Fabuła serii Metal Gear Solid – część 1

Do premiery Metal Gear Solid V Phantom Pain, zostało nam jeszcze nieco czasu, więc wypadałoby odświeżyć sobie historię serii. Myślę, że nie wymaga dyskusji to, że trzeba ją znać, by w 100% czerpać przyjemność z fabuły najnowszej odsłony. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, iż ogrom „uniwersum”, stworzonego przez Kojimę, może przytłoczyć, jednak postaram się możliwie zwięźle wszystko przedstawić. W końcu, cała „opowieść”, zamyka się w około 100 latach! Tak, 100 – jeśliby brać pod uwagę również daty narodzin ważnych postaci, czy utworzenia jeszcze ważniejszych organizacji.

Fabulaserii mgs czesc 1 logo

Historię serii MGS rozbiję na kilka odcinków, a pierwszy z nich, będzie dotyczyć wydarzeń rozgrywających się jeszcze przed misjami Virtuos oraz Snake Eater (MGS3). Całościowy opis ma charakter chronologiczny – według następujących po sobie wydarzeń, nie według premier kolejnych gier cyklu MGS.

W ramach wprowadzenia do fabuły, warto wspomnieć kiedy urodzili się jedni najbardziej znaczących,  dla fabuły, bohaterów. Bez nich, prawdopodobnie nie mielibyśmy takiego zagmatwania w całej opowieści.

[notification type=”alert-info” close=”false” ][icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]1900r (dokładna data nieznana) – urodził się Aleksander Leonovitch Granin, naukowiec, który opracował pierwsze koncepcje kroczących czołgów – warto nadmienić, że w jego gabinecie znajdowały się opracowania i koncepcyjne modele Metal Gear RAY oraz REXa. Jest to o tyle ważne, gdyż w najnowszych materiałach z Phantom Pain widoczny jest, bliźniaczy do MG REX, robot o nazwie kodowej ST-84. (więcej informacji w kolejnej części tekstu).
[icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]1900~1910r (dokładna data nieznana) – urodził się Nikolai Stepanovich Sokolov, znany wszystkim graczom z MGS3, naukowiec specjalizujący się w budowie rakiet – ostatecznie skończył jako wykonawca MG Shagohod (na podstawie planów Granina).
[icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]12 sierpnia  1909r – urodził się David OH, szerzej znany jako… Zero, Major Zero, Cipher, „O” czy Major Tom. Aliasów cała masa, a przy okazji wiele tajemnic do wyjaśniania.[/notification]

filozofowie fabula serii mgs cz1

W 1918 roku, odbyło się sekretne spotkanie grupy – The Wisemen’s Committee. Byli to ludzie wybitni, potężni, mądrzy i zdolni do rządzenia całym światem. Następstwem spotkania było utworzenie tzw. The Philosophers, grupy skupiającej w sobie właśnie takie osobistości, ze Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. Z połączonych majątków założycieli, powstała „spuścizna filozofów” (Philosophers’ Legacy), która zamykała się w kwocie stu miliardów dolarów –  potężna suma pieniędzy i chyba nikogo nie dziwi, że każdy chciał położyć na niej łapska. Jednym z członków oraz założycieli The Philosophers,  był ojciec The Joy (alias The Boss), późniejszej mentorki Naked Snakea. Niestety człowiek ten został zamordowany przez swoich „wspólników”. Mimo to, zdążył przed swoją śmiercią podzielić się z córką wszystkimi sekretami organizacji. W 1930 roku, umiera ostatni z pierwotnych fundatorów, pozostawiając The Philosophers bez żadnego statutu, zasad czy wytycznych. Od tego momentu stowarzyszenia działa bez żadnej kontroli i tylko dla własnych korzyści – sterując światem zza jego kurtyn.

the boss fabula serii mgs cz1

Pięć lat później i przez kolejne lata, dochodzi do kolejnej „eksplozji” narodzin bohaterów sagi o wężach.
[notification type=”alert-info” close=”false” ][icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]1935r – przychodzi na świat John (alias Naked Snake)
[icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]15 maja 1936r – urodziła się Eva (Big Mama)
[icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]22 czerwca 1936r – urodziała się Dr. Clark (Para-Medic)
[icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]11 listopada 1939r – urodził się Donald Anderson (Sigint)[/notification]

Kiedy powyższa czwórka cieszy się dzieciństwem, w 1942 roku startuje Projekt Manhattan, przy którym pracował ojciec Huey Emmericha (późniejszy przyjaciel Big Bossa) i dziadek Hala Emmericha. Mniej więcej w tym samym czasie, The Joy (alias The Boss) tworzy Cobra Unit składający się z The Pain, The End, The Fury, The Fear oraz The Sorrow. Grupa jednych z największych popaprańców od mokrej roboty w tamtym okresie. Ich największymi zaletami były skuteczność oraz bezgraniczna lojalność względem The Boss – słuchali tylko jej rozkazów, niezależnie od tego, kto był jej zwierzchnikiem.

cobra unit fabula serii mgs cz1

Dwa lata później, 6 czerwca podczas zrzutu Cobra Unit na Normandię, na polu bitwy… na świat przychodzi [icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]Adamska (Revolver Ocelot). Poród poprzez cesarskie cięcie pozostawił na ciele The Boss bliznę w kształcie węża. Aha, poród obierał ojciec, czyli The Sorrow. Rodzice nie cieszyli się zbyt długo potomkiem, gdyż został wykradziony przez Filozofów  w celu wyszkolenia, jako ich agenta.

Odbiegając nieco od fikcji, warto wspomnieć o kolejnych, dwóch, ważnych datach – 6 sierpnia 1945 roku, bomba atomowa zmiata z powierzchni Ziemi Hiroszimę, a kilka dni później (9 sierpnia) Nagasaki. W ten sposób świat poznał czym jest broń atomowa i dlaczego nie można jej już nigdy użyć. Wokół widma właśnie takiego zagrożenia zbudowana jest fabuła serii.

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej, rosyjski agent Filozofów, Borys Volgin wykorzystał wytworzone zamieszanie i zawłaszczył wielomilionowy majątek organizacji. Doprowadziło to do rozłamu w strukturach Filozofów, co przyczyniło się do zwiększenia napięcia, pomiędzy mocarstwami, podczas Zimnej Wojny. Kluczem do pieniędzy jest mikrofilm, na którym utrwalono wszystkie transakcje bankowe Filozofów.

borys volgin fabula serii mgs cz1

[notification type=”alert-info” close=”false” ][icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]1946r – narodziny Kazuhira Millera, znanego również jako Kaz, McDonell Benedict Miller lub Master Miller[/notification]

W 1947 roku utworzona zostaje agencja CIA (Central Intelligence Agency). Również w tym samym okresie, The Joy rozwiązuje Cobra Unit i przyjmuje nowy nickname – The Boss, po czym powraca do Stanów Zjednoczonych. Zostaje tam zaangażowana w projekt testowania broni atomowej, na pustyni w Newadzie, gdzie zostaje narażona na szkodliwe promieniowanie. Następnie, The Boss poznaje młodego, bo 15 letniego, Johna z którym spędza niespełna dekadę – szkoląc go na super żołnierza. Razem opracowują podstawy CQC (Close Quaters Combat).

the boss vs naked snake cqc fabula serii mgs cz1

[notification type=”alert-info” close=”false” ][icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]1950r – urodziła się Pacifica Ocean, która przedstawiała się jako Paz Ortega Andrade[/notification]

12 czerwca 1959 roku, The Boss, z rozkazu prezydenta opuszcza swojego podopiecznego i wyrusza na tajną misję. Jej zadaniem było sabotowanie programów kosmicznych Rosjan i rekrutowanie szpiegów. Ostatecznie, na skutek niesprzyjających wydarzeń, CIA odwróciło się od The Boss, odmawiając jej pomocy i bagatelizując raporty zawierające wykradzione plany wojskowe. Jak się również okazało, dokumenty przekazane ostatecznie do NASA były fałszywe, co spowodowało opóźnienia w programie kosmicznym Mercury.

We wrześniu 1960 roku, NSA wysyła do związku Radzieckiego, dwóch swoich agentów – Adama (Revlover Ocelot) i Ewę (Big Mama). W podobnym czasie umiera/zostaje zamordowany Borys Volgin, a pieniądze Filozofów, w formie wspomnianego zapisu transakcji na mikrofilmie, przechodzą w ręce jego syna, Ievgueni Borisovitch Volgina (Półkownik Volgin).

revolver ocelot and eva fabula serii mgs cz1

Pół roku później, 12 kwietnia 1961r, The Boss zostaje sekretnie wysłana w przestrzeń kosmiczną i nieoficjalnie staje się pierwszą Amerykanką w kosmosie. Oficjalnie pierwszym człowiekiem, który opuścił atmosferę ziemską jest Yuri Gagarin. The Boss po problemach z powrotem na Ziemię trafia do szpitala gdzie poznaje Dr. Strangelove, która to jest pod ogromnym wrażeniem legendarnej „matki oddziałów specjalnych”. Po opuszczeniu szpitala, obie panie już nigdy się nie spotkały. 15 kwietnia, tego samego roku,  John Fitzgerald Kennedy zatwierdza operację wojskową w Zatoce Świń (Kuba). Jest to potężny cios w interesy Filozofów, którzy nie pozostawią tego bez „zabójczej” odpowiedzi (Kennedy zostaje zamordowany 22 listoapada 1963r.)

[notification type=”alert-info” close=”false” ][icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]1962r – urodził się Ricardo Valenciano Libre, alias Chico[/notification]

The Boss, ponownie zostaje wysłana do Związku Radzieckiego, gdzie odkrywa, że jej kontaktem i podwójnym agentem jest jej ukochany – The Sorrow. Obrót wydarzeń i szantaż ze strony Filozofów (groźba zamordowania Ocelota) doprowadzają do walki pomiędzy kochankami, w której życie traci The Sorrow.

the sorrow fabula serii mgs cz1

W międzyczasie Major Zero tworzy i kompletuje oddział FOX. Jest to specjalna dywizja CIA, znana również jako Force Operation X. John (Naked Snake) staje się jednym z jej czołowych członków.

[notification type=”alert-info” close=”false” ][icon type=”glyphicon glyphicon-user” color=”#1e73be”]12 sierpnia 1963 roku – na świat przychodzi Hideo Kojima, a dokładnie rok później rozpoczyna się  Virtuos Mission, ale o tym za tydzień…[/notification]

naked snake fabula serii mgs cz1

Fabuła serii Metal Gear Solid – część 1
Fabuła serii Metal Gear Solid – część 2

 

Dodaj komentarz i podziel się swoją opinią ;) Jest dla nas ważna!