Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Budowanie sojuszy jest bardzo ważne dla każdego władcy i polityka. W pojedynkę trudno wiele zdziałać i nie ma to jak współdziałać większą grupą. Łatwiej doprowadzić do jakichś zmian czy przeciwstawić się niepożądanym działaniom. Ja niestety mam z tym wielkie problemy i działanie w grupie jest dla mnie znacznie trudniejsze od samodzielnych aktywności. Czy podobnie będzie z bohaterką mangi Freyja Fałszywy Książę ? Może młoda dziewczyna jest w stanie nauczyć się wszystkich rozgrywek politycznych i będzie sprawnym księciem?

Seria autorstwa Keiko Ishihary jest dosyć krwawą i mroczną historią z elementami romantycznymi w tle. Tytuł to jedna z perełek gatunku shojo z masą ciekawych pomysłów i interesującymi bohaterami. Freyja Fałszywy Książę wydawane jest w Polsce przez Waneko, które ma w swoim planie wydawniczym pozycje przeznaczone dla różnych rodzajów czytelników.

Szekspirowska tragedia

Główną bohaterką mangi jest młoda dziewczyna o imieniu Freyja. Nastolatka żyje w małej wiosce fikcyjnego państewka osadzonego gdzieś w fantastycznej wersji średniowiecznej Europy. Życie dziewczyny nie jest zbyt proste, jej mama jest schorowana, a przybrani bracia, których nie widziała od lat, są rycerzami w armii księcia. Życie bohaterki ulega gigantycznej przemianie w chwili, gdy ma wcielić się w rolę… księcia.

Otóż w wyniku machinacji powiązanych z nadchodzącą wojną młodzieniec został zamordowany. Książę jest jednak wielką nadzieją swojego państewka i bez jego obecności armia szybko utraci morale, szlachta się podda, a zwykli ludzie będą cierpieć pod okrutnymi rządami. Dlatego grupa popleczników księcia wymyśliła plan, w ramach którego Freyja ma udawać władcę. Nie będzie to jednak proste zadanie, bo „dziewczyna z ludu” nie ma zadatków na prawdziwego monarchę. Na dokładkę szybko okazuje się, że książę miał wrogów nie tylko na zewnątrz kraju, ale i w szlachcie czy własnych doradcach. Czy Freyja poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami?

Podłość bez granic

Siódmy tom mangi Freyja Fałszywy Książę kontynuuje wątek misji dyplomatycznej, jakiej podjęli się bohaterowie. Chodzi o stworzenie sojuszu mniejszych państw przeciwko okrutnemu cesarstwu. Taka współpraca pozwoliłaby słabszym wyrwać się spod wpływów okrutnej władzy i przetrwać królestwu, którego księciem jest nasza bohaterka. Niestety okazuje się, że knucia wroga są zbyt przebiegłe i nie każdy jest tym, za kogo się podaje.

Prowadzi to do niezwykle interesującej sytuacji, gdzie przeciwnikiem jest niezwykle przebiegła kobieta odgrywająca ważną rolę. Okazuje się, ze w świecie przelewu krwi i mieczy spryt i charyzma mogą wynieść kogoś na szczyt i być wykorzystane jako niezawodna broń. Czy w pojedynku umysłów Freyja ma szansę pokonać swoja doświadczoną rywalkę?

Później bohaterowie napotykają młodą dziewczynkę , która podobno widzi przyszłość. Zależy jej na zobaczeniu gwiazdy, która ma stać się symbolem zjednoczenia ludzi i nadzieją na lepszą przyszłość. Tylko czy dziecko rzeczywiście ma jakieś nadprzyrodzone moce?

Freyja Fałszywy Książę

Dwa kroki do przodu i jeden w tył

Kolejny tom to wizyta w kolejnym podbitym królestwie. Misja Freyji idzie zaskakująco dobrze i już po krótkiej rozmowie zdobywa kolejnych sojuszników do walki o wolność i pokój. Tylko w tym okrutnym świecie nic nie może być takie łatwe. Dlatego chwile świętowania szybko przemieniają się w tragedię i rozlew krwi. Czy bohaterce i jej rycerskim kompanom uda się uratować nowych sojuszników przed gniewem i zemstą cesarstwa?

Wielka bitwa

Dalej dochodzi do starcia pomiędzy siłami cesarstwa, które chce, przejąć kontrolę nad nieposłusznym królestwem. Freyja i jej kompani decydują się wesprzeć nowych sojuszników w walce. Z początku siły walczące o wolność odnoszą sukcesy i są w stanie przechytrzyć wroga nieprzygotowanego do walki w pustynnym terenie. Niestety okazuje się, że do bitwy włącza się sam młody cesarz. To może oznaczać, że walka będzie znacznie trudniejsza, a zwycięstwo może być poza zasięgiem bohaterów. Czy oznacza to, że nowy sojusz będzie nieprzydatny?

Intrygi

Trzy recenzowane tomy mangi Freyja Fałszywy Książę to sporo intryg i rozgrywek politycznych. Jest to naprawdę fajny i ciekawy pomysł. Wraz z bohaterami reprezentującymi Tyr możemy zobaczyć inne miejsca na świecie i zobaczyć jak panowanie i podbój cesarstwa przeradza się w niedole ludzi.

Freyja Fałszywy Książę

Wojna

Moje odczucia, co do strony graficznej mangi są bardzo pozytywne. Jest to o tyle ciekawe, że na pierwszy rzut oka tytuł nie wygląda jak coś narysowanego w moim stylu. Wizualnie Freyja Fałszywy Książę prezentuje nam mocny kontrast pomiędzy festiwalem pięknych chłopców a krwawą tematyką wojny. Z jednej strony głowni bohaterowie mają wspaniałe rysy i są przystojniakami w typie dziewczyn. Każdy z bohaterów jest niczym amant. Z drugiej strony mamy pełno trupów, odcięte kończyny i brutalne sceny walk. Nikt nie jest szczędzony i nawet ci piękni doznają ran i bólu. Daje to całkiem interesujący efekt choćby z tego względu, że Keiko Ishihara nie traktuje bohaterów jak jakieś niezniszczalne postacie, czy boys band mający zyskiwać grono wielbicielek.

Freyja Fałszywy Książę

Freyja Fałszywy Książę

Naprawdę nie spodziewałem się, że ten dosyć niepozorny tytuł tak bardzo przypadnie mi do gustu. Freyja Fałszywy Książę to świetna manga ukazująca polityczne intrygi, dramat i skomplikowany romans. Jest tutaj cała masa fascynujących pomysłów i zagadnień. Do tego tytuł jest świetnie napisany i narysowany. Dla mnie Freyja Fałszywy Książę to taka czarna perełka, którą warto poznać. Szczerze polecam tę serię i mam nadzieję, że jak najszybciej pojawią się kolejne rozdziały tej epickiej opowieści o walce o wolność.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Freyja Fałszywy Książę

8.4

Fabuła

8.5/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Intrygi

9.0/10

Zalety

  • Świetne postacie
  • Pełno intryg

Wady

  • Okładka może zmylić czytelnika