiegli i bezwzględni. Czy podróżujący w czasie bohater będzie w stanie ich pokonać?

Wigilijna walka

Dwunasty tom Tokyo Revengers koncentruje się na jednym starciu, gdzie główny bohater serii musi wykazać się niezwykłą odwagą. Takemichi wie, że podczas walki w kościele w wigilijny wieczór dojdzie do śmierci, która zapoczątkuje prawdziwą tragedię. Dlatego młodzieniec uzbrojony w wiedzę o przyszłości robi wszystko by zapobiec błędowi, który będzie miał kolosalne skutki.

Nie jest to jednak łatwe, bo przeciwnikiem jest potężny przywódca rywalizującego gangu Black Dragon. Jakby tego było mało, oficjalnie trwa zawieszenie broni, więc Takemichi nie może liczyć na pomoc swoich najsilniejszych kolegów. Czy upór i szaleńcza odwaga wystarczą, by uratować komuś życie i tym samym potencjalnie odmienić przyszłość ukochanego gangu i najbliższych osób?

Odpoczynek

Po olbrzymiej bitce przychodzi czas na trochę odpoczynku i spędzenia czasu w gronie przyjaciół. Tradycyjnie próba randki z ukochaną nie wychodzi i Takemichi bawi się nie tylko z Hiną, ale też i całą zgrają znajomych. Dodatkowo na walnym zgromadzeniu gangu bohater wzmacnia swoją pozycję w organizacji, a osoby zagrażające przyszłości Toman wpadają w tarapaty. Wydaje się, że wszystko idzie w wymarzoną stronę i będzie znacznie lepiej. Może nawet misja młodego bohatera została już wypełniona?

Nie jest łatwo

Sielanka nie trwa jednak zbyt długo i po powrocie do czasów współczesnych Takemichi zdaje sobie sprawę ze skali tragedii. Nie dosyć, że bohater nikogo nie uratował, to teraz nie tylko Hina, ale i wszyscy jego kumple zostali zamordowani. Czy oznacza to, że przyszłości nie da się naprawić i za każdym razem będzie tylko gorzej?

Miłość ponad wszystko

Jednym z wątków poruszanych w omawianych tomach Tokyo Revengers jest miłość. Takemichi jest gotów zrobić wszystko dla swojej ukochanej Hiny. W końcu bohater naraża swoje życie, by zapobiec jej śmierci. Jednocześnie z tego powodu młodzieniec został chuliganem i członkiem gangu, co oczywiście nie podoba się ojcu nastolatki. Tworzy to całkiem trudną sytuację dla pary i bohaterowie muszą przejść przez masę problemów.

Mamy też watek miłości do rodziny i przyjaciół. One motywują wiele z postaci pojawiających się w Tokyo Revengers. Uczucie to daje bohaterom siłę do walki o swoje ideały i pozwala stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Motywy tego typu są dosyć powszechne, ale w przypadku tej mangi zdają się być przedstawione w odrobinę bardziej realisty sposób.

Gangsta

Pełno dynamicznych paneli, niezwykle żywe postacie i ciągle zmieniające się twarze postaci sprawiają, że bardzo przyjemnie czyta się ten tytuł. Tokyo Revengers jest też ciekawe ze względu na to, że panele koncentrują się właśnie głównie na postaciach. Tła są bardzo często niezwykle minimalistyczne i możemy tylko domyślać się konkretnej lokacji danej sceny. Koncentrujemy się na postaciach, ich mimice i wyglądzie. Do tego tłumacze zadbali o odpowiednie adnotacje informujące nas o znaczeniu elementów ubioru członków różnych gangów. Dzięki temu strony mangi przesiąknięte są klimatem świata młodocianych gangów.

Nie brakuje też dynamicznych momentów i solidnych scen akcji. Mamy bijatyki, egzekucje oraz inne sytuacje rodem z dobrych filmów sensacyjnych. Wszystko jest pokazane w naprawdę stylowy sposób – czuć moc kopniaków i ciosów wykonywanych przez postacie.

Tokyo Revengers wciąga

Tomy 12-14 mangi Tokyo Revengers to kolejne porcja świetnej historii, gdzie akcja, przeplata się z komedią, smutnymi momentami i wzruszającymi sytuacjami. Recenzowane tomy dają tego świetny przykład gładko przechodząc od wielkiej mordobitki do serii przyjemnych chwil, gdzie bohaterowie są pełni nadziei. Na koniec wszystko zostaje wywrócone do góry nogami i jesteśmy świadkami prawdziwej tragedii. Mimo wszystko zostajemy z nadzieją, że główny bohater będzie w stanie naprawić sytuację. Tokyo Revengers wciągnęło mnie na maksa i z wielką chęcią pochłonę kolejne tomy tej serii.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Tokyo Revengers

8.2

Fabuła

8.2/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Dużo zwrotów akcji
  • Interesujące postacie

Wady

  • Promuje chuligaństwo:)