Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Jako dziecko po szkole i w weekendy oglądałem wiele programów telewizyjnych, bajek i seriali. Jednym z tych popularniejszych było anime Czarodziejka z księżyca. Kultowy program wychował całe pokolenie ludzi na całym świecie. Przygody Usagi i jej kompanów były moim pierwszym kontaktem z jednym z niezwykle popularnych rodzajów mang i anime znanym jako Mahō-shōjo. Są to opowieści o dziewczynach posiadających magiczne moce. Nigdy nie spodziewałem się, że ten podgatunek zostanie wykorzystany do stworzenia ponurej historii grozy w stylu mangi Czarodziejki.net.

Czarodziejki.net znane też jako Mahou Shoujo Site to manga autorstwa Kentarou Satou, który lubi tworzyć oryginalne horrory. Jego pierwszą serią była opowieść o morderczych dziewczynkach władających magią. Tytuł stał się dosyć popularny i dzięki temu powstał spin-off w postaci mangi Czarodziejki.net. Szesnastotomowa seria okazała się wielkim sukcesem i doczekała się adaptacji anime, a także historii pobocznej. W Polsce Czarodziejki.net zostało wydane przez Waneko, które w swojej ofercie ma naprawdę dużo ciekawych tytułów w klimatach horroru.

Szkoła jest piekłem

Główną bohaterką serii jest nastolatka Aya Asagiri. Cicha i spokojna gimnazjalistka jest ofiarą strasznej przemocy psychicznej i fizycznej zarówno w domu jak i w szkole. Życie bohaterki to istne piekło z takimi numerami jak szkolne buty wypchane żyletkami i pinezkami czy wpychanie głowy do toalety. Po powrocie do domu Aya staje się workiem treningowym dla brata wylewającego na niej swoje frustracje.

Odmianą dla okropnej sytuacji ma być tajemnicza strona internetowa, która daje nastolatce okazje zostania czarodziejką. Aya otrzyma magiczną różdżkę dającą jej potężną moc. Przedmiot pojawia się w szkolnej szafce gimnazjalistki, co wydaje się dziwne, ale Aya nie ma czasu nad tym rozmyślać, gdy każda chwila jej dnia jest pełna cierpienia i okrucieństwa z każdej strony.

Aya wykorzystuje przedmiot jako ostatnią deskę ratunku, gdy ma zostać zgwałcona w ramach zabawy swoich szkolnych kolegów. Efektem użycia przedmiotu przypominającego zabawkowy pistolet jest śmierć dwóch osób. Później bohaterka zostaje uratowana przed okrutnym losem przez inną dziewczyną, która potrafi zatrzymywać czas. Tak rozpoczyna się jej pokręcona przygoda w świecie magicznych dziewczyn.

Czarodziejki.net

Nie ma ratunku

Wybawieniem z okropnej sytuacji i pierwszą przyjaciółką bohaterki jest dziewczyna o imieniu Tsuyuno. Ona też posiada różdżkę z magicznymi mocami i pełni rolę wprowadzenia Ayi do świata czarodziejek. Okazuje się bowiem, że strona dająca bohaterkom moce odlicza do jakiegoś wydarzenia nazwanego Tempest. Wygląda to złowrogo i Aya wraz z Tsuyuno chcą rozwiązać zagadkę swoich mocy, strony, tajemniczego administratora i Tempestu. Przy okazji bohaterki muszą uważać na kogoś, kto poluje na różdżki i zabija ich posiadaczki. Mamy więc do czynienia z grubszą i wielowątkową sprawą, która wciąga.

Ponura historia

Trzy tomy mangi Czarodziejki.net prezentują interesującą opowieść, całość jest dobrym wstępem do dalszych wątków historii. Tytuł zaczyna się w mocny sposób i pędzi do przodu z kolejnymi wątkami, postaciami i okropnymi scenami. To, co mnie uderza to ukazanie już od pierwszych stron, jak okropne jest życie głównej bohaterki. Aya ma koszmarne życie i trauma każdego dnia jej egzystencji jest straszniejsza od potworów kosmitów czy duchów. Nawet słodkie zwierzątko, z którym bohaterka się zaprzyjaźnia, staje się ofiarą przemocy. Dzięki takiemu wprowadzeniu już od początku przygody wiadomo, czego można się spodziewać po tej serii.

Czarodziejki.net

Przez mroczne zwierciadło

Do opisania fabuły pierwszych trzech tomów mangi Czarodziejki.net trzeba użyć słów mroczne, powalone i ciężkie. Tytuł to wariacja na temat opowieści o nastolatkach zdobywających potężne moce w wariancie ekstremalnym. Aya żyje bowiem w świecie pełnym przemocy i cierpienia, które jest nie do pojęcia dla przeciętnego człowieka. Nawet jej wybawienie wiąże się z rozlewem krwi i bólem.

Dalej nie jest lepiej, bo praktycznie każdy w tym tytule jest dotknięty straszną traumą lub kompletnie powalony i sprawia wielkie cierpienie innym. Świat mangi Czarodziejki.net to naprawdę okropne miejsce, gdzie zło wydaje się być czymś naturalnym i normalnym.

Wiąże się z tym to, że całość jest raczej ciężka i porusza bardzo mocne tematy. Całość momentami może się wydawać aż za bardzo przesadzona. Tak jakby autor tylko czkał by pokazywać nam obrzydliwości i czerpał satysfakcję z powalonych pomysłów. Wydaje mi się, że taka atmosfera może odstraszyć część czytelników.

Horror i bajka w jednym

Tym, co charakteryzuje Czarodziejki.net, jest dosyć oryginalny styl graficzny. Postacie wyglądają rodem jak z serii dla młodszych czytelników. Duże buzie i oczy kojarzące mi się bardziej z seriami komediowymi niż opowieściami grozy. Jest to połączone z solidną dawką gore i elementami fantastycznymi, które aż gryzą się z resztą. Administrator strony wygląda jak coś niepokojącego z innej bajki. Do tego niektóre postacie jak brat Ayi odstawiają bardzo dziwne i powalone miny. Całość ba swój własny klimat. Nie trafia on do końca w mój gust, ale jestem w stanie docenić to, że strona wizualna mangi jest równie oryginalna co reszta tytułu.

Oryginalna seria

Pierwsze trzy tomy mangi Czarodziejki.net stanowią mocne wprowadzenie do tej unikatowej serii. Mamy bardzo ciężki i ponury klimat i mieszankę horroru psychologicznego z tradycyjną opowieścią o dzieciakach z magicznymi mocami. Daje to bardzo interesujący efekt i niezwykle niepokojący tytuł. Z tego względu nie będzie to tytuł dla każdego. To raczej jeden z tych bardziej polaryzujących japońskich komiksów. Nawet wielu fanów horroru może mieć problemy z klimatem tej mangi. Mimo to wydaje mi się, że warto dać serii Czarodziejki.net szansę.

Jeśli szukacie więcej tytułów w stylu horrorów, to warto sprawdzić Portus,  Potrzask, Chainsaw Man,  Sadako i koniec świata lub Fuan no Tane.

Tomek 'Danteveli’ Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Czarodziejki.net

7.7

Fabuła

8.5/10

Kreska

6.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Pomysłowa seria
  • Oryginalny styl...

Wady

  • ... który nie każdemu będzie pasować
  • Niezwykle ponure i pełne traumy postacie