Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Każdy potrzebuje jakiejś motywacji do robienia tego, co robi. Może to być satysfakcja, uznanie czy po prostu wynagrodzenie finansowe. Ja na przykład nie poświęcam sporego kawałka swojego życia na robienie czegoś, co mnie nie interesuje, dla bycia poklepywanym po plecach za dobrą robotę. To, co mnie napędza, to kasa. Inni ,jak bohater mangi Księga Vanitasa, mogą być napędzani przez zemstę. Tylko czy chęć oddania komuś pięknym za nadobne to dobry sposób na życie?

Księga Vanitasa to manga, której autorką jest Jun Mochizuki. Tytuł opowiadający o relacjach pomiędzy ludźmi a stworzeniami znanymi jako wampiry, debiutował w 2015 roku. Od tego czasu seria doczekała się adaptacji anime i tłumaczenia na wiele języków. W Polsce manga jest wydawana przez Waneko, które w swoim katalogu ma także inne tytuły o wampirach jak Seraph of the End – Serafin dni ostatnich czy Shiki.

Wampiry w Paryżu

Akcja Księgi Vanitasa rozgrywa się w steampunkowej wersji XIX-wiecznej Francji. W świecie tym doszło kiedyś do wojny pomiędzy ludźmi i wampirami. Krwiopijcy zostali wytępieni i przeszli do legendy. Z tym że nie jest to prawda i została zawarta sekretna umowa pomiędzy przywódcami ludzi a wampirami, które zamieszkują inny świat. Teraz w sekrecie stworzenia nocy żyją pośród ludzi.

Niestety sojusz pomiędzy żywymi a nieumarłymi zostaje zaburzony poprzez wampiry, które zatracają się w żądzy krwi. Za taki stan rzeczy ma odpowiadać tajemnicza księga Vanitasa. Dzieło wyklętego wampira narodzonego przy błękitnym księżycu, które ma stać się sposobem zagłady rodu nocy. Tylko czy jest tak naprawdę?

Głównymi bohaterami tytułu są wampir Noe i posiadacz tytułowej księgi Vanitasa, który sam nazywa się Vanitas. Para spotyka się podczas lotu statkiem powietrznym do Paryża, podczas którego jeden z ukrytych wampirów zaczyna zatracać się i atakować pasażerów. Vanitas oznajmia, że jest lekarzem wampirów i zamierza ocalić wszystkie stwory za pomocą tytułowej księgi. Okazuje się, że przeklęty tom może być też ratunkiem dla stworzeń nocy. Para zostaje wciągnięta w masę intryg i może wpłynąć na delikatne relacje pomiędzy krwiopijcami a ludźmi.

Dzieje się sporo

Tomy 1-3 Księgi Vanitasa to naprawdę dużo akcji, jeszcze więcej fabuły i opisu świata. Z początku zostajemy rzuceni w wir akcji, gdzie nie za bardzo wiadomo, co i dlaczego się dzieje. Dopiero kolejne rozdziały powoli informują nas na temat wszystkich wydarzeń prowadzących do obecnej sytuacji. Z początku miałem obawy, czy jest to dobre podejście. Początek historii to istny chaos i można się pogubić w tym, co się dzieje, a także zniechęcić do całości. Na szczęście dalej jest znacznie lepiej i ciekawiej.

Bogata historia

Głównie ze względu na to, że mamy dosyć rozbudowaną i skomplikowaną historię świata. Tego, jak doszło do pojawienia się potworów, znanych jako wampiry, i jak obie strony doszły do konfliktu. Mamy tutaj sporo ciekawych pomysłów, które prezentują bardzo oryginalne podejście do tematu wampirów i ich zdolności. Na dodatek mamy jeszcze wampirze obyczaje, ich strukturę społeczeństwa i alternatywny wymiar zamieszkiwany przez te stworzenia. Z każdym kolejnym rozdziałem dowiadujemy się więcej na temat świata, jego historii oraz organizacji działających zarówno po stronie ludzi, jak i stworzeń nocy.

To nie wszystko

Udało się też zemścić sporo na temat bohaterów. Vanitas jest dziwnym śmiertelnikiem, który pragnie się zemścić na wampirze Vanitasie. Dlatego przybrał jego imię, posiada jego przeklętą księgę i pomaga wampirom, zamiast je niszczyć. Z kolei Noe pragnie uratować jak najwięcej swoich pobratymców po tragicznych przeżyciach ze swojej przeszłości. Obaj bohaterowie czasem zachowują się w dziwny sposób i nie do końca pasują do reszty społeczeństwa. To czyni ich ciekawymi i często bardzo zabawnymi postaciami.

Paris

Tomy 1 -3 Księgi Vanitasa wyglądają naprawdę dobrze. Całość trzyma się estetyki XIX-wiecznej Francji, z tym że obok tego, co znamy, mamy jeszcze elementy lekko steampunkowe związane z tym, że te świat rozwijał się trochę inaczej od naszej Ziemi. Wypada to fajnie, na dodatek autorka stara się pokazywać nam jak najwięcej świata i lokacji. Mamy wyniszczone alejki, piękne dzielnice Paryża oraz sale balowe pełne przepychu. Całość prezentuje się naprawdę dobrze.

Zapowiada się coś fajnego

Księga Vanitasa zapowiada się na naprawdę ciekawy i pomysłowy tytuł. Pierwsze trzy tomy oferują sporo naprawdę fajnych rzeczy i dużo oryginalnych koncepcji. Tytuł ma solidne postacie i całkiem sprawnie miesza różne gatunki. Dodatkowo łatwo zauważyć, że Jun Mochizuki jest zafascynowana Paryżem i chce pokazać go jak najwięcej w swojej mandze. Wszystko to łączy się w zgrabną serię, która ma oryginalny posmak. Dzięki temu zostałem wciągnięty w ten świat i mam ochotę na więcej.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Księga Vanitasa

8

Fabuła

8.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Unikatowy pomysł
  • Masa fajnych elementów

Wady

  • Pierwszy rozdział jest bardzo chaotyczny