Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Z racji tego, że Steam Deck to tak naprawdę zwykły w PC w obudowie handhelda, to też pozwala na wiele. Jedną z ciekawszych funkcjonalności jest odtwarzanie gier z chmury Microsoft Xbox. Niestety sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać i granie w gry z streamingu wymaga wstępnej, specyficznej konfiguracji. Może kiedyś powstanie dedykowana apka, a tymczasem zapraszam do zapoznania się z poradnikiem.
Wymagania wstępne xcloud
Poradnik dotyczy uruchomienia usługi xCloud na Steam Deck od Valve. Aby zapewnić sobie maksymalną radość z rozgrywki w chmurze, zalecam łączenie się z routerem/AP zapewniającym Wi-Fi 5 Ghz. Bez tego czeka Cię pokaz artefaktów i generalnie kiepska jakość rozgrywki w bardziej złożonych grach. Szybkość łącza również jest ważna – Microsoft zaleca 10 Mbps, ale jak wiadomo – im więcej, tym lepiej.
Pozostałe korekty ustawień
Ten akapit zawiera kilka uniwersalnych porad, jak polepszyć jakość połączenia internetowego w Steam Deck. Spróbuj tych porad, jeśli masz problem z działaniem WIFI w Steam Deck:
- Wyłączenie zarządzania zasilaniem WiFi w Steam Deck (Ustawienia > Producent > Sekcja-Różne) – ta opcja jest dostępna po przełączeniu konsoli w tryb dewelopera (Ustawienia > System). Oryginalnie jest zawsze włączona i wygląda na, to że jest nieco zbugowana, przez co ogranicza przepustowość karty sieciowej.
- Wpisanie/określenie limitów pobierania/wysyłania. W opcjach sieciowych (Pobieranie) Steam Deck znajdziesz wartości limitów, które ustawione są standardowo na „0”. Wpisz wartości zgodne z twoim łączem, lub „100000”. Prędkość internetu powinna się zwiększyć.
- QoS – wyłącz, a następnie włącz QoS (Quality of Service) w opcjach routera/AP oraz zrestartuj Steam Deck.
- Wymuszenie połączenia 5Ghz w trybie pulpitu i ustawieniach karty sieciowej.
- Przekieruj porty w routerze – listę portów do działania Steam znajdziesz pod tym adresem, a listę portów wymaganych do Xbox Cloud tutaj.
Uruchomienie Xbox Cloud na Steam Deck – Zaczynamy!
Uruchom Steam Deck i przejdź do trybu pulpitu (Power > Switch to Desktop). Aby ułatwić sobie pracę, podłącz myszkę i klawiaturę. Jeśli nie posiadasz klawiatury pod ręką, z powodzeniem możesz używać ekranowej (skrót: Steam+X). Uruchom mój poradnik w przeglądarce na Steam Deck (będzie potrzebny).
Krok 1 – Instalacja przeglądarki Microsoft Edge
W trybie pulpitu przejdź do aplikacji Discover. W nowym oknie przejdź kolejno do: Applications > Internet > Web Browsers i odszukaj Microsoft EDGE. Zainstaluj. Po instalacji możesz wyłączyć Discover.
Teraz kliknij ikonkę Steam Deck w pasku na dole. Przejdź do Application Launcher, odszukaj Microsoft EDGE. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Add to Steam”. Po dodaniu powróć do Application Launcher i wybierz: System > Konsola (okno terminala). Otworzy się okienko terminala, gdzie wklej poniższą formułę:
flatpak –user override –filesystem=/run/udev:ro com.microsoft.Edge
Kliknij Enter. Następnie wpisz exit i powtórnie kliknij Enter. Terminal wyłączy się. Uwaga! Nie wyłączaj jeszcze tego poradnika na Steam Deck, będziesz wklejać kolejną formułę!
Krok 2 – Konfiguracja Microsoft Edge w programie Steam App
Uruchom aplikację Steam i odszukaj Microsoft Edge w bibliotece. Kliknij prawym przyciskiem myszy i dalej Właściwości (Properities). W nowym okienku możesz opcjonalnie zmienić nazwę aplikacji np. na „Xbox Cloud Gaming (Beta)”. Jednak najważniejsze, co teraz zrobisz, to dodanie w polu OPCJE URUCHAMIANIA (LAUNCH OPTIONS) odpowiedniej funkcji. Ważne! Nie usuwaj oryginalnie wpisanych informacji. Nową linijkę dodaj po „…@@u @@ „.
–window-size=1024,640 –force-device-scale-factor=1.25 –device-scale-factor=1.25 –kiosk „https://www.xbox.com/play”
Wklejanie powyższej informacji jest nieco „tricky” i o wiele wygodniej robi się to za pomocą myszki i klawiatury. Ja poradziłem sobie bez, ale w razie czego uprzedzałem 😉 Po wklejeniu wyłącz okienko.
Krok 3 – Sterowanie / układ kontrolera
Jesteś w końcowej fazie ustawiania wszystkiego pod granie w chmurze dzięki usłudze Xbox Cloud Gaming. Aby wygodnie grać, musisz jeszcze przypisać odpowiedni układ klawiszy/sterowania do usługi. W tym celu powtórnie odnajdź usługę w bibliotece Steam, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz: Zarządzaj (Manage) > Układ kontrolera (Controller layout).
W nowym oknie „Steam Controller Configurator” odszukaj konfigurację: Gamepad with Mouse Trackpad (lub coś podobnie brzmiącego od community). Ja wybrałem układ: „Kontroler, wysoka precyzja poruszania kamerą / celowania”. Teraz zatwierdź i możesz uruchomić usługę oraz zalogować się do niej.
Krok 4 – Opcjonalne szlify
Opcjonalnie możesz jeszcze ustawić bardziej estetyczne logotypy i ikonki usługi. Oficjalny zestaw możesz pobrać pod tym linkiem: Click! Możesz też użyć naszego „firmowego” zestawu!
A) Ikona główna Xcloud
B) Ikona tła Xcloud
C) Ikonka kapsuły
Miłego grania!