Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Prawdziwych przyjaciół poznaje się podobno w biedzie. Coś w tym jest, bo wiele osób z naszego otoczenia tak naprawdę niespecjalnie się nami interesuje i nie wyciągną do nas pomocnej dłoni w trudnych chwilach. Dlatego właśnie warto cenić tych, którzy są gotowi pomóc i naprawdę zależy im na naszym szczęściu i zdrowiu. Tylko jak odróżnić tych prawdziwych przyjaciół od udawanych? Odpowiedź na to pytanie poznała bohaterka mangi Talentless Nana.

Piguła

  • Szkoła dla ludzi z potężnymi mocami,
  • fabuła zaskakuje i serwuje ciekawe zwroty akcji to norma,
  • W świecie mangi szykują się wielkie zmiany.

Talentless Nana to pełna zaskoczeń manga o nietypowej grupie uczniów znajdujących się wyjątkowej klasie. Co ciekawe, tytuł wydaje Square Enix, a za scenariusz odpowiada twórca gier visual novel, znany pod pseudonimem Looseboy. Ilustracjami zajmuje się Iori Furuya. Produkcja doczekała się adaptacji anime, która miała swoją premierę w 2020 roku. W naszym kraju ten nietuzinkowy tytuł wydaje Waneko i Talentless Nana to kolejna manga pełna zwrotów akcji w katalogu tego wydawcy.

W świecie kłamstw

Akcja mangi Talentless Nana rozgrywa się w świecie, gdzie na ludzkość czyha wielkie i niezwykle tajemnicze zagrożenie. Tytułowa bohaterka trafiła do specjalnego projektu, gdzie utalentowane jednostki mają się szkolić na przyszłych obrońców ludzkości. Wszyscy posiadają różne moce, mające pomóc w walce z tak zwanym wrogiem, który zagraża życiu zwykłych ludzi. Trening przyszłych bohaterów okazuje się jednak problematyczny. Kolejni uczniowie giną w dziwnych okolicznościach. Czy stoją za tym wrogowie ludzkości? Może dzieje się coś zupełnie innego?

Twistem, który stosunkowo szybko zostaje pokazany w mandze, jest to, że Nana trafiła do klasy z utalentowanymi w celu ich zabicia. Jednostki posiadające niezwykłe zdolności są zagrożeniem dla reszty społeczeństwa i muszą zostać wyeliminowane, zanim w wybuchu gniewu czy złości zabiją wiele niewinnych istnień. Nana w wyniku działania tych wrogów ludzkości straciła swoją rodzinę i teraz pragnie zemsty, przez co jest wspaniałym narzędziem w rękach tych, którzy posiadają władzę. Tylko co, jeśli nasza bohaterka nie zna prawdy o otaczającym ją świecie?

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Tomy 8 i 9 mangi Talentless Nana skupiają się w znacznym stopniu na losach koleżanki głównej bohaterki. Moe podobnie jak Nana została dołączona do projektu zabijania uzdolnionych osób. Dziewczyna miała za zadanie wykończyć główną bohaterkę serii gdyby ta nie chciała wypełnić swojej misji. Moe jednak zaprzyjaźniła się z Naną, przez co ma olbrzymie rozterki po otrzymaniu nowego polecenia.

W kolejnych rozdziałach omawianych tomów poznajemy więcej informacji na temat trudnej przeszłości i obecnej sytuacji tej bohaterki. Wpisuje się to w w sprawę, która zajmuje się Nana. Doszło bowiem do kolejnego morderstwa, którego młoda dziewczyna nie dokonała. Ktoś jednak planuje zrzucić na nią winę i ją zabić. Moe może być właśnie kluczem do uratowania Nany. Dziewczyna musi zdecydować jak postąpić i czy szybki zysk jest dla niej ważniejszy od życia nowej koleżanki?

Monumentalne zmiany

Tomy 8 i 9 mangi Talentless Nana prowadzą do olbrzymiej zmiany w świecie, gdzie występują jednostki z wielkimi mocami. Seria z pozoru wypadkowych zdarzeń kulminuje się w zmianie dotychczasowego status quo. Muszę przyznać, że było to bardzo miłą niespodzianką i kolejnym solidnym zwrotem akcji, dzięki któremu twórcy mogą eksplorować nowe zagadnienia i pomysły. Do tego swoisty cliffhanger sprawia, że po prostu trzeba sięgnąć po kolejne rozdziały tej serii.

Dobre decyzje

Z początku obawiałem się trochę o formułę mangi. Pierwszy tom Talentless nana to prawdziwa uczta z niezwykle fajnym twistem, który czyni historię niezwykle ciekawą. Jednak po wyjawieniu reguł gry istniało ryzyko, że tytuł stanie się schematyczny i będzie po prostu serią pomysłowych morderstw i próbą ich rozwiązania.

Na szczęście to stosunkowo szybko przeradza się w coś innego i obserwujemy przemianę głównej bohaterki. Później pojawiają się kolejne zwroty akcji zmieniające lekko styl opowieści. Nie ma okazji, by się nudzić, bo całość ciągle się rozwija i nie jest schematyczna. Na dodatek ciągle uzyskujemy więcej informacji pozwalających lepiej zrozumieć motywację różnych stron i postaci. Daje to świetny efekt i całość czyta się wybornie. Mam nadzieję, że dalej będzie pod tym względem równie dobrze.

Talentless Nana ma styl

Manga jest wydana naprawdę przyzwoicie z całkiem klimatycznymi okładkami, przedstawiającymi bohaterów serii. Panele są zrobione naprawdę fajnie i bardzo często prezentują nam interesujące ujęcia i scenerię. Jeśli chodzi o design postaci, to jak już wspomniałem, z początku dałem się zmylić i myślałem, że to jakaś szkolna romantyczna historia.

Wynika to z tego, że mamy typowe ładne panie i przystojnych młodzieńców, wszyscy z niecodziennymi fryzurami i nietypowymi strojami. Przypomina mi to wszystkie komediowe serie anime jakie lata temu oglądałem. Takie podejście do wyglądu postaci ciekawie komponuje się z mroczniejszą tematyką Talentless Nana. Kolorowe i pogodne momenty rodem z jakiejś szkolnej komedii, wymieszane są z naprawdę ponurymi i brutalnymi sekwencjami rodem z horroru lub kina gore. To idealnie podkreśla tematykę mangi, która koncentruje się na manipulowaniu dziećmi i czynieniu z niewinnych istot bestii.

Co będzie dalej?

Dziewiąty tom mangi Talentless Nana kończy się w naprawdę ciekawym miejscu i zapowiada się na spore zmiany w historii o mordowaniu ludzi z potężnymi mocami. Historia się rozkręca i całość jest niezwykle fajna i bardzo intrygująca. Ja z każdym kolejnym rozdziałem wciągam się bardziej w ten tytuł. Dlatego mogę polecić Talentless Nana każdemu miłośnikowi intryg i zagmatwanych opowieści.

Jeśli chodzi o mangi z niezłymi zwrotami akcji i twistami, to polecam sprawdzić Summer Time Rendering i Reset.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Talentless Nana

8

Fabuła

8.3/10

Kreska

7.7/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Ciągłe zwroty akcji
  • Ciekawe postacie
  • Nie jest schematyczną mangą

Wady

  • Pojawiają się bardzo złe typki