Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie należę do największych fanów sportu na świecie. Nie pociąga mnie zbytnio, oglądanie jak inni w coś grają i jeśli już, to wolę samemu kopać czy tam rzucać piłkę. Muszę jednak przyznać, że wyczyny czołowych zawodowych sportowców potrafią zapierać dech w piersi i być prawdziwą sztuką. Dlatego też rozumiem, że wiele osób może zachwycać się, oglądając różne mecze i rozgrywki. Gdyby wyczyny z mangi Blue Lock były codziennością naszych ligowych rozgrywek, to pewnie też zacząłbym oglądać piłkę nożną.

Piguła Blue Lock

  • Nietypowa manga o piłce nożnej,
  • Seria starć,
  • Poznajemy lepiej bohaterów.

Blue Lock to oryginalna manga sportowa o piłce nożnej autorstwa Muneyuki Kaneshiro z ilustracjami w wykonaniu Yusuke Nomury. Duet serwuje nam coś w rodzaju thrillera osadzonego w świecie japońskich piłkarzy, gdzie grupa obiecujących młodzieńców zostaje wcielona do specjalnego programu. Blue Lock okazało się sporym hitem z milionami sprzedanych egzemplarzy i manga doczekała się adaptacji anime, przedstawienia scenicznego i spin-offu o jednej z postaci pobocznych. Na dodatek w tym roku pojawi się także film kinowy i gra wideo Blue Lock. W Polsce tytuł wydaje Waneko, które ma w swojej ofercie również inne sportowe serie jak Niebieskie pudełko.

Piłka w grze

Manga Blue Lock opowiada o losach grupy młodych piłkarzy wyselekcjonowanych do specjalnego programu. Japońskie stowarzyszenie piłki nożnej chce w końcu odnieść sukcesy na mistrzostwach świata. W kraju brakuje jednak naprawdę wybitnego i skutecznego napastnika. Dlatego też planem jest trening 300 utalentowanych młodzieńców, tak by na koniec szkolenia jeden z nich został idealnym piłkarzem.

Bohaterowie mangi zostają ponumerowani i podzieleni na grupy, po czym muszą zmierzyć się z serią wyzwań. Niepowodzenie oznacza nie tylko wyrzucenie z Blue Lock, ale także koniec kariery futbolowej. Tylko jedna osoba może zostać zwycięzcą, więc postacie będą zawierać tymczasowe sojusze i kombinować jak przetrwać kolejne rundy eliminacyjnej rozgrywki. Czy główny bohater mangi -nastolatek Yoichi Isagi wygra tę rywalizację?

Eliminacja

Siódmy tom mangi Blue Lock kontynuuje wyzwania bohaterów. Kolejna runda eliminacji to bardzo ciekawa zagrywka, gdzie piłkarze dobierają się w trzyosobowe zespoły i rywalizują ze sobą. Wygrani zabierają jednego z członków przegranej ekipy i przechodzą do kolejnego etapu gry cztery na cztery. Prowadzi to do sytuacji, gdzie przeciwnicy nagle stają się sojusznikami i trzeba wybrać kogoś z przegranych, by dołączył do naszej ekipy. Jest w tym sporo psychologii i tylko dobra taktyka może być tutaj kluczem do zwycięstwa.

Ekipa, w której jest Isagi przegrała pierwszy mecz. Nie oznacza to jednak końca. Odbywa się bowiem tez starcie dwóch na dwóch i jest to ostatnia szansa na przetrwanie. Wygrani wracają do gry z trzecią osobą. Ten, kto pozostał sam, odpada z gry. Prowadzi to do emocjonującego starcia pomiędzy niedawnymi kolegami.

Wielkie starcie

Fabuła trzech recenzowanych tomów to kolejne spotkania w tej ciekawej formie rozgrywek. Pierw mamy walkę o przetrwanie, później starcie z silnymi rywalami, a na końcu pojedynek czterech na czterech, gdzie Isagi i kompani zmierzą się z trzema najlepszymi piłkarzami w rankingu i dobrym kolegą bohatera. Z czegoś takiego musi wyjść epicki mecz pełen zwrotów akcji i emocji. Taka niebezpieczna zagrywka wynika z tego, ze główny bohater obudził w sobie demona piłki i szuka coraz to lepszych rywali, by uczyć się od nich i prześcignąć ich dzięki zdolności szybkiej adaptacji. Czy i tym razem Isagi odniesie sukces?

Sporo o bohaterach

To, co bardzo fajnie wychodzi w Blue Lock to miejsca na przybliżenie psychiki kolejnych bohaterów. W tomach 7 – 9 pojawia się okazja do zabłyśnięcia dwóch postaci. Pierwszą jest samozwańczy król piłki, który dołączył do Isagiego po starciu ostatniej szansy. Niezwykle utalentowany piłkarz przegrywa, bo polega tylko na sobie i nie chce, by nikt inny strzelał gole. Udaje się przedstawić jego historię i perspektywę na grę w piłce nożnej, a także ukazać zmiany, jakie zaistniały podczas udziału Blue Lock. W końcu ktoś przyzwyczajony do bycia najlepszym i ciągłego zwyciężania zaczyna mieć problemy gdy okazuje się, że na świecie są lepsi gracze. To prowadzi do załamania, ale może też budować i przyczynić się do rozwoju jednostki.

Wewnętrzny potwór

Drugim bohaterem omawianych tomów jest Bachira Kumpel głównego bohatera serii widzi potwory. Brzmi to dosyć dziwnie, ale chodzi o to, że Bachira całe życie był taki dobry, że trudno mu grać z przeciętnymi osobami. Dlatego jako dziecko wymyślił on przyjaciela potwora, który był wspaniały w piłkę. Gra z nim sprawiała młodzieńcowi niezwykłą przyjemność. Teraz Bachira szuka innych graczy na poziomie potwora, bo tylko z takimi osobami może ukazać pełnię swojego talentu. Mamy więc wybitną jednostkę, która przez długi czas była ograniczana przez okoliczności, w których się znajdowała. Dopiero Blue Lock i dopiero obecność najlepszych w Japonii pozwala nastolatkowi w pełni rozwinąć skrzydła.

W drodze po tytuł

Nie spodziewałem się, że tytuł o piłce nożnej wciągnie mnie tak bardzo jak robi to Blue Lock. Jest to efekt tego, że ta manga wychodzi poza schemat typowych historii o sporcie. Bardzo podoba mi się mroczniejsze podejście do tematu i ukazanie , że wygrywanie jest bardziej skomplikowane niż wiara w siebie i moc przyjaźni. Dlatego moim zadaniem warto sięgnąć po Blue Lock nawet jeśli nie lubi się kopać piłki.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Blue Lock

8.2

Fabuła

8.4/10

Kreska

8.3/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Więcej o b0haterach
  • Sporo akcji na boisku
  • Oryginalna tematyka

Wady

  • Wiedza na temat piłki przydatna do zrozumienia pewnych wątków.