Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Pewne zbrodnie są zbyt przerażające i po prostu nie da się ich zrozumieć. Jednostki dopuszczają się czynów, które nie tylko są godne potępienia, ale podważają ludzkość zbrodniarzy. Nie ma wtedy miejsca na litość, jest tylko złość, gniew i chęć wymierzenia adekwatnej kary. Dobrze wie o tym młody bohater mangi Kuroshitsuji.

Kuroshitsuji, znane też jako Black Buttler, czy też Mroczny kamerdyner, to manga autorstwa Yana Toboso. Tytuł ukazuje się od 2006 roku i jest jedną z tych pozycji, która rozeszła się w wielomilionowym nakładzie. Przełożyło się to na rzesze fanów, anime, OVA czy filmy pełnometrażowe o przygodach bohaterów mangi. Tytuł charakteryzuje się ciekawą mieszanką komedii, dramatu i grozy, które świetnie ze sobą współgrają w kolejnych rozdziałach historii o zemście. W Polsce seria wydawana jest przez Waneko.

Arystokracja

Kuroshitsuji to historia o relacji pomiędzy nastoletnią głową znakomitego rodu -hrabią Ciel Phantomhive – a jego kamerdynerem, znanym jako Sebastian. Para jest nierozłączna i Sebastian bardzo dba o swojego panicza, parząc mu ciągle rozmaite herbatki i pilnując, by posiadłość rodu Phantomhive była zadbana i oddawała majestat godny hrabiostwa. Dodatkowo dwójka rozwiązuje różne kryminalne zagadki na polecenie samej królowej. Ród Phantomhive znany jest z tego, że od zawsze załatwia wszystkie brudne sprawy dla brytyjskiej korony.

Kuroshitsuji

Ciel mimo swojego wieku wywiązuje się z tej misji w wyśmienity sposób. Wynika to z tego, że jego rodzice zostali zamordowani, a on porwany i poddany nieludzkiej przemocy. Doświadczenie to sprawiło, że chłopiec pragną zemsty bardziej niż ktokolwiek inny. Efektem tego było podpisanie pakty z demonem, który stał się jego kamerdynerem. Tak, Sebastian posiada nadprzyrodzone moce i jest oddanym sługą swojego niepełnoletniego pana, który pragnie pomścić swoją rodzinę.

Mamy więc do czynienia z historią z potworami, sporą ilością akcji, ale także i komedią związaną z codziennością życia jako hrabia znakomitego rodu. Tytuł przeplata ze sobą rozdziały czystej komedii z masą gagów i te poważniejsze lub nawet takie w klimacie horror, gdzie demoniczny sługa walczy z innymi potworami.

W cyrku

Siódmy tom Kuroshitsuji kontynuuje sprawę tajemniczych zaginięć dzieci. Bohaterowie ustalili, że ze sprawą powiązana jest trupa cyrkowa. Dlatego Sebastian i jego młodociany pan udają cyrkowców i dołączają do ekipy na przeszpiegi. Na miejscu bohaterowie napotykają dobrze znanego im żniwiarza, który przeprowadza własne dochodzenie. Zdobywanie informacji zostaje przerwane w momencie, gdy Ciel zaczyna ciężko chorować. Mimo tego udało się zebrać wiele ważnych informacji na temat tego, kto stoi za porwaniami dzieci z angielskich ulic.

Kuroshitsuji

Mroczna przeszłość

Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż by to się wydawało na początku. Porwania dzieci są tylko jednym z elementów okropnego procederu. Na dodatek okazuje się, ze młody hrabia jest osobiście powiązany z całą sprawą. Jakby tego było mało, jest on swego rodzaju inspiracją dla ponurych zbrodni. Musi więc dojść do walki pomiędzy głową rodu Phantomhive a zbrodniarzami. Okazuje się jednak, że wróg ma w planach wymordowanie najbliższych bohatera. Czy Ciel i Sebastian uratują te osoby?

Zabawa w detektywa

Kolejną przygodą hrabiego i jego demonicznego kamerdynera jest zorganizowanie specjalnego przyjęcia na rozkaz królowej. Gościem specjalnym uczty ma być krewny władczyni, który przybył z wizytą z Niemiec. Impreza nie idzie jak po maśle i dochodzi do różnych niesnasek. Nie są one jednak największym problemem wieczoru. W trakcie przyjęcia zaczynają ginąć ludzie. Na dokładkę rozszalała się burza i bohaterowie są odcięci od świata zewnętrznego. Oznacza to, że zabójca jest prawdopodobnie pośród nich.

Kuroshitsuji

Dalsze rozdziały stają się więc dochodzeniem, by sprawdzić, kto jest mordercą i dlaczego dochodzi do bardzo nietypowych zbrodni. Jest to o tyle ciekawe, ze jednym z gości imprezy jest pisarz o imieniu Arthur, a całość zaczyna przypominać historię o najwybitniejszym detektywie świata. Jest to bardzo fajny zabieg, gdzie można przyjąć, ze wydarzenia z rozdziałów mangi były inspiracja dla różnych opowiadań o Sherlocku Holmesie.

Koniec zabawy

Muszę powiedzieć, ze chwilę gdy Black Butler porzuca elementy humorystyczne, robią na mnie olbrzymie wrażenie. Tytuł staje się wtedy niezwykle mroczny, przygnębiający i po prostu ponury. Jest to ewidentne w tomach poruszających przeszłość trupy cyrkowej i zbrodnie związane z grupką. To, co zostaje nam zaprezentowane, jest po prostu powalone. Dziwni zboczeńcy wykorzystujący dzieci, straszne tortury i eksperymenty i nieludzkie znęcanie się nad słabszymi. Wszystko to jest jedynie drobnym elementem odrażającej całości. Nie chcę za dużo zdradzać, ale ten watek mangi był poruszający, obrzydliwy i daje niezłego kopniaka w brzuch. Jak dla mnie to prawdziwe mistrzostwo jeśli chodzi o mroczne historie, które zapadają w pamięć.

100% stylu

Kuroshitsuji prezentuje się bardzo ładnie i stylowo. Manga ma dużo intrygujących i przyciągających wzrok elementów, które świetnie prezentują się na stronach kolejnych tomów. Świat osadzony w wiktoriańskiej Anglii fajnie łączy historię, anachronizmy i elementy fantastyczne w ciekawą dla oka mieszankę. Design postaci jest pierwsza klasa i prezentują się one dobrze zarówno w zabawnych, jak i lekko strasznych momentach. W tomach 7 – 10 wszystko to wchodzi na mistrzowski poziom i staje się jeszcze lepsze niż dotychczas. Sceny akcji są widowiskowe, ponure momenty przybijają swoim wyglądem, a komediowe wstawki wypadają po prostu super.

Mistrzostwo

Opad szczęki-tak chyba najlepiej opisać wrażenie jak zrobiły na mnie cztery recenzowane tomy Kuroshitsuji. Pisałem już o tym, że ta manga bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i jest tytułem godnym polecenia. Muszę jednak przyznać, że nie spodziewałem się tego jak dobre będą kolejne rozdziały tej historii. Wciągnąłem się w ten tytuł i ma on obecnie zadatki na mocnego kandydata do listy moich najbardziej ulubionych serii. Z tego powodu po prostu muszę polecić Kuroshitsuji każdemu, kto szuka dojrzalszej, pomysłowej mangi z naprawdę mrocznymi momentami.


Jeśli szukacie innej mrocznej mangi warto zainteresować się Chainsaw Man. Natomiast jeśli kręci Was tematyka Anglii z minionych lat, to polecam Moriarty.

Tomek „Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Kuroshitsuji

8.4

Fabuła

8.8/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Emocje

8.6/10

Zalety

  • Pomysłowa seria
  • Mroczna tematyka
  • Świetne postacie

Wady

  • Może być zbyt ciężka