Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie uczyłem się  nigdy w Japonii, ale moje doświadczenia z Chin i Korei wskazują na to, że życie ucznia podzielone jest pomiędzy różne festiwale i wkuwanie do egzaminów.  Wydaje się, że w Japonii jest podobnie, bo egzaminy i przeróżne sportowe i kulturowe festiwale to podstawa prawie każdego anime i mangi dziejącego się w szkole. Ciekawe jak to wygląda w świecie, gdzie prawie wszyscy mają nadludzkie moce? Manga My Hero Academia – Akademia bohaterów  pokazuje nam, jak taki festiwal mógłby wyglądać.

Piguła

  • Perypetie młodych bohaterów,,
  • Główny bohater jest następca największego herosa,
  • Więcej na temat daru bohatera.

My Hero Academia – Akademia bohaterów to manga autorstwa Kōhei Horikoshiego, która doczekała się wielu spin-offów, książek, gier wideo, przedstawień teatralnych. Seria jest jednym z najlepiej sprzedających się japońskich komiksów i jest popularna praktycznie na całym świecie. Cykl może pochwalić się jednym z najpopularniejszych anime na świecie. Tytuł wydawany jest w Polsce przez Waneko, które w swoim katalogu ma też dodatkowe pozycje ze świata My Hero Academia.

Akademia bohaterów

My Hero Academia – Akademia bohaterów to seria o perypetiach młodych uczniów uczęszczających do szkoły pozwalającej na zostanie super bohaterem w świecie, gdzie grasują złoczyńcy rodem z komiksów. Głównym bohaterem mangi jest nastolatek o imieniu Izuku Midoriya znany też jako Deku. Chłopak od zawsze marzy, żeby zostać super bohaterem i ratować ludzi. Jest to całkiem normalne marzenie dla kogoś młodego i szukającego swojej drogi. Z tym że w tym świecie super bohaterowie są prawdziwi i bycie jednym z nich jest dobrą karierą.

Wynika to z tego, że duży odsetek społeczeństwa posiada zdolności nadprzyrodzone. Może być to coś drobnego, ale także moc teleportacji, zianie ogniem, czy nadludzka siła. Izuku należy jednak do tych wyjątków, które nie posiadają żadnych mocy. Mimo to chłopak stara się być jak najlepszą osobą. Jego siła i odwaga sprawiają, że Deku trafia do akademii dla przyszłych super bohaterów, a najsilniejszy heros świata wybiera go na swojego następcę i dziedzica mocy. Czy uda mu się przetrwać w nowej sytuacji? Czy młodzieniec sprosta wszystkim wyzwaniom stojącym na drodze do zostania legendarnym bohaterem?

Festiwal!

Dziewiętnasty tom My Hero Academia – Akademia bohaterów  koncentruje się na festiwalu kulturowym. Młodzi bohaterowie muszą odpocząć po  wielkiej akcji, gdzie zwycięstwo zostało okupione wielkimi stratami. Dlatego festiwal wydaje się być wybawieniem  dla młodych super bohaterów. Z tym, ze Deku i przyjaciele z klasy nie mają pomysłu na to jak wziąć udział w wydarzeniu. Po burzliwych debatach klasa herosów dedycje się na tańce połączone z koncertem. W końcu  koleżanka Kyoka  ma dar związany ze słuchem i jest utalentowanym muzykiem. Tylko czy festiwal kulturowy rzeczywiście da klasie bohaterów trochę wytchnienia?

Influencerzy to zło!

Niestety pewien złoczyńca marzący o karierze internetowego influencera/youtubera planuje stworzyć viralowy hit. Ma być nim zaatakowanie szkoły bohaterów podczas festiwalu kulturowego. Bandyta kryjący się pod pseudonimem Gentle wraz ze swoją kompanką i operatorką kamery La Brava szykuje się do zrobienia show, które ma mu zapewnić sławę i wielką oglądalność w sieci. Gentle  nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że Deku wpadł na jego trop. Młody bohater postanawia dorwać złoczyńców, zanim zakłócą festiwal. Czy nastolatek poradzi sobie z dwójką profesjonalnych przestępców?

Dobra zabawa i zmiany

Na szczęście udaje się ocalić festiwal kulturowy i impreza okazuje się wielkim sukcesem. To dobrze, bo świat My Hero Academia czeka sporo zmian. Wynika to z tego, że opublikowany zostaje najświeższy ranking bohaterów. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, bo dzieje się to po raz pierwszy od kiedy mentor Deku –  All Might zakończył swoja działalność. Próżnia po tym bohaterze numer jeden jest wielkim problemem i prowadzi do niepokojów społecznych. Dlatego najpopularniejsi hero mają przed sobą prawdziwe wyzwanie. Tym, co mnie w przypadku rankingu bohaterów najbardziej zaintrygowało i rozbawiło, jest to, ze pośród  czołowej dziesiątki znajduje się bohater pralka znany z gry w reklamach. Oznacza to, że w tym świecie sława  jest niezwykle ważna i bycie bohaterem ma też olbrzymi wymiar komercyjny. Chciałbym poczytać więcej o tym aspekcie uniwersum mangi.

Więcej szkolenia

My Hero Academia – Akademia bohaterów skupia się w znacznym stopniu na szkolnym życiu bohaterów. Dlatego przyszła pora na kolejne testy i zajęcia praktyczne. Tym razem grupy uczniów z klasy Deku mają zmierzyć się z rywalizującą klasą w walce.  Nie będzie to proste zadanie, gdyż bohaterowie z powodu masę problemów i udziału w innych akcjach nie mieli zbyt dużo czasu na zwykły trening i szkolenie. Czy teraz ich braki sprawia, że to druga klasa zwycięży?

Wiele tajemnic

Pomiędzy tymi wszystkimi wydarzeniami jest także miejsce na więcej osobistych historii. Deku jest nawiedzany przez sny i wizje przedstawiające poprzednich posiadaczy jego mocy. Młody bohater widzi jak dar, który posiadał, został narodzony. Jest to zarazem fascynujące i przerażające. Deku ma sporo pytań, obaw, ale też nadzieję na to, że będzie godnym nosicielem potężnej mocy. Wplecenie tego wątku pomiędzy resztę historii wychodzi tutaj bardzo zgrabnie i cieszę się, że znalazło się miejsce na więcej informacji na temat świata, zanim bohaterowie byli codziennością.

Udana formuła

Tomy 19-22 dobrze ukazują przekrój dotychczasowej formuły mangi My Hero Academia – Akademia bohaterów. Sporo akcji wymieszanej z komedią ze szczyptą poważniejszych momentów  i interesującymi wrzutkami. W tym wypadku jest to Gentle i jego towarzyszka La Brava.  Mamy do czynienia z parą wyrzutków, którzy odnajdują siebie i razem się napędzają. Ich pasja może być skierowana w dobra lub złą stronę. Wszystko zależy od szeregu zbiegów okoliczności i napotkanych osób trzecich. Dlatego ten złoczyńca staje się bardzo ciekawą postacią.

Hit

Jak już wcześniej wspominałem My Hero Academia – Akademia bohaterów jest hitem. Łatwo zauważyć, dlaczego tak jest. To wciągająca i pełna akcji seria dobrze mieszającą gatunki z masą ciekawych postaci drugoplanowych. To czyni ten tytuł prawdziwą ucztą dla fanów opowieści o bohaterach. Tomy 19-22 potwierdzają ten stan rzeczy.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

My Hero Academia – Akademia bohaterów

7.9

Fabuła

7.7/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Postacie drugoplanowe
  • Ciekawa tematyka
  • Solidny schemat...

Wady

  • ... który może wydawać się zbyt powtarzalny