Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Zauroczenia, miłość i związki to trudne i często bardzo kłopotliwe sprawy. Burza uczuć, obawy, pragnienia i cała masa niewiadomych. Czy druga strona czuje to samo? Może nie pasujemy do siebie? Czy to coś na chwile, czy raczej na dłużej? Wszystko to sprawia masę wyzwań i bólu głowy. Dobrze wie o tym bohaterka mangi Paradise Kiss

Paradise Kiss to manga w stylu josei stworzona przez Ai Yazawę. Tytuł opowiada o losach młodej uczennicy wciągniętej w świat szkolonych projektantów mody i modeli. Pięciotomowa seria wydawana jest przez Waneko.

Warto zwrócić uwagę na to, że manga doczekała się nowej edycji, gdyż była już wcześniej wydawana w naszym kraju przez tego samego wydawcę. Teraz zainteresowani będą mieli łatwiej w dotarciu do Paradise Kiss, bo pierwsza edycja potrafiła osiągać spore ceny na rynku wtórnym.

Krok do świata mody

Główną bohaterką Paradise Kiss jest Yukari Hayasaka. Licealistka znajduje się w trudnym punkcie swojego życia. Chce dostać się na studia, ale nauka nie idzie jej tak dobrze, jakby tego sobie życzyła. Dziewczyna jest rozdrażniona, szuka siebie i pomysłu na swoją przyszłość. Jej sytuacja odmienia się w momencie, gdy zostaje zaczepiona przez pewnego chłopaka na ulicy.

Yukari zostaje zaciągnięta do małego budynku znanego jako Atelier. Tam dowiaduje się, że grupka licealistów ze szkoły koncentrującej się na modzie chciałaby wykorzystać ją jako modelkę. Bohaterka jest zaskoczona i oburzona i szybko odrzuca propozycje. Jednak bieg różnych wydarzeń sprawia, że dziewczyna decyduje się pomóc w projekcie. Na dodastek Yukari zakochuje się w chłopaku, który jest projektantem. Czy wyjdzie z tego coś dobrego?

Dylematy

Tom 2 i 3 mangi Paradise Kiss skupia się na wielu dylematach, jakie stoją przed Yukari. Dziewczyna stara się zrozumieć swoje uczucia i pierwszą miłość do chłopaka z zupełnie innego świata. Nastolatka pchana emocjami dokonuje wielu irracjonalnych decyzji i boryka się z całą masą rzeczy takich jak oszukiwanie mamy czy zaniedbywanie szkoły.

Wszystko się zbiera i sprawia, że młoda bohaterka znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Yukari musi podjąć całą masę trudnych decyzji, na które raczej nie jest gotowa, co może doprowadzić do żalu i wyrzutów sumienia. Czy Yukari będzie w stanie podjąć dobre decyzje, które przyniosą jej szczęście?

Spora zmiana

Myślałem, że Paradise Kiss skupi się głównie na modzie i będzie komedią o wchodzeniu w ten zakręcony świat, gdzie Yukari zyska nowych przyjaciół i pozna jakieś cenne lekcje na temat życia i pasji. Po części tak jest, ale w tomach 2 i 3 poświęcono znacznie więcej miejsca na wątek romantyczny pomiędzy bohaterką, a dziwnym chłopakiem.

Mamy dosyć realistycznie przedstawione traumy, obiekcje i zmiany nastroju związane z byciem w niecodziennym związku. Bohaterka walczy z różnymi myślami i wątpliwościami, nie jest w 100% pewna swoich uczuć ani tego czy postępuje prawidłowo. W tych chwilach Paradise Kiss przypomina bardziej melodramat. Oczywiście nadal znajduje się sporo miejsca na gagi i humor, ale ich wydźwięk, też jest trochę inny niż we wcześniejszych rozdziałach. To, co zdawało się być niewinne staje się znacznie poważniejsze.

Meta manga

W recenzji pierwszego tomu Paradise Kiss wspominałem o tym, że tytuł łamie tak zwaną czwartą ścianę i w ramach żartów postacie mówią o rzeczach spoza samej mangi. W przypadku tomu 2 i 3 ta sztuka wchodzi na jeszcze wyższy poziom. Nie dosyć, że bohaterowie mają świadomość, że są w mandze i gdzie ich tytuł zostaje wydawany, to sami czytają o swoich przygodach.

Jednym z dosyć ważnych wątków jest bowiem, to, że George, czyli ukochany bohaterki dowiaduje się o jej przemyśleniach i uczuciach po tym jak przeczytał strony mangi. Jest to mocno zakręcone, ale strasznie interesujące. Zabieg ten jest wykorzystywany także do momentów humorystycznych. Mamy bowiem sekwencje gdzie postacie gadają o technikach seksualnych na podstawie paneli z mangi, które ukazane zostały kilka stron wcześniej.

Elementy te sprawiają, że Paradise Kiss jest niezwykle oryginalne i pomysłowe. Pewnie taka zabawa z łamaniem czwartej ściany nie spodoba się każdemu, ale moim zdaniem to mocny atut tego tytułu.

Styl

Paradise Kiss to stylowa i ekstrawagancka manga. Oprawa jest tutaj tak samo zakręcona jak wygląd postaci. Mowa o ludzi mody poubieranych w niecodzienny styl. Jakieś agrafki, dziwaczne stroje, mężczyźni w kobiecych ubiorach i sukienki niczym na bal. Każdy z bohaterów jest bardzo charakterystyczny. Towarzyszy temu dosyć niecodzienna sztuka tworzenia tła dla akcji i pewnych elementów otoczenia. Zdjęcia prawdziwych przedmiotów i miejsc są odpowiednio przerobione, by wyglądały trochę jak rysunki. Daje to dosyć ciekawy efekt i podkreśla wyjątkowość tego tytułu.

Sztuka i piękno

Drugi i trzeci tom Paradise Kiss to z jednej strony spore zaskoczenie kierunkiem, w którym poszedł tytuł. Nie spodziewałem się, ze wątek romantyczny i poważniejsze kwestie wskoczą na pierwszy plan. Zaskoczenie jednak nie jest tutaj niczym negatywnym. Zwłaszcza że Paradise Kiss nie przedstawia wyidealizowanego romansu, tylko coś bardziej realnego. Z drugiej strony dalej mamy nietuzinkowy humor i różne zabiegi, które trafiają w mój gust. Świetnie, że ten tytuł doczekał się nowej edycji, bo to manga, z którą warto się zapoznać.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Paradise Kiss

8

Fabuła

7.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Meta

9.5/10

Zalety

  • Meta fabuła
  • Humor
  • Oryginalni bohaterowie

Wady

  • Dla niektórych może być zbyt zakręcona