Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Przyjaźnie z czasów dzieciństwa są trochę dziwne. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego zakumplowaliście się z daną osobą? Co było powodem powstania przyjaźni? Najczęściej wystarczyło do kogoś zagadać, razem się pobawić i już było się nierozłączną ekipą. Dla dorosłego wydaje się to nie do pomyślenia, ale tak właśnie to wygląda. Dobrze wiedzą o tym bohaterowie mangi Tokyo Revengers. Tomik Stay Gold świetnie ukazuje powstawanie ich nierozerwalnych więzi.

Piguła

  • Historie ze świata Tokyo Revengers,
  • 8 dodatkowych rozdziałów,
  • mieszanka humoru, dramatu i akcji.

Tokyo Revengers Stay Gold to druga część kolekcji przedstawiającej perypetia bohaterów sprzed głównej mangi. Nie tak dawno na rynek trafił tomik So Young zbierający w sobie kilka rozdziałów przedstawiających młodzieńcze lata bohaterów mangi Tokyo Revengers, które pojawiły się w retrospekcjach w głównej serii. Stay Gold to więcej młodości bohaterów, lecz tym razem są to zupełnie nowe historie, które nie pojawiły się wcześniej na łamach mangi.

Oryginalny tytuł łączy w sobie podróże w czasie i walki pomiędzy młodocianymi gangami. Seria doczekała się adaptacji anime i pełnometrażowego filmu, a manga została ciepło przyjęta na całym świecie. So Young jest jednym z dodatków do głównej serii. W Polsce tytuł trafia w nasze ręce dzięki wydawnictwu Waneko, które także wydaje spin-off List od Keisuke Bajiego. Fani tej serii mają przed sobą sporo dobrego w tym roku.

Świat gangów

Dla uporządkowania wszystkiego zacznę od przedstawienia czym ogólnie jest Tokyo Revengers, a dopiero później skupię się na zawartości tomiku So Young. Tokyo Revengers to dosyć nietypowa historia o podróżowaniu w czasie w celu zmiany tragicznego biegu wydarzeń. W tym wypadku bohater cofa się do lat młodości, by ukształtować wydarzenia ze szkolnych lat. Jego celem jest powstrzymanie śmierci ukochanej. Aby to zrobić, Takemichi dołączą do gangu, który w przyszłości będzie odpowiedzialny za morderstwo dziewczyn. Chłopak chce rozpracować organizację od środka i sprawić, by nie zeszła na złe tory. Niestety nie jest to łatwe zadanie i kolejne próby nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Stay Gold

Z czasem bohater nie chce już tylko zniszczyć gangu Toman. Takemichi zdaje sobie sprawę, ze negatywne wpływy sprowadziły ugrupowanie na złą stronę i wypaczyły oryginalną misję grupki przyjaciół. Z tego powodu bohater ma nadzieje, ze uda mu się uratować ukochaną i zapobiec wyniszczeniu organizacji i jej przywódców. Jest to niezwykle trudne zadanie, bo zagrożenie czai się z każdej strony. Ci, którzy chcą przejąć i przekształcić Toman w coś strasznego, są niezwykle przebiegli i bezwzględni. Głównym wątkiem jest tutaj walka z przeznaczaniem i próba zmiany przyszłości na taką, która będzie bardziej pozytywna.

W przypadku Stay Gold, podobnie jak w tomie So Young, nie doświadczymy tych aspektów serii. Wynika to z tego, że ten tomik skupia się na innym elemencie cyklu. Chodzi o przyjaźń pomiędzy postaciami nawiązaną jeszcze przed powstaniem gangów i całym zamieszaniem z głównej serii.

Dawno, dawno temu

Stay Gold to kolekcja historii skoncentrowanych na wcześniejszych losach założycieli gangu Toman. Główny bohater historii Takemichi nie pojawia się tutaj kompletnie i zamiast tego poznajemy losy młodzieńców, którzy stworzą ugrupowanie, które w przyszłości wyrządzi wiele krzywd głównemu bohaterowi mangi. Mamy więc z 8 rozdziałami pobocznych historii, które rzucają więcej światła na różne postacie i wydarzenia z przeszłości.

Stay Gold

Młody tygrys

Mniej więcej połowa mangi i aż cztery rozdziały z tomiku to historia jednej postaci. Jest nią Kazutora, który mimo bycia postacią drugoplanową odgrywa niezwykle ważną rolę w historii. Jego udział w pewnej tragedii ma olbrzymi wpływ na zachowanie przywódcy gangu Toman.

Stay Gold

Poznajemy losy Kazutory jako młodzieńca i dowiadujemy się, jak zaprzyjaźnił się z paczką, która w przyszłości założy gang. Okazuje się nawet, ze jego charakter i zadarcie z pewną grupką miało bezpośredni wpływ na powstanie Toman. Można powiedzieć, że bez jego udziału gang, który w przyszłości będzie panował na całym Tokio, nigdy by nie powstał.

Inne opowieści

Obok historii młodego tygrysa mamy także cztery inne historyjki przybliżające nam różne postacie. Jednak z nich to całkiem zabawna opowiastka o tym co mają ze sobą wspólnego chuligani i szkolne kółko szydełkowania. Jest też coś dla miłośników kotów, bo mamy okazję zobaczyć pewnego cwanego kotka, który wie, jak o siebie zadbać. Nie zabrakło też rozdziału o pierwszej bitwie gangu Toman. Ogólnie historyjki są bardzo różnorodne i zawierają sporo fajnych smaczków, które docenia osoby lubiące Tokyo Revengers.

Stay Gold

Nostalgiczna podróż

Mocnym aspektem Tokyo Revengers Stay Gold jest nostalgiczne ukazanie przeszłości bohaterów mangi. Skupienie się na trochę lepszych czasach w życiu bohaterów, bez tak wielkiego zamieszania i bólu związanego ze wszystkimi tragediami jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Pozwala to jeszcze lepiej zrozumieć, dlaczego grupka przyjaciół chciała zrobić razem coś ekstra i dlaczego kierunek, w którym podąża w przyszłości ich organizacja to swego rodzaju tragedia.

Stay Gold

Wszystko w kolorze

Osiem rozdziałów zawartych w Tokyo Revengers Stay Gold podobnie jak w przypadku tomiku So Young jest w kolorze. Mamy więc okazje zobaczyć świat mangi w pełnych barwach. Daje to naprawdę fajny efekt i sprawia, ze całość jest jeszcze bardziej żywa i dynamiczna. Wynika to z tego, ze ilustracje są świetne i w kolorze po prostu wydają się jeszcze lepsze i przyjemniejsze dla oka.

Stay Gold

Super prezent dla fanów

Tokyo Revengers Stay Gold to naprawdę udany zbiór historyjek w kolorze. Ten tom to świetny dodatek dla fanów mangi i bardzo fajna pozycja rozbudowująca świat głównej serii. Czyta się to bardzo przyjemnie i mamy do czynienia z fajną mieszanką akcji, dramatu i komedii, które bardzo dobrze ze sobą współgrają i ukazują skomplikowany świat młodych chuliganów. Moim zdaniem to must have dla fanów Tokyo Revengers i z chęcią zobaczyłbym jeszcze więcej podobnych tomików.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Tokyo Revengers Stay Gold

8.5

Fabuła

7.5/10

Kreska

9.0/10

Jakość wydania

9.0/10

Zalety

  • Mieszanka komedii, akcji i dramatu
  • Świetna strona wizualna
  • Fajne historyjki

Wady

  • Wymaga znajomości głównej serii