Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Każdemu w życiu może powinąć się noga. Celowo lub zupełnie przez przypadek popełnimy jakiś błąd, który będzie miał spore konsekwencje. Nie da się tego uniknąć, bo nie ma wśród nas wszechwiedzących ideałów. Znacznie ma to jak się zachowamy w sytuacji, gdy już wpadniemy w kanał. Czy postąpimy słusznie, czy też uciekniemy przed odpowiedzialnością? Ten temat jest poruszany w recenzowanych przeze mnie tomach mangi Great Teacher Onizuka. Jakie przesłanie ma dla nas dzisiaj super nauczyciel?

Great Techer Onizuka to manga autorstwa Tooru Fujisawy, która koncentruje się na perypetiach nietypowego nauczyciela. Nieczęsto zdarza się, by były członek gangu motocyklowego i postrach miastach chciał zostać wychowawcą grupki dzieciaków. Jednak tak staje się w przypadku tej komediowej serii. Great Techer Onizuka otrzymało kontynuacje, adaptację filmową, telewizyjne seriale, a także popularne anime. W Polsce tytuł wydawany jest przez Waneko, które zdecydowało się na dostarczenie w ręce czytelników nowej edycji klasycznego GTO.

Ekstra nauczyciel

Great Teacher Onizuaka, znane też jako GTO, to manga o perypetiach niezwykłego nauczyciela. Eikichi Onizuka zapałał miłością do niesienia kaganka oświaty po tym, gdy zauważył, że nauczyciele często są w otoczeniu młodych i ładnych dziewczyn. Nie jest to więc zbyt szczytna motywacja, ale mimo to młody mężczyzna został wychowawcą w prywatnej szkole.

Na miejscu szybko okazało się, że Onizuka chce działać dla dobra swoich uczniów i sprawić by ich szkolne lata były dużo lepsze. Jednak nie każdy chce by Eikichi był wykładowcą. Może ten bardzo nietypowy nauczyciel i wychowawca jest właśnie tym, czego potrzeba w dziwnym i bardzo popsutym świecie oświaty?

Nocne zabawy

Eikichi to naprawdę wyjątkowy nauczyciel. Bohater jednego wieczora potrafi znaleźć w kieszeni całą kupę kasy i przepuścić ją w klubie z uczennicami działającymi jako hostessy. Łatwo przyszło, łatwo poszło. Niestety nie w tym wypadku. Okazuje się, ze cała sytuacja była podpuchą, by pozbyć się niekonwencjonalnego nauczyciela. Z jednej strony mamy kompromitujące zdjęcia. Z drugiej strony kasa, która była w kieszeni Onizuki to nie przypadkowy majątek, lecz fundusz na szkolną wycieczkę. Bohater został wrobiony i znalazł się w sytuacji, z której nie ma wyjścia. Czy Great Teacher Onizuaka pokona ten niecodzienny problem?

Nie ma szmalu

Sposobem na uratowanie skóry Oniuzki okazuje się szalony pomysł obiecania uczniom jeszcze bardziej wypasionych wakacji. Eikichi w pewnym sensie przekupuje młodzież wypasionymi wakacjami na swój koszt. Nie brzmi to może jak najlepsza metoda wychowawcza, ale plan działa. Problemem jest tylko to, że nietuzinkowy nauczyciel nie ma kasy, by sponsorować komuś posiłek, a co dopiero drogie wakacje dla kilkudziesięciu osób. Dlatego Onizuka i paczka zaprzyjaźnionych osób wpada na serię szalonych pomysłów, by szybko zarobić. Czy tym razem szczęście opuści bohatera i jego szalone pomysły nie wypalą?

Odpowiedzialność

Jednym niezwykle fajnym aspektem mangi Great Techer Onizuka jest ukazanie odpowiedzialności. Główny bohater może zachowywać się głupio i popełniać sporo błędów. Mimo tego i swojej zakręconej filozofii Eikichi nigdy nie uchyla się od odpowiedzialności i stara się działać dobrze. Jest to w kontekście do wielu innych postaci, które mają pęknę frazesy na ustach, ale zgniliznę w sercu. Tamte osoby zgrywają bohaterów, ale jak przychodzi co do czego, uciekają od odpowiedzialności i się chowają. GTO pokazuje, że liczą się nie tylko słowa, ale czyny, jakie idą z nimi w parze, a także dobre serce. Jest to niezwykle ważne i ponadczasowe przesłanie. Zwłaszcza w obecnej erze pozorów i nieustannego zgrywania kogoś, kim się nie jest.

GTO

Szkolna wycieczka

Mimo problemów i masy zamieszania udaje się zorganizować szkolną wycieczkę na Okinawę. Nie ma co jednak liczyć na spokój, bo Onizuka zadbał o spory chaos. Po pierwsze niezawodny nauczyciel zdecydował się na koedukacyjne sypialnie, tak by wprowadzić wielkie zamieszanie pośród uczniów i kadry nauczycielskiej. Na dodatek niezastąpiony belfer usłyszał plotki o pewnym skarbie i szkolna wycieczka zamieni się w poszukiwanie drogocennych przedmiotów. Czy nie wyjdą z tego gigantyczne problemy?

Styl

GTO to komedia pełną gębą i przejawia się to na każdej stronie mangi. Pełno jest tu mniejszych i większych gagów, z wyśmienitymi żartami w tle akcji. Całość jest absurdalna i mocno przerysowana zarówno w kwestii sytuacji jak i grymasów wykonywanych przez bohaterów. Turno się nie uśmiać, patrząc na panele tego tytułu. Dla mnie to mistrzostwo i jedna z najlepiej wyglądających serii, jakie miałem okazję czytać. Po prostu uwielbiam to jak Great Teacher Onizuka wygląda.

GTO

GTO rządzi!

Kolejne trzy tomy jednej z moich ulubionych mang, to kolejna cudowna dawka komedii połączonej z ważnym przesłaniem na temat życia. Tomy 10-12 wypadają świetnie i bawiłem się przy nich naprawdę super. Jedyne co pozostaje mi napisać, to wielka polecajka tej serii. Great teacher Onizuka to po prostu wyborny tytuł, który zasługuje na uwagę każdego.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Great Teacher Oniuzka

8.5

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Wyborna komedia
  • Ważne przesłanie
  • Pozytywnie zakręcone

Wady

  • Kiedyś się skończy