Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Bycie sobą nie jest łatwe. Tak naprawdę tylko wyjątkowe jednostki są w stanie tak naprawdę być w pełni sobą. Reszta musi mieć się na baczności, nosić maski i odgrywać rolę zgodnie z oczekiwaniami otoczenia. Czasem ukrywamy swoje prawdziwe ja w obawie przed tym, co powiedzą inni lub ze strachu. Dobrze wie o tym bohater mangi Blue Period – Yatora Yaguchi. Czy sztuka sprawi, że nastolatek będzie w stanie ukazać światu swoje prawdziwe ja?

Piguła

  • Manga o sztuce,
  • młody chłopak odkrywa miłość do malarstwa,
  • trudne egzaminy na uczelnię.

Blue Period to manga o sztuce, malarstwie i pogoni za marzeniami, za którą stoi Tsubasa Yamaguchi. Tytuł debiutował w 2017 roku i od tego czasu zdobył uznanie czytelników i krytyków, co przerodziło się w masę nominacji i nagród. Blue Period doczekało się także adaptacji anime. W Polsce seria wydawana jest przez Waneko, które w swojej ofercie posiada inne ciekawe tytuły o dorastaniu.

Piękno sztuki

Głównym bohaterem mangi jest utalentowany nastolatek Yatora Yaguchi. Chłopak zadaje się z grupką, która olewa naukę, a mimo to osiąga świetne wyniki w szkole i ciężko pracuje, by spełnić pokładane w sobie nadzieje. Yaguchi nie jest jednak w stanie znaleźć swojego miejsca na świecie i ciągle poszukuje siebie i swojej drogi na resztę życia. Wszystko ulega zmianie w dniu, gdy młodzieniec zobaczy obraz namalowany przez jedną ze starszych koleżanek ze szkoły.

Jej dzieło tak porusza bohatera, że zaczyna on interesować się sztuką, tworzyć i marzyć o dostaniu się na malarstwo na studia. Chłopaka czeka jednak długa droga, bo sam zapał to za mało i musi jeszcze dużo ćwiczyć i nauczyć się wiele o świecie sztuki. Czy Yatora Yaguchi pokona wszystkie przeszkody i dostanie się na wymarzony kierunek?

Egzaminy za rogiem

Czwarty tom Blue Period koncentruje się na ostatniej prostej przed egzaminami wstępnymi na uczelnię artystyczną, o której marzy Yatora. Dostanie się na tokijski uniwersytet znany potocznie jako Geidai jest niezwykle trudne. Mało kto dostaje się za pierwszym razem i testy wstępne potrafią być piekielnie trudne. Bohater jednak nie poddaje się i wraz z kolegami z zajęć dodatkowych poddaje się intensywnemu treningowi. Jest to okazja, by popracować nad swoim stylem, ale także lepiej zrozumieć siebie i swoje ograniczenia. Jeszcze przed samym pierwszym etapem przyszli artyści muszą zmierzyć się z piekielnym stresem. Czy młody bohater dopiero na początku swojej artystycznej kariery będzie w stanie uspokoić nerwy?

Test i czekanie

Po pierwszym etapie egzaminów przychodzi oczekiwanie na wyniki i dalszą próbę. Bohater serii ma tydzień, by popracować nad sobą, przygotować szkicownik pełen pomysłów i pomyśleć o tym jak radzić sobie ze stresem. Yatora jest raczej w kiepskim stanie i na jego ciele pojawia się okropna wysypka. Czy młodzieniec będzie w stanie wytrzymać taką presję? Na dodatek chłopak przypadkowo spotyka pewną znajomą osobę, która też niegdyś pałała miłością do sztuki, ale teraz sobie wszystko odpuściła. Czy kontakt z tą osobą może zmienić podejście bohatera do egzaminów?

Walka o wszystko

Szósty tom mangi Blue Period do w głównej mierze zmaganie się z drugim etapem egzaminu na studia. Tym razem zadanie trwa kilka dni i wymaga wytrzymałości, pomysłowości i odrobiny szaleństwa. Sytuacja jest o tytle trudniejsza dla bohatera mangi, bo jest on w bardzo słabym stanie psychicznym i fizycznym i samo dotarcie na miejsce egzaminu sprawia mu nie lada trudności. Czy to przekreśli szansę chłopaka na studia na wymarzonym kierunku?

Blue Period

Historia o życiu

Blue Period koncentruje się na artystach i świecie sztuki. Obserwujemy podróż młodego człowieka, który zaczyna swoją przygodę z malarstwem i szkicem. Jest to jego nowa pasja i coś, co w całości chłonie nastolatka. Mimo tak wielkiego nacisku na kwestie sztuki, tytuł ukazuje też coś bardziej uniwersalnego. Sporo uwagi poświęcone jest na rozterki wewnętrzne bohatera i to jak Yatora przemienia się i rozkwita dzięki swojej nowej miłości do sztuki i odkrytej przez to formie ekspresji.

Blue Period

Blue Period pięknie ukazuje odkrywanie siebie, akceptację tego, kim jesteśmy, a także to, że każdy posiada swoje, często bardzo unikatowe spojrzenie na świat. Tsubasa Yamaguchi naprawdę świetne przekazuje sporo pozytywnych treści i motywację do tego, by próbować swych sił, odkrywać siebie i szukać swojej pasji. Mogą pojawiać się problemy i trudności, ale warto próbować je przezwyciężać. Przesłanie tego tytułu jest niezwykle pozytywne i bardzo sympatyczne. Fajnie sięgnąć po taki tytuł, choćby jako zrównoważenie dla mangi Kasane, która niedawno skończyłem. Tam sztuka była powiązana z bólem i cierpieniem. Tutaj daje ona nadzieję i natchnienie, by się odkrywać i zmieniać na lepsze.

Malarstwo

Strona wizualna Blue Period wypada po prostu fenomenalnie. Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów widać jak bardzo dopracowane są ilustracje i jak wiele pracy zostało włożone, by ukazać świat sztuki. Design postaci jest stonowany, ale ciekawy. Ma to sens, bo błyszczą tutaj tła i przedmioty. Wiele paneli przedstawia różne dzieła sztuki, obrazy w trakcie tworzenia czy różnorodne szkice. Naprawdę trzeba się napracować, by to wszystko przedstawić i jeszcze zrobić to tak dobrze. Różne style malarstwa, szkice i ilustracje wykonywane przez przeróżne postacie mają swój unikatowy styl i charakter. Takie coś musi kosztować ogrom wysiłku, ale zdecydowanie się to opłaca. Blue Period po prostu wygląda super i swoją kompozycją i ilustracjami jeszcze bardziej podkreśla myśl przewodnią, jaką jest miłość do sztuki i jej rola w życiu człowieka. Od strony wizualnej Blue Period to po prostu mangowa pierwsza liga.

Blue Period

Renesans

Tomy 4-6 Blue Period to kolejna porcja ciekawej i bardzo życiowej historii połączonej z przepięknymi obrazkami. Yatora Yaguchi to fajny i ciekawy główny bohater, który wydaje się bardzo prawdziwy i sympatyczny. Postacie drugoplanowe są bardzo dobrze zrealizowane, a cała historia mimo tego, że jest raczej przyziemna i tak jest wciągająca. Spokojnie mogę polecić ten tytuł nawet osobą, które na co dzień nie siedzą w artystycznych klimatach i sztuka, a zawłaszcza malarstwo nie jest ich pasją. Blue Period to jeden z tych tytułów z uniwersalnym przesłaniem, który po prostu warto przeczytać.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Blue Period

8.3

Fabuła

8.0/10

Kreska

9.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Przepiękne ilustracje
  • Uniwersalna historia
  • Ważne przesłanie o życiu
  • Sympatyczne postacie

Wady

  • Chociaż odrobina zainteresowania malarstwem jest wskazana