Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem zastanawiam się, czy gdybym miał drugie podejście do życia, to poszłoby mi lepiej? Czy uzbrojony w obecną wiedzę i umiejętności, ale z możliwością zaczęcia od zera osiągnąłbym więcej? Szczerze, nie wydaje mi się, żeby rezultaty były jakoś znacząco inne. Nie pisana są mi sława, wpływy i bogactwo. Jednak i tak fajnie byłoby mieć możliwość sprawdzić jak by to wszystko wyglądało za drugim razem. Może wywróciłbym wszystko do góry nogami jak bohaterka mangi Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia?

Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia to manga autorstwa duetu Nami Hidaka i Satoru Yamaguchi. Seria o przydługim tytule opowiada o losach dziewczyny znajdującej się wewnątrz świata wzorowanego na grze wideo. Tytuł zyskał całe rzesze fanów i doczekał się adaptacji anime, filmu, spin offu i gry wideo typu visual novel. W Polsce manga wydawana jest przez Waneko, które ma w swojej ofercie sporo pozytywnych i sielankowych tytułów jak Starszy pan i kot czy Mistrz romansu Nozaki.

Dwa życia

Otwarcie mangi Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia jest dosyć dramatyczne. Dowiadujemy się o śmierci pewnej nastolatki, by chwilę później poznać główną bohaterkę serii. Catarina Claes ma 8 lat i nabawiła się strasznej rany na czole. Okazuje się, że wypadek, który sprawił, że Catarina ma na głowie znamię odblokował jej wspomnienia. Dziewczyna w poprzednim życiu była nastolatką, która zginęła na samym początku mangi. Jakby tego było mało, to bohaterka znajduje się w świecie gry wideo, w którą zagrywała się w poprzednim wcieleniu. Catarina nie jest jednak bohaterką tego tytułu, lecz złą postacią, którą czeka okropny los. Czy dziewczyna uzbrojona w wiedzę na temat swojej przyszłości i świetną znajomość gry będzie w stanie uniknąć złego zakończenia swojej przygody?

Próbuj

Pierwsze rozdziały mangi koncentrują się na różnych postaciach, które Catarina zna z gry. Dziewczyna wie o nich sporo i postanawia uratować się poprzez zmianę relacji z kawalerami, w których może zakochać się główna bohaterka gry. Catarina liczy, że w ten sposób uniknie aktywowania złych ścieżek, które w grze kończą się dla niej śmiercią lub banicją. Dziewczyna jednak nieświadomie wywala fabułę gry do góry nogami. Wynika to z tego, że jej zachowania w stosunku do kawalerów i dziewczyn z gry kompletnie zmieniają relacje pomiędzy nimi. Później akcja tytułu przenosi się w przyszłość, gdzie bohaterka nie jest już dzieckiem a nastolatką wybierającą się do magicznej szkoły. Z tym że Catarina przez swoje wcześniejsze czyny jest obiektem uczuć miłosnych wszystkich ważnych postaci z gry. Dziewczyna nie jest tego świadoma, co prowadzi do całej masy zakręconych sytuacji.

Na przykład przybrany brat bohaterki miał zostać łamiącym serca kawalerem szukającym zemsty na przedstawicielkach płci pięknej. Jednej w nowej rzeczywistości chłopak jest zakochany w Catarinie, bo ta ukazała mu ciepło i dobre serce jako dziecko. Teraz chłopak nie chce zostawić jej samej na krok, co tylko frustruje innych kawalerów zakochanych w Catarinie. Podobnie jest z innymi postaciami, których jest tutaj cała masa. Mamy do czynienia z haremem w wariancie, gdzie bohaterka nie zdaje sobie z tego sprawy.

Życie w grze otome

Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia to tytuł wpisujący się w niezwykle popularny nurt isekai, gdzie postacie z naszego świata lądują wewnątrz innych rzeczywistości i wykorzystują swoją wiedzę z gier wideo do bycia mega potężnymi postaciami. Z tym że w przypadku przygody Catariny całość bazuje na dosyć oryginalnym pomyśle. Bohaterka ląduje wewnątrz gry w stylu visual novel, gdzie chodzi o znalezienie drugiej połówki spośród dostępnych postaci. Celem bohaterki staje się przetrwanie w grze otome, czyli unikanie konfliktów z innymi postaciami i pozyskanie sobie ich sympatii, tak by uniknąć złego zakończenia. Przezorność i wiedza dziewczyny sprawia jednak, że Catarina z pobocznej postaci staje się osobą w centrum uwagi tytułu. Prowadzi to do wielu zabawnych i niezwykle absurdalnych sytuacji. Zwłaszcza że Catarina w nowej wersji nie grzeszy intelektem, wyrachowaniem czy zdolnościami do budowania intryg.

Lepszy isekai

Wszystko to prowadzi do naprawdę fajnej wersji gatunku, który już się trochę przejadł większości osób. Wynika to z tego, że wiele produkcji isekai to powtórka z rozrywki i takie same fantazje na temat mocy, gdzie typowy nerd i otaku z naszego świata staje się półbogiem z własnym haremem w fantastycznym świecie. Tutaj bohaterka z początku obawia się o własną przyszłość, a później ma zabawne perypetie w stylu zakręconej komedii romantycznej. Sprawia to, że ton Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia jest znacznie ciekawszy i całość jest po prostu niezwykle przyjemna.

Pozytywny Harem

Wspominałem o tym, że Odrodzona jako czarny charakter w grze otome ma strukturę haremu. Catarina sprawia, że wszystkie postacie się w niej zakochują. Nie jest to jednak zrobione w jakiś obleśny czy zboczony sposób. Dobroć i troska o innych sprawiają, ze bohaterka pomaga pozostałym postaciom w pokonywaniu trudności i głęboko zakorzenionych kompleksów. Efektem tego są naturalne uczucia, jakie czują do niej pozostałe postacie. Nie mamy tutaj więc naciąganego motywu, że wszyscy zakochują się w głównym bohaterze dlatego, bo jest on w środku opowieści i tego wymaga fabuła. Tutaj wszystko jest przedstawione w bardziej pozytywny sposób. Na dodatek wisienka a torcie jest to, ze główna bohaterka jest kompletnie nieświadoma uczuć swoich kolegów i koleżanek. Catarina nie zdaje sobie z niczego sprawy i po prostu jest sympatyczna dla wszystkich na około. To czyni z niej tak fajną i jednocześnie zabawną postać.

Prawdziwa perełka

Pierwsze trzy tomy mangi Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia to prawdziwa uczta. Bawiłem się świetnie czytając kolejne rozdziały tej cudownej serii, pełnej zabawnych scenariuszy i barwnych postaci. To naprawdę świeży i niezwykle fajny pomysł, który śmiało mogę polecić każdemu. Im więcej podobnych sympatycznych i pozytywnych produkcji, tym lepiej. Nawet jeśli kogoś nie bawią komedie romantyczne, to warto dać temu tytułowi szansę. Może przygody Catariny przekonają was do tego gatunku?

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Odrodzona jako czarny charakter

8.2

Fabuła

8.4/10

Kreska

8.4/10

Jakość wydania

7.9/10

Zalety

  • Oryginalna fabuła
  • Bardzo zabawna manga
  • Przyjemne postacie

Wady

  • Chciałoby się jeszcze więcej gagów