Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Kilka razy w życiu znajdowałem się w dziwnym i podejrzanym miejscu. Czułem w kościach, że coś jest nie tak. Jeśli nie zadziałam w odpowiedni sposób to stanie mi się coś złego. Trudno dobrze opisać takie przytłaczające uczucie niepokoju i grozy, które pojawia się nagle i nie chce opuścić ciała. Manga Gdy zapłaczą cykady, koncentruje się właśnie na takiej sytuacji i reakcji, jaką może mieć człowiek na gigantyczne poczucie zagrożenia.

Piguła

  • Horror na bazie gry,
  • Tajemnicze zbrodnie w pewnej wiosce,
  • Pełno zwrotów akcji.

Gdy zapłaczą cykady znane też jako Higurashi no Naku Koro ni lub po prostu Higurashi to seria gier typu visual novel stworzonych przez Ryukishi07. Te niezależne gry o ciekawej fabule podbiły serca graczy i stały się rozpoznawalną marką na całym świecie. Efektem tego było powstanie anime, spin-offów, filmów kinowych i całej masy innych dodatków pozwalających przezywać ten unikatowych horror. Seria doczekała się adaptacji w postaci mangi napisanej przez autora scenariuszy gier. W Polsce Gdy zapłaczą cykady trafiło w ręce czytelników dzięki wydawnictwu Waneko. Ja miałem okazję przeczytać dwa tomy z tej serii zawierające w sobie historie Księga uprowadzenia przez demony i Księga dryfującej bawełny.

Nowy dom

Bohaterem mangi jest młodzieniec o imieniu Keiichi. Chłopak przeprowadza się z miasta wraz z rodzicami do odległej od cywilizacji wioski Hinamizawa. Bohater szybko zaprzyjaźnia się z całą masą lokalnych dziewczyn, które wpisują się w wiele ze stereotypów z innych mang i anime. Mamy spokojne koleżanki, zakręcone dziewczyny, prowokatorki czy tak zwane chłopczyce. Z początku może się wydawać, że czeka nas jakaś komedia romantyczna lub opowieść w stylu harem, gdzie bohater musi przebierać w dziewczynach, by znaleźć tę jedyną.

Podejrzenia

Na szczęście Gdy zapłaczą cykady to coś więcej niż typowa historia o przeciętnym nastolatku będącym obiektem zainteresowań wszystkich dziewczyn. Ten element do jakiegoś stopnia występuje, ale służy do budowania nastroju grozy. Wynika to z tego, że sielanka naszego bohatera kończy się, gdy w trakcie żartów wychodzi, że w Hinamizawie doszło do okropnego morderstwa. Koleżanki chłopaka skrywają przed nim tajemnice tego zdarzenia i zachowują się podejrzanie, co tylko zwiększa niepokój bohatera. Kulminacją tego wszystkiego jest chwila gdy Keiichi dowiaduje się o tajemniczej klątwie powiązanej z serią śmierci, a następnego dnia w dziwnych okolicznościach ginie osoba, która powiedziała mu o morderstwie. Czy życie nastolatka jest zagrożone? Jakie tajemnice skrywa wioska oddalona od cywilizacji?

Nic nie dzieje się dwa razy

Historia przedstawiona w serii Gdy zapłaczą cykady jest niezwykle ciekawa i skrywa wiele tajemnic. Tytuł buduje wiele zagadek i wciąga czytelnika w swoje intrygi. Towarzyszą temu spore zaskoczenia związane ze strukturą tytułu i sposobem prowadzenia historii. Nie chcę wdawać się zbytnio w spoliery, ale czytając Księgę dryfującej bawełny, czeka nas naprawdę duża niespodziana i zaskoczenie po tym jak zakończyła się Księga uprowadzenia przez demony. Ważne jest to, że wszystkie pytania, jakie pojawiają się w głowie, zachęcają do dalszego czytania i próby rozwiązania zagadki wioski Hinamizawa.

Gdy zapłaczą cykady

Na bazie gry

Wspominałem już o tym, że Gdy zapłaczą cykady bazuje na serii gier wideo typu visual novel. Popularne w pewnych kręgach czytanki nadają się idealnie do adaptacji w formie mangi. W tym wypadku przeniesienie historii wypada bez zarzutów. Jestem nawet w stanie się pokusić o stwierdzenie, że w przypadku tej serii forma mangi sprawdza się lepiej od gry. Wynika to z tego, ze historia jest bardziej skondensowana i pozbyto się dłużyzn i rozwlekłych momentów, koncentrując się na tym co najważniejsze. Do tego oprawa wizualna jest o niebo lepsza i bardziej klimatyczna. Pod tym względem gry są niestety raczej ubogie.

Przechodzą mnie ciarki

Strona wizualna mangi Gdy zapłaczą cykady, wypada naprawdę dobrze. Z jednej strony mamy masę barwnych postaci w klasycznym stylu z komedii i romansów. Zyskują one głębi gdy do tytułu zaczyna się wkradać paranoja i niepokój. Doceniam też świetnie narysowane twarze bohaterów. Świetnie oddają one emocje i budują nastrój tej historii. Nie brakuje też horrorowych elementów, które są przedstawione w ciekawy sposób. Mogę one zaskakiwać lub nawet szokować, po części dzięki temu, ze postacie często jak z mangi innego typu.

Gdy zapłaczą cykady

Warto wspomnieć o tym, ze dwa recenzowane przeze mnie tomy Księga uprowadzenia przez demony i Księga dryfującej bawełny wydane zostały w formie 2 w 1. Mamy więc ponad 400 stron mrocznej opowieści w jednym tomiku. Całosć jest pokaźna i dobrze prezentuje się na półce.

Kultowa seria

Gdy zapłaczą cykady, jest kultową serią, która zdobyła uznanie na całym świecie. Jest tak ze względu na to, że praktycznie w każdej formie mamy do czynienia z solidną i trzymającą w napięciu opowieścią grozy. Podobnie jest z wersją w postaci mangi. Tytuł uderza w dobrze znane lęki związane trochę z folklorem i miejscami odległymi od cywilizacji. Jest to jeden z moich ulubionych rodzajów grozy. Podobnie jak w przypadku kultowego brytyjskiego horroru The Wicker Man uczucie niepokoju towarzyszy czytelnikowi jeszcze zanim groza rozpocznie się na dobre. Jest tutaj ten element świadomości, że wszystko jest dziwne i coś tutaj jest po prostu nie tak. Manga świetnie to pokazuje, co nie jest łatwą sztuką.

Gdy zapłaczą cykady

Gdy zapłaczą cykady

Księga uprowadzenia przez demony i Księga dryfującej bawełny to kawał świetnej lektury na chłodniejsze wieczory. Mamy wciągającą i mroczną historię o paranoi, strasznych legendach i mrożących krew w żyłach zbrodniach. Jest to prawdziwa gratka dla fanów horroru i spokojnie mogę polecić Gdy zapłaczą cykady każdemu miłośnikowi grozy. Sam z olbrzymią chęcią sięgnę po kolejne tomy tej przerażającej i zakręconej historii.

Miałem okazje recenzować inną mangę na bazie strasznej gry wideo. Jeśli jesteście zainteresowani takimi klimatami zerknijcie na recenzję mangi Aniołowie zbrodni.

Tomek 'Danteveli’ Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Gdy zapłaczą cykady

8.4

Fabuła

9.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Klimat

9.0/10

Zalety

  • Świetna fabuła
  • Ciekawe postacie
  • Dobre zwroty akcji

Wady

  • Elementy ecchi nie trafią do każdego