Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Na lekcjach historii, w książkach i serialach mamy okazję do poznania przeróżnych wpływowych jednostek. Czasem zastanawiam się jednak, jak te opisy i reprezentacje postaci mają się do rzeczywistości. W końcu historię piszą zwycięzcy, łatwo o przekłamania i często pomija się pewne aspekty postaci historycznych. Do rozważań na ten temat zachęciła mnie manga Requiem króla róż, która ukazuje bardzo ciekawe i oryginalne interpretacje ważnych postaci z historii Anglii.

Piguła

  • Manga o historii Angli,
  • Wojna Dwóch Róż,
  • Sporo ciekawych pomysłów.

Requiem króla róż to historyczna manga autorstwa Ayi Kanno. Tytuł debiutował w 2013 roku i zakończył się po wydaniu 17 tomów. Manga doczekała się kilku spin-offów, a także adaptacji anime z 2022 roku. W Polsce ten nietuzinkowy tytuł pojawił się dzięki staraniom wydawnictwa Waneko, które w swoim katalogu ma także inne mangi w klimatach średniowiecza jak Freyja Fałszywy Książę.

Ważna historia

Akcja mangi rozgrywa się w średniowiecznej Anglii w okresie znanym jako Wojna Dwóch Róż. Jest to czas wojny domowej z XV wieku, gdy dwa potężne rody ścierały się w walce o koronę. Z tym że nie mamy tutaj do czynienia z czysto historyczną powieścią, bo Requiem króla róż wykorzystuje ten okres, bazując na sztukach Szekspira Ryszard III i Henryk VI. Dodatkowo autorka nie trzyma się mocno historii i puszcza wodzę fantazji wprowadzając wiele fikcyjnych i fantastycznych elementów do całości.

Głównym bohaterem tytułu jest Ryszard, trzeci syn księcia Yorku. Ojciec bohatera rusza na wojnę z rodem Lancaster, by zasiąść na tronie Anglii. Ryszard chce brać udział w walkach, ale ze względu na stan zdrowia młodzieńca jest to niemożliwe. Bohater skrywa także straszny sekret, przez który jest znienawidzony przez własną matkę i nazywany dzieckiem diabła.

Z drugiej strony król Henryk VI nie jest zainteresowany władaniem i chciałby pozbyć się korony. Władcy nie zależy na pozycji i chciałby za wszelką cenę uniknąć konfliktu. Jednak jego stronnicy z rodu Lancaster zrobią wszystko by utrzymać się u władzy. W efekcie konfliktu ambicji wybucha krwawa wojna znana obecnie jako Wojna Dwóch Róż. Kto ostatecznie zasiądzie na tronie Anglii i czy Ryszard III lub Henryk VI zaznają spokoju?

Rodzinne waśnie

Kolejne tomy mangi koncentrują się na sporze wewnątrz rodziny Ryszarda. Najstarszy z jego braci został królem. Niestety nowy władca nie spełnia się zbyt dobrze w tej roli i wpadł pod wpływy swojej małżonki, która pragnie tylko zemsty za swoje krzywdy i zniszczenia rodu władców. Drugi brat z kolei staje się marionetką lorda Warwicka, który ma olbrzymie ambicje. W tej sytuacji kolejna wojna domowa zdaje się być nieunikniona. Czy Ryszard będzie w stanie powstrzymać przelew krwi rodu Plantagenet?

Wielu kandydatów do tronu

Oczywiście o tron Anglii walczy więcej osób. Powstają kolejne sojusze i machinacje Henryk VI, czyli niedawny król kraju jest przetrzymywany w niewoli. Jednak jego rodzina buduje armie i szuka wsparcia gdzie tylko to możliwe, by odzyskać koronę i ponownie zawładnąć krajem. Sam Henryk jest jednak nadal niezainteresowany władzą. Marzy tylko o spotkaniu z bratnią duszą, którą jest Ryszard> Ryszard odwzajemnia te uczucia, co jest niezwykle trudne dla bohatera mangi. W końcu mowa o wrogu do korony i rywalu dla rodu Ryszarda. Jednak serce nie jest sługą, co tylko pogarsza stan psychiczny bohatera targanego wieloma rozterkami.

Rozlew krwi

Zamieszanie i spory o miano prawowitego władcy nie mogą trwać wiecznie. Dlatego dochodzi do konfrontacji o koronę. Na polu bitwy zadecyduje się, kto zasiądzie na tronie i zostanie prawowitym władcą Anglii. Czy Ryszard będzie miał wpływ na rezultat tego konfliktu?

No i co z ambicjami bohatera. Czy bycie w cieniu i spokojne życie zdali od polityki i dworskich intryg jest czymś, co zadowoli bohatera mangi? Może dla Ryszarda nie ma innej drogi i tylko korona uśmierzy jego ból i wewnętrzne rozterki?

Dualizm

Interesującym aspektem mangi jest to, jak przedstawiony został Ryszard III. Przekleństwo i klątwa, która spoczywa na tej postaci sprawdza się do interpłciowości postaci. Bohater uważa się za mężczyznę, ale posiada także kobiece cechy. Właśnie to sprawiło, że Ryszard jest uważany za pomiot diabła i ma olbrzymie problemy ze swoją tożsamością i seksualnością. Taka sytuacja jeszcze bardziej komplikuje sprawy i tworzy całą masę trójkątów miłosnych pomiędzy postaciami. Sprawia to, że cała manga jest jeszcze mroczniejsza i bardziej ponura.

Tragedia

Jeśli chodzi o stronę wizualną, to Requiem króla róż stawia na niezwykle mroczny i ponury klimat. Mamy co prawda pełno pięknych pań i przystojniaków, ale otacza ich obrzydliwy świat pełen przelewu krwi i śmierci. Przez to całość wydaje się odpychająca i brudna. Oczywiście niektóre panele zachwycają swoim wyglądem i kompozycją, ale często służą one do przedstawiania tragicznych lub mrocznych treści. Połączenie piękna i odpychających rzeczy wypada naprawdę interesująco i do mnie przemawia.

Requiem króla róż to świetna historia

Kolejne trzy tomy mangi Requiem króla róż to świetna porcja dramatu w stylu szekspirowskich tragedii. Tomy 4-6 bardzo fajnie rozkręcają akcję i wprowadzają do fabuły jeszcze więcej intryg i zawiłości. Całość wypada naprawdę dobrze i jest ciekawą interpretacją historycznych wydarzeń i twórczości nimi zainspirowanej. Jak dla mnie Requiem króla róż jest tytułem godnym polecenia choćby ze względu na swoją nietuzinkowość i ciekawą tematykę, jaka zostaje nam przedstawiona.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Requiem króla róż

8.3

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Bardzo ciekawe postacie
  • Inne spojrzenie na historię
  • Świetny klimat

Wady

  • Może być zbyt mroczne i depresyjne