Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

2023 to całkiem udany rok dla najbardziej rozpoznawalnego na świecie hydraulika. Nowa, świetna platformówka 2D, kinowy film, który okazał się globalnym hitem i jeszcze sporo innych sukcesów. Na koniec roku nadchodzi wisienka na torcie w postaci Mario. Mowa oczywiście o Super Mario RPG, czyli nowej wersji klasyka sprzed lat. Czy ten tytuł okaże się kolejnym diamentem w tegorocznej ofercie Nintendo?

Nowe Super Mario RPG to remake produkcji oryginalnie wydanej na Super Nintendo w 1996 roku. Tytuł jest przełomowy, bo w efekcie współpracy pomiędzy Square, a Nintendo powstał pierwszy RPG z udziałem Mario. Gra była tak dobra, że zapoczątkowała całe serie produkcji w stylu role playing z udziałem hydraulika. Teraz tytuł powraca na Nintendo Switch i ponownie udowadnia, że Super Mario i RPG świetnie idą w parze.

Ratujmy księżniczki

Fabuła Super Mario RPG rozpoczyna się jak prawie każda przygoda wesołego hydraulika. Księżniczka Peach zostaje porwana przez Bowsera. Ruszamy do zamku naszego odwiecznego wroga z misją ratunkową. Po pokonaniu przeciwnika nie mamy jednak czasu, by nacieszyć się zwycięstwem. Dochodzi do dziwnego zjawiska i zamek Bowsera ulega przemianie za sprawą gigantycznego miecza, który przyleciał z kosmosu. My nie mamy już dostępu do zamku i musimy znaleźć nowy sposób na uratowanie księżniczki. Po drodze napotykamy masę postaci, pomagamy im w ich perypetiach i przeżywamy prawdziwą przygodę w baśniowym świecie.

Fabuła Super Mario RPG jest stosunkowo prosta, ale przyjemna i pełna humorystycznych sytuacji. W grze przewijają się zabawne i całkiem ciekawe postacie, które fajnie rozbudowują uniwersum znane głównie z chodzących grzybków i żółwi. Jednych i drugich nie brakuje w grze, ale pojawiają się też i inne stworzonka.

Jest też sporo ciekawych sytuacji i całość przypomina mi trochę opowieść w stylu bajek, jakie kiedyś były emitowane w telewizji. Mamy niby dramatyczne momenty i sceny akcji, ale całość jest trochę z przymrożeniem oka i wiadomo, że nie dojdzie do żadnej wielkiej tragedii. Taki ton bardzo pasuje do tej przygody i sprawia, że Super Mario RPG jest bardzo przystępne.

Przygoda

Jak sama nazwa wskazuje Super Mario RPG należy do gatunku role playing. W grze wcielamy się w Mario i wraz z kompanami przemierzamy świat z misją uratowania Peach, zbierania magicznych gwiazdek i pomocy napotkanym postaciom.

Rozgrywka podzielona jest na dwie części. Przemierzanie świata, gdzie przewiewają się elementy platformowe i minigierki, a także typowe dla gier RPG starcia z przeciwnikami, gdzie nasza trzyosobowa ekipa mierzy się z różnymi stworkami.

Eksploracja polega na poruszaniu się po trójwymiarowym świecie, w którym Mario może skakać, uderzać w ukryte bloki dające dodatkowe bonusy, zbierać przedmioty i rozmawiać z NPC, by poznać różne historyjki. Niektóre obszary wymagają od gracza rozwiązywania zagadek lub wykonywania określonych akcji, aby odblokować nowe ścieżki lub sekrety.

Mamy na przykład sekwencję z wodospadem i zbieraniem monetek podczas spływu w dół, czy skakanie po beczkach omijając pułapki. Jest też minigierka muzyczna powiązana ze skakaniem po kijankach wydających z siebie dźwięki. Ogólnie mniejszych i większych smaczków umilających rozgrywkę jest całkiem trochę. W trakcie eksploracji gracz może napotkać na widocznych na ekranie wrogów, z którymi może wejść w kontakt, aby rozpocząć walkę. Wtedy nasza przygoda przechodzi do drugiej części rozgrywki.

Lekki RPG

Super Mario RPG to jedna z tych produkcji, które służą jako dobre wprowadzenie do gatunku. Tytuł jest lekki i przyjemny, a system walki bazuje nie tylko na klikaniu przycisków w menu i czekaniu na ruch wroga. Starcia są turowe, ale zawierają element w stylu QTE. Podczas atakowania mamy możliwość naciśnięcia przycisku. Jeśli zrobimy to w odpowiednim momencie, to zadamy większe obrażenia, a przy dobrym rytmie wykonamy nawet kombinacje ataków. Podobnie jest z obroną przed ciosami wrogów. Większość ataków można blokować, klepiąc przycisk w odpowiednim momencie. Dzięki temu gracz jest trochę bardziej zaangażowany w to co dzieje się na ekranie.

To urozmaicenie wychodzi grze na dobre. Wynika to z tego, ze sam system walki jest raczej niezbyt skomplikowany i nie należy do tych rozbudowanych. Mamy standardowy atak, korzystanie z umiejętności postaci odblokowywanych wraz ze zdobywaniem poziomów, używanie przedmiotów itd. Nie ma więc niczego przesadnie szałowego i rozgrywka pod tym względem nie jest jakoś bardzo mocno rozbudowana. Nowa wersja gry dodała jednak kilka elementów czyniących system walki odrobinę ciekawszym.

Zmiany nowości i dlaczego warto zagrać w Super Mario RPG jeszcze raz

Nowością w grze są potrójne akcje postaci z naszej drużyny. To specjalny atak, który możemy wykonywać po naładowaniu odpowiedniego paska. Energie zbieramy poprzez wykonywanie akcji z odpowiednim wyczuciem czasu, czyli rytmiczne klepanie ataku i bloku zyskuje jeszcze większe znaczenie w warstwie strategicznej. Nie dość ze w ten w sposób wzmacniamy nasze ataki i korzyści z umiejętności, które wykorzystujemy, to jeszcze zyskujemy możliwość wykonania naprawdę potężnego ataku, który może nas uratować w podbramkowej sytuacji.

Do gry dodano także trochę innych fajnych dodatków. Po pierwsze pojawia się tryb rozgrywki dla mniej doświadczonych graczy, gdzie starcia są prostsze. Z kolei tych szukających wyzwań czekają dodatkowe starcia ze wzmocnionymi bossami po zakończeniu gry. Pojawiło się także nowe menu z informacjami o przeciwnikach i drugie przypominające o tym co wydarzyło się w fabule. Wisienko na torcie jest tryb szybkiego przemieszania się pomiędzy lokacjami za pomocą mapy.

Styl

Nowe Super Mario RPG to bardziej współczesna oprawa graficzna. Oryginalne sprite postaci w 2D zostały zastąpione przez modele 3D, które prezentują się naprawdę dobrze. Całość jest bardzo kolorowa, działa płynnie i nie mam za bardzo, do czego się przyczepić. Pod względem wizualnym tytuł jest świetnym przykładem tego, co powinien dostarczać remake.

W kwestii audio mamy nową ścieżkę dźwiękową. Legendarna kompozytorka Yoko Shimomura powróciła by zaprezentować graczom nowe aranżacje utworów. Nowy soundtrack wypada naprawdę dobrze i świetnie pasuje do gry. Zadbano jednak także o fanów klasyka. Mamy bowiem możliwość odpalenia muzyki w wariancie ze SNESa.

Kolejny raz to samo?

Nie jestem gigantycznym fanem tak zwanych odgrzewanych kotletów. W przeszłości miałem okazję już grać w Super Mario RPG, więc wersja na Switcha nie jest moim pierwszym kontaktem z tym tytułem. Mimo to nowa oprawa graficzna, trochę zmian w systemie walki i fajne drobne zmiany sprawiają, że w erpegową przygodę Mario gra się bardzo dobrze. Nie jest to może najlepszy przedstawiciel gatunku, jaki wyszedł w tym roku, ale Super Mario RPG zawiera sporo fajnych rzeczy i nadaje się świetnie jako pierwsza przygoda z gatunkiem. Na dodatek ten remake to dobry przykład tego jak powinno się robić takie rzeczy. Zmiany w systemach, poważne zmiany grafice i dodatki czynią Super Mario RPG na Switcha definitywną wersją gry

Za udostępnienie gry do testów dziękujemy dystrybutorowi, ConQuest Entertainment. Ocena bazuje na subiektywnej opinii recenzenta. Wydawca i jego partner PR nie mieli wpływu na wynik.

Super Mario RPG

8.1

Fabuła

6.3/10

Mechanika

8.4/10

Frajda

9.0/10

Klimat

8.5/10

Zalety

  • Udany remake
  • Sporo frajdy
  • Dodatki

Wady

  • Może być trochę za nudny dla wyjadaczy RPG