Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Z racji tego, że Steam Deck to tak naprawdę zwykły w PC w obudowie handhelda, to też pozwala na wiele. Jedną z ciekawszych funkcjonalności jest odtwarzanie gier z chmury Microsoft Xbox. Niestety sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać i granie w gry z streamingu wymaga wstępnej, specyficznej konfiguracji. Może kiedyś powstanie dedykowana apka, a tymczasem zapraszam do zapoznania się z poradnikiem.

Wymagania wstępne xcloud

Poradnik dotyczy uruchomienia usługi xCloud na Steam Deck od Valve. Aby zapewnić sobie maksymalną radość z rozgrywki w chmurze, zalecam łączenie się z routerem/AP zapewniającym Wi-Fi 5 Ghz. Bez tego czeka Cię pokaz artefaktów i generalnie kiepska jakość rozgrywki w bardziej złożonych grach. Szybkość łącza również jest ważna – Microsoft zaleca 10 Mbps, ale jak wiadomo – im więcej, tym lepiej.

halo infinite na steam deck

Pozostałe korekty ustawień

Ten akapit zawiera kilka uniwersalnych porad, jak polepszyć jakość połączenia internetowego w Steam Deck. Spróbuj tych porad, jeśli masz problem z działaniem WIFI w Steam Deck:

  • Wyłączenie zarządzania zasilaniem WiFi w Steam Deck (Ustawienia > Producent > Sekcja-Różne) – ta opcja jest dostępna po przełączeniu konsoli w tryb dewelopera (Ustawienia > System). Oryginalnie jest zawsze włączona i wygląda na, to że jest nieco zbugowana, przez co ogranicza przepustowość karty sieciowej.
  • Wpisanie/określenie limitów pobierania/wysyłania. W opcjach sieciowych (Pobieranie) Steam Deck znajdziesz wartości limitów, które ustawione są standardowo na „0”. Wpisz wartości zgodne z twoim łączem, lub „100000”. Prędkość internetu powinna się zwiększyć.
  • QoS – wyłącz, a następnie włącz QoS (Quality of Service) w opcjach routera/AP oraz zrestartuj Steam Deck.
  • Wymuszenie połączenia 5Ghz w trybie pulpitu i ustawieniach karty sieciowej.
  • Przekieruj porty w routerze – listę portów do działania Steam znajdziesz pod tym adresem, a listę portów wymaganych do Xbox Cloud tutaj.

Uruchomienie Xbox Cloud na Steam Deck – Zaczynamy!

Uruchom Steam Deck i przejdź do trybu pulpitu (Power > Switch to Desktop). Aby ułatwić sobie pracę, podłącz myszkę i klawiaturę. Jeśli nie posiadasz klawiatury pod ręką, z powodzeniem możesz używać ekranowej (skrót: Steam+X). Uruchom mój poradnik w przeglądarce na Steam Deck (będzie potrzebny).

Krok 1 – Instalacja przeglądarki Microsoft Edge

W trybie pulpitu przejdź do aplikacji Discover. W nowym oknie przejdź kolejno do: Applications > Internet > Web Browsers i odszukaj Microsoft EDGE. Zainstaluj. Po instalacji możesz wyłączyć Discover.

Teraz kliknij ikonkę Steam Deck w pasku na dole. Przejdź do Application Launcher, odszukaj Microsoft EDGE. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Add to Steam”. Po dodaniu powróć do Application Launcher i wybierz: System > Konsola (okno terminala). Otworzy się okienko terminala, gdzie wklej poniższą formułę:

flatpak –user override –filesystem=/run/udev:ro com.microsoft.Edge

modyfikacja wpisu w konsoli

Kliknij Enter. Następnie wpisz exit i powtórnie kliknij Enter. Terminal wyłączy się. Uwaga! Nie wyłączaj jeszcze tego poradnika na Steam Deck, będziesz wklejać kolejną formułę!

Krok 2 – Konfiguracja Microsoft Edge w programie Steam App

Uruchom aplikację Steam i odszukaj Microsoft Edge w bibliotece. Kliknij prawym przyciskiem myszy i dalej Właściwości (Properities). W nowym okienku możesz opcjonalnie zmienić nazwę aplikacji np. na „Xbox Cloud Gaming (Beta)”. Jednak najważniejsze, co teraz zrobisz, to dodanie w polu OPCJE URUCHAMIANIA (LAUNCH OPTIONS) odpowiedniej funkcji. Ważne! Nie usuwaj oryginalnie wpisanych informacji. Nową linijkę dodaj po „…@@u @@ „.

–window-size=1024,640 –force-device-scale-factor=1.25 –device-scale-factor=1.25 –kiosk „https://www.xbox.com/play”

Wklejanie powyższej informacji jest nieco „tricky” i o wiele wygodniej robi się to za pomocą myszki i klawiatury. Ja poradziłem sobie bez, ale w razie czego uprzedzałem 😉 Po wklejeniu wyłącz okienko.

Krok 3 – Sterowanie / układ kontrolera

Jesteś w końcowej fazie ustawiania wszystkiego pod granie w chmurze dzięki usłudze Xbox Cloud Gaming. Aby wygodnie grać, musisz jeszcze przypisać odpowiedni układ klawiszy/sterowania do usługi. W tym celu powtórnie odnajdź usługę w bibliotece Steam, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz: Zarządzaj (Manage) > Układ kontrolera (Controller layout).

W nowym oknie „Steam Controller Configurator” odszukaj konfigurację: Gamepad with Mouse Trackpad (lub coś podobnie brzmiącego od community). Ja wybrałem układ: „Kontroler, wysoka precyzja poruszania kamerą / celowania”. Teraz zatwierdź i możesz uruchomić usługę oraz zalogować się do niej.

Krok 4 – Opcjonalne szlify

Opcjonalnie możesz jeszcze ustawić bardziej estetyczne logotypy i ikonki usługi. Oficjalny zestaw możesz pobrać pod tym linkiem: Click! Możesz też użyć naszego „firmowego” zestawu!

A) Ikona główna Xcloud

ikona xcloud
ustawienie ikonki xcloud

B) Ikona tła Xcloud

tło aplikacji
ustawienie tła aplikacji steam deck

C) Ikonka kapsuły

ikona kapsuły
ustawienie ikonki kapsuly xcloud

Miłego grania!