Zmęczony? Posłuchaj tekstu!

Życie w kłamstwie nie jest łatwe. Oszukiwanie innych musi być niezwykle męczące i pochłaniać sporo energii. Do tego stres z wiązany z ryzykiem popełnienia błędu i ujawnienia prawdy, zapewne wykańcza człowieka. Bohaterka mangi Talentless Nana musi sporo wiedzieć na ten temat. W końcu dziewczyna do perfekcji opanowała odgrywanie swojej roli. Czy coś sprawi, że Nana wyjawi swoje prawdziwe ja?

Piguła

  • Szkoła dla ludzi z potężnymi mocami,
  • fabuła zaskakuje i serwuje ciekawe zwroty akcji,
  • seria tajemniczych morderstw.

Talentless Nana to nietuzinkowa i pomysłowa manga, której akcja dzieje się w wyjątkowej szkole na odizolowanej od świata wyspie. Co ciekawe, tytuł wydaje Square Enix, a za scenariusz odpowiada twórca gier visual novel znany pod pseudonimem Looseboy. Ilustracjami zajmuje się Iori Furuya. Produkcja doczekała się adaptacji anime, która miała swoją premierę w 2020 roku. W naszym kraju ten nietuzinkowy tytuł wydaje Waneko i Talentless Nana to kolejna interesująca manga w katalogu tego wydawcy.

Życie Nany

Główną bohaterką tytułu jest Nana. Dziewczyna trafiła do specjalnego projektu, gdzie utalentowane jednostki mają się szkolić na przyszłych obrońców ludzkości. Wszyscy posiadają różne moce, mające pomóc w walce z tak zwanym wrogiem, który zagraża życiu zwykłych ludzi. Trening przyszłych bohaterów okazuje się jednak problematyczny. Kolejni uczniowie giną w dziwnych okolicznościach. Czy stoją za tym wrogowie ludzkości?

dwa kardy mangi Talentless Nana

Prawda może być trudna

Jako że recenzuję czwarty i piąty tom Talentless Nan, to pozwolę sobie na pewne drobne spoilery, które starałem się ukryć podczas recenzowania pierwszych trzech tomów tego tytułu. Nana jest tytułowym beztalenciem, czyli osobą nieposiadającą nadludzkich mocy. Jej misja w szkole jest zgoła inna od pozostałych uczniów. Okazuje się bowiem, że tak zwani wrogowie ludzkości to bajka dla mas i prawdziwym zagrożeniem są ludzie z mocami. Dziewczyna została wysłana z misją zabicia pozostałych uczniów, nim będą oni na tyle silni, by zagrozić życiu milionów ludzi.

Niebezpieczna misja

W czwartym tomie Nana odrobinę otwiera się na świat, co pokazuje nam, dlaczego młoda dziewczyna podjęła się trudnej misji. Bohaterka w dzieciństwie była świadkiem okropnego zdarzenia, które na zawsze zmieniło jej życie i ewidentnie uszkodziło lub nawet zniszczyło psychikę. Ta trauma pozostaje z nastolatką i wpływa na to, jak bohaterka działa każdego dnia. Jednak dziewczyna powoli zaczyna otwierać się na innych, dzięki kolejnym znajomościom z uczniami swojej klasy. Tylko że przy powierzonej jej misji przybliżanie się do celów jest niezwykle ryzykownym zagraniem.

Tryb kooperacji?

Dalej mamy wielkie zaskoczenie. Okazuje się bowiem, że Nana nie jest jedyną osobą mordującą uczniów. Ktoś inny stoi za kolejnymi zbrodniami. Czy oznacza to, że kwestia eliminacji zagrożenia jest bardziej skomplikowana? Może wrogowie ludzkości istnieją naprawdę i nasza bohaterka została tylko podpuszczona do mordowania przyszłych bohaterów? Sprawy ewidentnie się komplikują i przed Naną staje masa nowych dylematów.

Całość się rozkręca

Fabuła tomu 4 i 5 mangi Talentless Nana to kawałek dobrej historii. Podoba mi się to, jak wiele dzieje się w tej opowieści i to, że nie trzyma się ona utartych schematów. Mamy masę ciekawych zagrań i zwrotów akcji połączonych ze sporą dawką dramatu, który narasta. Naszą bohaterką jest ktoś, kto morduje, ale sam akt zabijania nie jest łatwy i Nana zaczyna mieć problemy z tym, co robi. Okazuje się, że pomimo swoich problemów nastolatka nie jest zwykłą maszyną do zabijania.

Tworzy to naprawdę interesujący aspekt tytułu, który powoli jest eksplorowany w kolejnych rozdziałach mangi. Dodatkowo mamy coraz więcej informacji na temat świata i potencjalnej większej intrygi, która jest w grze. Podoba mi się to, że po przeczytaniu 5 tomów nie wiem jeszcze dokładnie, które informacje są prawdą, a które manipulacją na potrzeby misji.

W ten sposób mamy świetnie zbudowaną intrygę i napięcie, które towarzyszy przy czytaniu każdej strony Talentless Nana. Przemawia to do mnie i chyba powoli staje się fanem tego tytułu. Zwłaszcza że na ten moment seria ma gigantyczny potencjał i może pójść w naprawdę ciekawym kierunku. W dotychczasowych rozdziałach zostawiono odpowiednią ilość poszlak, by całość mogła przeobrazić się w coś wspaniałego. Trzymam kciuki, że tak właśnie będzie i tytuł stanie się jedną z moich ulubionych produkcji.

Stylowy wygląd mangi Talentless Nana

Manga jest wydana naprawdę przyzwoicie z całkiem klimatycznymi okładkami, przedstawiającymi bohaterów serii. Panele są zrobione naprawdę fajnie i bardzo często prezentują nam interesujące ujęcia i scenerię. Jeśli chodzi o design postaci, to jak już wspomniałem, z początku dałem się zmylić i myślałem, że to jakaś szkolna romantyczna historia.

Wynika to z tego, że mamy typowe ładne panie i przystojnych młodzieńców, wszyscy z niecodziennymi fryzurami i nietypowymi strojami. Takie podejście do wyglądu postaci ciekawie komponuje się z mroczniejszą tematyką Talentless Nana i tym, że mamy do czynienia z cyklem o morderstwach w stylu opowieści od Agaty Christie czy rzeczy takich jak Danganronpa. Z kolejnymi rozdziałami wszystko robi się jeszcze ciekawsze i trochę mroczniejsze, co wypada tutaj świetnie.

Seryjna intyga

Talentless Nana to kawałek naprawdę solidnej mangi. Tytuł staje się tylko lepszy i z kolejnymi rozdziałami jestem bardziej zainteresowany rozwojem tej historii. Jest tutaj sporo dobrego i ciekawa mieszanka gatunków. Do tego manga wyłamuje się trochę z typowych schematów i oferuje czytelnikowi coś całkiem unikatowego. Ja jestem kupiony i z chęcią pochłonę kolejne tomy, gdy tylko pojawią się one na rynku.

Jeśli chodzi o mangi z niezłymi zwrotami akcji i twistami, to polecam sprawdzić Summer Time Rendering i Reset.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Talentless Nana

8

Fabuła

8.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Twisty

8.5/10

Zalety

  • Ciekawa fabuła
  • Masa twistów
  • Coraz bardziej interesujące postacie

Wady

  • Dla niektórych zbyt mocny klimat