Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem czytam o tym jak obsesja potrafi prowadzić człowieka do wielkich sukcesów, ale też stać za porażkami. Wiele osób w pogoni za jakimś celem czy marzeniem robią wszystko by je osiągnąć. Koszt nie ma znaczenia, nawet jeśli przewyższa on potencjalne z zyski z osiągnięcia celu. Nie do końca to rozumiem, ale też nie jestem typem, który potrafi porzucić wszystko, żeby osiągnąć swoje cele. W przeciwieństwie do bohaterki mangi Kasane jestem typowym przeciętniakiem. Patrząc na jej przygody, jest mi całkiem dobrze z tym, że nie mam ambitnego celu i wielkiego talentu.

Piguła

  • Finał jest już blisko,
  • mroczny dramat z elementami nadprzyrodzonymi,
  • główna bohaterka potrafi “pożyczać” twarze innych ludzi,
  • sporo traumy i smutku.

Kasane to mroczna historia o życiu aktorki teatralnej, posiadającej niezwykły dar. Twórczynią mangi jest Daruma Matsuura i Kasane było jej debiutem. Od tego czasu artystka stworzyła kilka innych projektów, w tym prequel opisywanej mangi, skupiający się na matce głównej bohaterki. W 2019 roku do kin trafiła filmowa adaptacja tego tytułu, w której tworzeniu brał udział jeden z najlepszych japońskich aktorów – Tadanobu Asano. W Polsce cykl Kasane wydaje Waneko, które w swoim katalogu ma wszystko: od romantycznych komedii, po horrory i przejmujące dramaty. Na dokładkę wiele z produkcji wydawnictwa to perełki swoich gatunków.

W skórze potwora

Kasane opowiada historię tytułowej bohaterki. Młoda dziewczyna jest córką niezwykle urodziwej i popularnej aktorki. Niestety Kasane nie odziedziczyła po swojej mamie wyglądu. Wręcz przeciwnie, bohaterka jest uznawana za niezwykle brzydką, wręcz odrażającą istotę. Z tego powodu Kasane jest ofiarą przemocy w szkole, ma problemy emocjonalne i widzi siebie jako coś potwornego. Los naszej bohaterki odmienia się, dzięki tajemniczej szmince pozostawionej przez mamę. Przedmiot ten pozwala Kasane pożyczać twarz innych osób. Dzięki temu dziewczyna może spełniać się w swojej pasji, jaką jest teatr i występowanie na scenie. Tylko jak może się skończyć sytuacja, w której ktoś uważający się za potwora otrzymuje olbrzymią moc?

Seria Kasane śledzi poczynania głównej bohaterki od wczesnego dzieciństwa aż po dorosłość i karierę z wykorzystaniem cudzych twarzy. Tytuł pozwala poznać świat teatru jak i psychikę osoby, która zaznała wiele bólu. Jednocześnie sama Kasane nie jest dobrą osobą i dopuszcza się strasznych rzeczy w pogoni za swoimi marzeniami. Mamy więc do czynienia z bardzo ciekawym tytułem ukazującym szarość życia.

Nowy etap

Kasane udało się pokonać sztukę, która zdawała się być końcem kariery jej mamy. Wola w dramacie Szekspira była wymagająca nie tylko ze względu na treść i odgrywaną postać. Bohaterka musiała zmierzyć się z własnymi błędami i winami, wcielając się w okrutną zonę Makbeta. Pokonanie tego wyzwania wzniosło bohaterkę na wyżyny kariery.

Niestety Kasane nie jest w stanie odnaleźć satysfakcji w tym co robi. W końcu ludzie oklaskują nie ją, a kobietę, która udaje, wykorzystując cudza twarz. Ta realizacja leży na sercu Kasane i utrudnia jej funkcjonowanie. Czy nowa sztuka, gdzie główną postać mają grać dwie aktorki, w tym znajoma bohaterki z dawnych lat, zmieni stan rzeczy?

Ostatnie przedstawienie

Wiele sekretów bohaterek wyszło na jaw. Zarówno Kasane jak i jej przyrodnia siostra mają sporo problemów i doświadczyły niewyobrażalnej traumy. Przychodzi jednak czas, żeby z tym wszystkim skończyć. Kasane postanawia zagrać w ostatnim przedstawieniu w swojej karierze, po czym zakończy z kradzieżą cudzych twarzy. Będzie to wyjątkowy spektakl, gdyż chodzi o sztukę autorstwa jej mentora. Człowieka, który znał mamę bohaterki i wiedział o jej sekretach i przeszłość. Jakby tego było mało sztuka, która bohaterka chce wystawić to opowieść o legendzie powiązanej z tajemniczą mocą kradzieży twarzy. Czy ta historia będzie miała szczęśliwy finał?

Więcej o przeszłości

Ciekawym elementem Kasane jest pozyskiwanie fragmentów wiadomości na temat magicznej szminki pozwalającej skradać ludzkie twarze. Ten artefakt nie jest w centrum historii, lecz w miarę rozwoju fabuły dowiadujemy się więcej na temat jego pochodzenia. Jest to przedmiot związany z Mamą Kasane i folklorem z jej rodzinnych stron. Legenda o pewnym potworze i tajemniczej glinie przyczyniła się do cierpień mamy głównej bohaterki. Ten sam przesąd pozwolił jej na zdobycie potężnej szminki i osiągniecie wielu sukcesów. Ciekawe czy w kolejnych rozdziałach wraz z zaprezentowaniem sztuki bazującej na legendzie poznamy więcej szczegółów na temat tego przedmiotu?

Teatr

Kasane to bardzo stylowa i ciekawa wizualnie manga. Motyw twarzy oraz piękna przewija się w tematyce tytułu. Pełni ważną rolę również w tym, jak ta seria wygląda. Począwszy od okładek, aż do wielu paneli koncentrujących się właśnie na twarzach i ich rysach.

Niektóre kadry wypadają wręcz fenomenalnie. Zwłaszcza gdy elementy związane z przedstawieniem teatralnym łączą się tematycznie z wydarzeniami dotyczącymi bohaterów. W tych kwestiach Kasane wypada niezwykle dobrze.

Trudna seria

Czytanie Kasane nie należy do łatwych rzeczy. To ponury i dosyć trudny ze względu na tematykę dramat. Wszystkie postacie pojawiające się na kartach tej mangi doświadczyły sporo i są obarczone przez swoją historię. Wydaje się, ze nie ma tutaj miejsca na szczęście a każdy sukces to pyrrusowe zwycięstwo.

Praktycznie każdy zdominowany jest przez jakąś obsesje, która stoi na drodze do szczęścia i spokoju. Mimo to postacie prą do celu, zyskując nowe rany i cierpiąc. Elementy te czynią ten tytuł niezwykle ciekawym i porywającym. Na pewno nie jest to lekka pozycja, ale w Kasane jest coś fascynującego i dlatego ciekaw jestem, jak będzie wyglądał finał tej historii. Czy bohaterowie mogą liczyć na odrobinę szczęścia i spokoju? Może całość musi się zakończyć niczym klasyczna tragedia?

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Kasane

8.3

Fabuła

8.8/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Fascynująca opowieść
  • Ciekawe postacie
  • Wyjątkowy klimat

Wady

  • Momentami zbyt ciężka tematyka