Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Niektórzy wiedzą, że wszystko dotyczące naszego życia zostało już zapisane. Nie mamy wpływu na bieg wydarzeń i tylko bierzemy udział w odtwarzaniu czegoś wcześniej zaprogramowanego niczym jakieś nagranie na taśmie. Przeznaczenia nie można oszukać i trzeba się pogodzić ze wszystkim, co nas czeka. Z jeden strony to smutne i przerażające, że nie mamy agencji we własnym życiu. Z drugiej strony może być łatwiej żyć z myślami, że tak miało być i nie jesteśmy odpowiedzialni za nic, co się nam przytrafi. Manga My Hero Academia – Akademia bohaterów porusza to zagadnienie w tomach 15- 18. Czy można zdecydować o własnym losie, gdy jest się bohaterem?

Piguła

  • Perypetie młodych bohaterów,
  • Trudne misje i rozwój w przyszłym zawodzie,
  • Główny bohater jest następca największego herosa.

My Hero Academia – Akademia bohaterów to manga autorstwa Kōhei Horikoshiego, która doczekała się wielu spin-offów, książek, gier wideo, przedstawień teatralnych. Seria jest jednym z najlepiej sprzedających się japońskich komiksów i jest popularna praktycznie na całym świecie. Cykl może pochwalić się jednym z najpopularniejszych anime na świecie. Tytuł wydawany jest w Polsce przez Waneko, które w swoim katalogu ma też dodatkowe pozycje ze świata My Hero Academia.

Świat herosów

My Hero Academia – Akademia bohaterów to seria o perypetiach młodych uczniów uczęszczających do szkoły pozwalającej na zostanie super bohaterem w świecie, gdzie grasują złoczyńcy rodem z komiksów. Głównym bohaterem mangi jest nastolatek o imieniu Izuku Midoriya znany też jako Deku. Chłopak od zawsze marzy, żeby zostać super bohaterem i ratować ludzi. Jest to całkiem normalne marzenie dla kogoś młodego i szukającego swojej drogi. Z tym że w tym świecie super bohaterowie są prawdziwi i bycie jednym z nich jest dobrą karierą.

Wynika to z tego, że duży odsetek społeczeństwa posiada zdolności nadprzyrodzone. Może być to coś drobnego, ale także moc teleportacji, zianie ogniem, czy nadludzka siła. Izuku należy jednak do tych wyjątków, które nie posiadają żadnych mocy. Mimo to chłopak stara się być jak najlepszą osobą. Jego siła i odwaga sprawiają, że Deku trafia do akademii dla przyszłych super bohaterów, a najsilniejszy heros świata wybiera go na swojego następcę i dziedzica mocy. Czy uda mu się przetrwać w nowej sytuacji? Czy młodzieniec sprosta wszystkim wyzwaniom stojącym na drodze do zostania legendarnym bohaterem?

Prawdziwe wyzwania

Tom 15 mangi pozwala nam prześledzić, jak przebiega trening w ramach praktyk w prawdziwych agencjach bohaterów. Deku trafił pod skrzydła niedawnego sojusznika swojego mentora. Młodzieniec chce udowodnić kompanowi All Mighta, że zasługuje na zaufanie, jakie pokłada w nim największych bohater. Wykazanie się nie będzie jednak łatwe, gdyż podczas pierwszego patrolu Deku napotyka się na potencjalne zagrożenie, jakim jest Kai Chisaki, który przetrzymuje młodą dziewczynę. Deku nie może jednak wkroczyć do akcji, gdyż jego tymczasowy szef znany jako Sir Nighteye wie, jak wielkim zagrożeniem jest konfrontacja z przestępcą zdolnym zabijać dotykiem.

Kumple Deku też nie mają łatwo. Ulice pełne są bandytów korzystających z nowego narkotyku znacznie wzmacniającego ich zdolności. Przez to nawet przeciętny przestępca może stać się sporym niebezpieczeństwem i zagrożeniem dla cywili i mniej doświadczonych bohaterów. Żeby sytuacja była jeszcze gorsza, zdaje się, że ktoś opracował sposób na wyłączanie zdolności bohaterów. Wszystko to może prowadzić do poważnego zamieszania. Zwłaszcza że pustka po odejściu All Mighta nie została jeszcze wypełniona.

Trudna misja

Potem rozpoczyna się wspólna operacja bohaterów i policji, mająca na celu rozbicia przestępczej działalności i odbicia uprowadzonej dziewczynki, która posiada niezwykłe moce. Izuku postanawia walczyć z niebezpiecznym Overhaulem, nie zważając na przepowiednię, że będzie kosztowało go to życie. Czy młody Deku przetrwa to wyzwanie i wykaże się podczas tak niebezpiecznej misji. W końcu nie może już liczyć na ratunek ze strony All Mighta jak to miało miejsce wielokrotnie w przeszłości. Dla uczniów akademii bohaterów rozpoczyna się prawdziwa próba.

Rekonwalescencja

Kolejne rozdziały mangi skupiają się na skutkach krwawej bitwy, w której udział brali młodzi bohaterowie. Niestety nie udało się uratować wszystkich i koszt pokonania złoczyńców był wysoki. Mimo wszystko życie toczy się dalej i uczniowie muszą szykować się do szkolnego festiwalu kulturowego. Tam każda z klas ma wykazać się jakimiś aktywnościami. Czy będzie to okazją do odetchnięcia i odpoczynku po traumie walki?

Przeznaczenie

My Hero Academia – Akademia bohaterów to świetna mieszanka akcji, humoru i dramatu. Podobnie jest w wypadku tomów 15 -18. Mamy sporo poważnych momentów i niebezpiecznych sytuacji, które ciągle się rozrastają. Bohaterowie nie mają za dużo czasu na odpoczynek i dojście do siebie, bo ciągle pojawiają się kolejne zagrożenie. Nachodzi się to z poruszonym wątkiem przeznaczenia.

Jeden z bohaterów posiada bowiem zdolność widzenia przyszłości i przepowiedział tragiczne losy dla ważnych osób. Deku ma nadzieje, że da się to zmienić i nic nie jest z góry zapisane. Jednak młodzieniec może sobie nie poradzić z tym wszystkim i ciągle narastającymi oczekiwaniami i obowiązkami, jakie na nim spoczywają. Mimo to Midoriya nie zamierza się poddawać i chce udowodnić, że nie wszystko jest stracone. Wypada to fajnie i bardzo pasuje do charakteru tego bohatera, który zawsze chce stawić czoła wszystkim przeciwnościom, jakie napotyka na swojej srodze.

Z symbolem na piersi

Strona wizualna jest od zawsze mocnym aspektem My Hero Academia – Akademia bohaterów. Podobnie jest i w wypadku tomów 15-18. Design postaci jest pierwsza klasa i doceniam zarówno pomysłowość jak i odwołania do klasycznych postaci z komiksów o super bohaterach. Złoczyńcy tez są niezwykle klimatyczni i wypadają bardzo fajnie. Zwłaszcza transformacje po narkotyku zwiększającym ich moc. Ten element wygląda wręcz groteskowo i uderza w klimaty body horror. Całość prezentuje się po prostu super.

Krok do przodu

Tomy 15 – 18 mangi My Hero Academia – Akademia bohaterów wypadają bardzo dobrze i fajnie rozbudowują świat bohaterów. To nadal historia Deku, ale poświęca się także sporo uwagi innym postaciom, co wychodzi całości na dobre. Typowe elementy shonen są w ciekawy sposób wymieszane z głębszą tematyką i zagadnieniami nieporuszanymi zbyt często w innych tytułach co jest warte docenienia. Ja z chęcią sięgnę po dalsze rozdziały tej opowieści.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

My Hero Academia – Akademia bohaterów

7.8

Fabuła

7.5/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Fabuła się rozkręca
  • Porusza ciekawe wątki
  • Sporo fajnie narysowanych scen
  • Pojawia się masa intrygujących postaci

Wady

  • Deku nie jest tak ciekawy jak wiele postaci pobocznych