Zmęczony? Posłuchaj tekstu!

Nintendo co jakiś czas stara się wykorzystać imprezowy charakter Nintendo Switch. Jedną z takich prób było 1-2 Switch, które miało za zadanie ukazać potencjał drzemiący w kontrolerach ruchowych debiutującej konsoli. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ten cały zestaw minigierek bardziej nadawał się na darmowy dodatek sprzedawany z konsolą, niż pełnoprawny produkt. Jakimś cudem gra rozeszła się w ponad 3 mln nakładzie, co do tej pory jest dla mnie nie do końca zrozumiałe, zważywszy na to za jakie pieniądze ten zestaw był sprzedawany. Po 6 latach otrzymujemy sequel, o którego nikt nie prosił, ale w gruncie rzeczy ma więcej sensu. Gdzie ten progres został uczyniony? Zapraszam na szybką recenzję Everybody 1-2-Switch!

Piguła

  • Sequel tytułu wydanego w 2017;
  • 17 mini zabaw na każdą imprezę;
  • Za pomocą smartfonów możne w ten tytuł grać nawet 100 osób.

Czo to jest?

Everybody 1-2-Switch! jest zbiorem 17 mini gier imprezowych. Tym razem zamiast skupiać się na kontrolerze, autorzy umożliwili nam zabawę, za pomocą telefonów co jest znacznym ułatwieniem. Co prawda, odnosi się przez to wrażenie, że wszelkie czynności przestały być pisane pod natywne wykorzystywanie Joy conów, jednak dzięki temu, do zabawy możemy zaprosić znacznie więcej osób. 100 graczy? Brzmi odważnie. Chciałbym zobaczyć, jak ktoś ten pomysł realizuje. Mini gierek jest mniej niż w poprzedniej odsłonie, aczkolwiek wydają się nieco bardziej trafione, chociaż nie ukrywam, że z dwie (Ufo i ninja game) wydają mi się nieco „miałkie”.

Mini gry zahaczają o różne sfery zabawy. Czasem testują nasze wyczucie, spostrzegawczość, a czasem refleks i pamięć. Na uwagę zasługuje color shoot. Gra dedykowana pod smartphone, gdzie za pomocą aparatu szukamy w naszym najbliższym otoczeniu najbardziej odpowiadającej barwy, wyznaczonej w zadaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest również quiz z prostymi pytaniami, gdzie musimy odpowiedzieć prawda lub fałsz.

Garść problemów

Everybody 1-2-Switch! ma dwa główne problemy. Osobiście ucieszyłbym się, gdyby zabawy były bardziej rozbudowane. Bywa to nieco przerażające, ale niekiedy wytłumaczenie zasad zabawy trwa dłużej niż sama rozgrywka. Tutaj wychodzi drugi – dość poważny problem… Kiedy w końcu doczekamy się lokalizacji na nasz rodziny rynek? Serio, gra jest też adresowana do najmłodszych i mimo wszystko trochę mamy tutaj czytania tekstu. Jeżeli marka Nintendo chce być konkurencyjna na naszym rynku, to ich produkcje muszą być bardziej przystępne i przynajmniej oferować napisy w naszym rodzimym języku.

Wszystkie mini gry

Z mniejszych mankamentów i to trzeba uczciwie przyznać: gra wygląda bardzo tanio. Jak jakaś „flaszówka” robiona w przeglądarce. Dobrze, że chociaż troszkę tego voice actingu ponagrywali, zamiast męczyć graczy suchą ścianą tekstu. Zabawne jest również fakt, iż podczas losowania z łatwością można przewidzieć, kiedy wskaźnik się zatrzyma, ale to chociaż plus, gdyż można trafić na to co chcemy, unikając powtórek i niechcianych zabaw.

ekran losowania gier w Everybody 1-2-Switch!

Należy mieć też na uwadze lichy replay value. Na zakrapiane imprezy w większym gronie sprawdzi się bez wątpienia spoko, lecz… tak… poza tym? Raczej szczerze wątpię, żeby poza okazyjnymi eventami komuś się chciało bawić nieco dłużej, gdyż po prostu brakuje głębi i zawartości. A samemu za bardzo się nie da. Oczywiście da się, lecz symulowanie drugiego gracza totalnie mija się z celem i kojarzy mi się z byciem ofermą losu, która przegrała życie.

Happy End?

Podsumowując, Everybody 1-2-Switch! Wydaje się nieco bardziej kompetentnym i przystępnym imprezowym zestawem mini gier, a niżeli poprzednia część. Daleko nadal do ideału, nie ma co się rozpływać, aczkolwiek w porównaniu do odsłony z 2017 roku, jest teraz chociaż sensownej wyceniany. 130 zł na premierę nadal wydaje się odrobinkę za dużo, lecz już czuć jakiś postęp. 30 – 40 zł mniej i można przytulić. Pod warunkiem, że mamy jakichkolwiek znajomych 😉

ekran tytułowy Everybody 1-2-Switch!

Za udostępnienie gry do testów dziękujemy dystrybutorowi, ConQuest Entertainment. Ocena bazuje na subiektywnej opinii recenzenta. Wydawca i jego partner PR nie mieli wpływu na wynik.

https://www.nintendo.com/store/products/everybody-1-2-switch-switch/

130
6.5

CENA/JAKOŚĆ

6.5/10

Frajda

6.5/10

Zalety

  • Możliwość korzystania z smartphone'ów
  • Część mini gier

Wady

  • Gdzie ta lokalizacja?
  • Poza imprezami zerowe replay value