Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Zawsze byłem całkiem niezłym uczniem. Nigdy nie byłem jakimś mega wybitnym prymusem, który górowałby nad wszystkimi. Jednak dzięki pracy i chęci zdobywania wiedzy nigdy nie miałem słabych ocen i od przedszkola, aż po studia wypadałem dobrze. W liceum moją nagrodą za to było, zostanie przewodniczącym mojej klasy. Niby podobno to zaszczyt, ale ja nie chciałem takiej pozycji, bo to więcej pracy i strata czasu na różnego rodzaju dodatkowe funkcje. Wspominam o tym, bo zaskoczyło mnie, że w mandze Kakegurui wszyscy mają parcie na pozycje w radzie szkoły. Czy oni powariowali nie tylko na punkcie hazardu?

Piguła

  • Nietypowa szkoła gdzie hazard jest najważniejszy,
  • bardzo dziwne i niebezpieczne gry,
  • walka o najwyższą stawkę.

Kakegurui – Szał hazardu to dosyć nietypowa szkolna manga o hazardzie autorstwa Homura Kawamoto z ilustracjami Tōru Naomura. Wychodzący od 9 lat tytuł doczekał się adaptacji anime dostępnej na platformie Netflix, serialu telewizyjnego, filmu, a także spin-offu. Oznacza to, że mamy do czynienia z raczej popularną serią, która trafia w gusta odbiorców. W Polsce Kakegurui wydawane jest przez Waneko, które w swoim katalogu ma całą masę godnych polecenia tytułów.

Nie chcę takiej szkoły

Kakegurui – Szał hazardu to historia o nietypowej, elitarnej szkole, gdzie hazard jest kluczem do wszystkiego. W związku z tym na terenie szkoły gry hazardowe są czymś obowiązkowym, a wyniki uczniów wpływają na ich pozycję w hierarchii.

Ci, którzy dużo przegrywają i zaczynają mieć długi, tracą status człowieka, są prześladowani i traktowani jako zwierzęta. Nie jest to więc miejsce przyjazne dla biedniejszych osób i tych bez żyłki hazardzisty. Manga skupia się na trójce bohaterów z centralną pozycją tajemniczej Yumeko, która staje się szkolną gwiazdą z powodu jej obsesji na punkcie gier losowych. Yumeko opętana jest przez szał hazardu i gotowa jest podjąć się najbardziej szalonych i ryzykownych zakładów tylko po to, by zatracić się w grze o wszystko.

Podejście tego typu jest zagrożeniem dla hierarchii w szkole i całej struktury systemu, gdzie najbogatsi są na szczycie dzięki olbrzymim funduszom i ułatwionym sposobom oszukiwania swoich konkurentów. Dlatego nowa uczennica z miejsca staje się wrogiem szkolnej rady złożonej z dziwacznych uczniów pragnących sterować życiami swoich kolegów. Czy w takiej sytuacji musi dojść do konfliktu pomiędzy bohaterką a tymi, którzy wykorzystują hazard do trzymania pozycji i nie liczy się dla nich frajda?

Wybory

Tomy 7-9 mangi Kakegurui – Szał hazard koncentrują się na konsekwencjach zdarzeń z poprzednich rozdziałów. Yumeko rozsadziła cały system szkoły i pokonała rywali ze szkolnej rady. Taka sytuacja spowodowała implozję hierarchii i doprowadziła do zaskakującego zdarzenia, jakim są przedterminowe wybory do szkolnego zarządu. Jest to okazja do zdobycia olbrzymiej władzy i wpływu na to, w którym kierunku pójdzie szkoła, do której uczęszcza japońska elita. Nikt nie przepuści okazji, by zdobyć tę pozycję.

Dlatego osoby z rodów powiązanych z poprzednią przewodniczącą rzucają się do walki o nowo otwartą pozycję. Z tym że tym razem wybory nie będą przebiegały tak jak zwykle. Zamiast zwykłego głosowania o wszystkim zadecydują gry hazardowe. Poprzez wygrywanie kolejnych starć uczniowie mogą zdobywać głowy pokonanych graczy. Czy oznacza to, że Yumeko znowu zatraci się w szale hazardu?

Nie zadzieraj z rodzinką

Okazuje się, że krewni dawnej przewodniczącej planują współpracować, by wykosić konkurencję i zdobyć władzę i wpływy dla siebie. Głowna bohaterka mangi jest więc przeszkodą na ich drodze. Jakby było mało, okazuje się, że jest ona powiązana ze wszystkimi rodami walczącymi o pozycję. Dlatego nastolatka i jej przyjaciele staja się celem najróżniejszych podstępów i przekombinowanych gier hazardowych. Czy uda im się wyjść cało z tej rywalizacji?

Czy to hazard jeśli z góry znasz wynik gry?

Najróżniejsze osoby mają swoje pomysły na to jak zdobywać głosy. Jedni próbują zabawy z podkładaniem palców pod gilotynę i sprawdzenie, kto szybciej stchórzy. Inni wolą zabawę w karty z tym że przegrany musi przyjmować truciznę. Jeszcze inni chcą sprawdzić zdolność do współpracy i zaufania swoich bliskich. Wszystko to prowadzi do naprawdę ciekawych i oryginalnych rozgrywek. Yumeko jest po prostu wniebowzięta i te nietypowe szkolne wybory są spełnieniem jej marzeń.

Ciekawy ruch

Po 6 tomach mangi Kakegurui – Szał hazardu wydawało mi się, że koniec tej serii jest bliski. Bohaterka pokonała w końcu przeciwności i zaburzyła panujący w szkole system klasowy. Okazuje się jednak, że twórcom nie skończyły się pomysły i poszli w całkiem ciekawym kierunku. Szkolne wybory to okazja do przedstawienia większej ilości postaci, ale także rozbudowania świata mangi. Dowiadujemy się o rodach, ich powiązaniu ze sobą i tym, że główna bohaterka serii jest jakoś związana z tym wszystkim, co dzieje się w nietypowej szkole. Ciekawe jak to wszystko się potoczy i na jakie niespodzianki możemy liczyć w kolejnych rozdziałach tej opowieści?

Kto gra w karty, ten ma…

Jeśli chodzi o kreskę, to Tōru Naomura spisał się na medal. Panele są bardzo pomysłowe i całość jest narysowana w bardzo fajny sposób. Potencjalnie nudne sesje w różne gry są narysowane w bardzo dynamiczny i ciekawy sposób. Nie ma tutaj nudy, cały czas coś się dzieje, a twarze postaci są cudownie narysowane. Zwłaszcza ten szał hazardu, w jaki niektórzy popadają podczas rozgrywek. Wizualnie jest pierwsza klasa i kreska świetnie pasuje do ogólnego tonu opowieści.

Muszę wspomnieć także o obwolutach tomów Kakegurui – Szał hazardu. Moim zdaniem są one mistrzowskie. Przyciągają wzrok, intrygują i zachęcają do sięgnięcia po ten tytuł. Seria wpadła mi w oko właśnie dzięki okładce pierwszego tomu, która jest mroczna i tajemnicza. Pozostałe obwoluty również skrywają coś dziwnego i przyciągają uwagę.

Kolejna runda

Kakegurui – Szał hazardu to sporo oryginalnych pomysłów i dosyć mocno zakręcona historia. Jest to unikatowa seria, która potrafi wciągnąć czytelnika w swój świat i okropny system wartości. Nie chciałbym tam żyć, ale ciekawe czyta się o miejscu takim jak szkoła pełna ludzi owładniętych przez ambicję i poczucie wyższości nad resztą społeczeństwa. Jestem ciekaw jak to wszystko sie dalej potoczy?

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Kakegurui – Szał hazardu

8

Fabuła

7.0/10

Kreska

9.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Ciekawe gry
  • Kreska powala

Wady

  • Bardzo smutny świat i ludzie
  • Promuje nie moje wartości:)