Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z pełni naszego potencjału i wszystkiego, do czego jesteśmy zdolni. Dopiero jakaś wyjątkowa sytuacja i nietypowe wyzwanie wyzwala ukryte pokłady energii i zdolności. Ja na przykład po wyprowadzce z rodzinnego domu odkryłem, że jestem w stanie zmywać naczynia, sprzątać i prać. Coś wcześniej nie do pomyślenia, stało się moją nową umiejętnością. Nie mam jednak startu do bohatera mangi My Hero Academia. Deku ciągle się rozwija i odkrywa ukryte w sobie moce.

Piguła

  • Perypetie młodych bohaterów uczęszczających do specjalnej szkoły,
  • Główny bohater jest następca najlepszego herosa w historii,
  • Dowiadujemy się więcej o złoczyńcach.

My Hero Academia – Akademia bohaterów to manga autorstwa Kōhei Horikoshiego, która doczekała się wielu spin-offów, książek, gier wideo, przedstawień teatralnych. Seria jest jednym z najlepiej sprzedających się japońskich komiksów i jest popularna praktycznie na całym świecie. Cykl może pochwalić się jednym z najpopularniejszych anime na świecie. Tytuł wydawany jest w Polsce przez Waneko, które w swoim katalogu ma też dodatkowe pozycje ze świata My Hero Academia.

Nowe pokolenie herosów

My Hero Academia – Akademia bohaterów to seria o perypetiach młodych uczniów uczęszczających do szkoły pozwalającej na zostanie super bohaterem w świecie, gdzie grasują złoczyńcy rodem z komiksów. Głównym bohaterem mangi jest nastolatek o imieniu Izuku Midoriya znany też jako Deku. Chłopak od zawsze marzy, żeby zostać super bohaterem i ratować ludzi. Jest to całkiem normalne marzenie dla kogoś młodego i szukającego swojej drogi. Z tym że w tym świecie super bohaterowie są prawdziwi i bycie jednym z nich jest dobrą karierą.

Wynika to z tego, że duży odsetek społeczeństwa posiada zdolności nadprzyrodzone. Może być to coś drobnego, ale także moc teleportacji, zianie ogniem, czy nadludzka siła. Izuku należy jednak do tych wyjątków, które nie posiadają żadnych mocy. Mimo to chłopak stara się być jak najlepszą osobą. Jego siła i odwaga sprawiają, że Deku trafia do akademii dla przyszłych super bohaterów, a najsilniejszy heros świata wybiera go na swojego następcę i dziedzica mocy. Czy uda mu się przetrwać w nowej sytuacji? Czy młodzieniec sprosta wszystkim wyzwaniom stojącym na drodze do zostania legendarnym bohaterem?

Ostatnia runda

Tom 23 mangi My Hero Academia – Akademia bohaterów kontynuuje serię pojedynków pomiędzy dwiema klasami uczęszczającymi do tytułowej szkoły. W ostatnim, piątym starciu Deku wraz z kolegami muszą zmierzyć się z uczniami klasy B i nowym kolegom, który posiada zdolność kontroli umysłów. Zacięta bitwa doprowadza do niezwykłej sytuacji. Główny bohater traci nad sobą kontrolę i nie jest w stanie zapanować nad własną mocą. Jakby tego było mało, Deku pokazuje wszystkim, że posiada nową, potężną moc.

Akademia bohaterów

Okazuje się, ze uczeń nie wie jeszcze wiele o darze, który odziedziczył od największego bohatera w historii. Zdolność Deku staje się z czasem coraz silniejsza i bardziej rozbudowana, gdyż zbiera ona w sobie moce wszystkich, którzy ją wcześniej posiadali. Z tego powodu młody heros zyskuje dostęp do siły kilku pokoleń wybitnych wojowników. Tylko czy chłopak będzie w stanie zapanować nad taką mocą?

Po drugiej stronie

Dalej mamy drobną zmianę w opowiadanej historii i koncentrujemy się na działaniach złoczyńców. Przeciwnicy bohaterów odnieśli poważne straty i są w trudnej sytuacji. Ostatnie batalie były bardzo kosztowne i wyczerpujące. Nie oznacza to, ze złole tak łatwo się poddadzą. Zwłaszcza że liga pozyskuje nowych, potężnych sojuszników chętnych do siania spustoszenia i zagłady.

Dużo dzieje się za sprawą kolejnej organizacji przestępczej znanej jako Armia Wyzwolenia Supermocy, która ma swoje plany co do negatywnej działalności i pierw chce udowodnić, że to oni są najpotężniejszymi złoczyńcami w okolicy. Prowadzi to oczywiście do wielkiej bitwy i masy ofiar. Starcie to jest także dobrą okazją do bliższego poznania historii najokrutniejszych złoczyńców jak tajemniczy Tomura Shigaraki.

Akademia bohaterów

Nowe lekcje

Oczywiście My Hero Academia – Akademia bohaterów to seria skupiająca się na losach młodych bohaterów, więc to głównie im jest poświęcona uwaga. Dlatego kolejne rozdziały skupiają się na wydarzeniach po akcji z udziałem studentów prestiżowej uczelni. Tym razem ważnym punktem jest publiczny wizerunek. Po dosyć niefortunnym wywiadzie z udziałem dwóch kolegów z klasy, reszta ekipy musi przejść przeszkolenie medialne. W końcu praca bohatera to nie tylko walka i ratowanie życia innym, ale tez PR, który często ma większe znaczenie niż siła. Czy młodym uczniom uda się sprostać temu wyzwaniu?

Akademia bohaterów

Styl Bohatera

Strona wizualna My Hero Academia – Akademia bohaterów to jeden z bardzo mocnych elementów tytułu. Design świata jest ciekawy i fajnie miesza w sobie współczesną Japonię ze szczyptą elementów fantastycznych wynikających z tego, ze mowa o wersji rzeczywistości, gdzie bohaterowie to coś normalnego. Postacie są bardzo ciekawie narysowane i nie brakuje pomysłowych kostiumów. Tytuł fajne wykorzystuje elementy kanonu wyglądu super bohaterów z zachodnich komiksów, ale nie ogranicza się jedynie do kopiowania znanych motywów. Tym, co wypada zazwyczaj najlepiej, jest wygląd potworów i bandziorów. Często są one naprawdę groteskowe i mają klimat rodem z horrorów. Sprawdza się tutaj to bardzo dobrze.

Solidna seria

Po ponad 20 tomach My Hero Academia – Akademia bohaterów nadal robi solidne wrażenie. To ciekawy tytuł z masą fajnych postaci. Momentami jest ich nawet aż za dużo, przez co nie każdy ma okazję zabłysnąć. Złoczyńcy też są bardzo interesujący i mają solidne historie tłumaczące takie, a nie inne zachowania. Wszystko to daje naprawdę fajny efekt i skutecznie napędza kolejne rozdziały. Ja bawię się przy tym tytule naprawdę dobrze i wierzę, że ma on spory potencjał. Mam nadzieję, że świat i poboczne postacie będą ciągle rozwijane, bo to one sa najmocniejszym atutem My Hero Academia – Akademia bohaterów.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

My Hero Academia – Akademia bohaterów

7.7

Fabuła

7.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • dowiadujemy się więcej o złoczyńcach
  • Fajne postacie
  • Sporo akcji

Wady

  • Powoli wkrada się schemat