Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie jestem wielkim fanem hazardu. Z mojej strony wygląda to tak, że prawie zawsze ryzyko jest niewspółmierne do potencjalnego zysku. Dlatego nie bawią mnie wszelkiej maści gry hazardowe i staram się nie obstawiać, zakładać czy typować meczów. Dlatego też nie ma dla mnie miejsca w Akademii Hyakkao, gdzie toczy się akcja recenzowanej mangi Kakegurui – Szał hazardu.

Piguła

  • Nietypowa szkoła gdzie hazard jest najważniejszy,
  • bardzo dziwne i niebezpieczne gry,
  • uwaga na paznokcie!

Kakegurui – Szał hazardu to manga autorstwa Homura Kawamoto z ilustracjami pochodzącymi od Tōru Naomury. Tytuł opowiada o perypetiach uczniów pewnej szkoły, gdzie hazard jest najważniejszą rzeczą na świecie. Seria debiutowała w 2014 roku i od ego czasu doczekała się kilku spin-offów adaptacji anime, serialu, filmów i gry wideo. W Polsce Kakeguru wydawane jest przez Waneko. Ja miałem okazję przeczytać pierwsze trzy tomy Kakegurui – Szał hazardu i już dopisałem ten tytuł do listy niezwykle ciekawych serii, które będę śledził.

Szkoła dla elity

Akcja mangi rozgrywa się w prestiżowej Akademii Hyakkao, gdzie trafiają dzieci bogaczy, polityków i ogólna elita. Nie jest to jednak zwykła szkoła, gdzie młodzież ma się uczyć i pilnować ocen. Zamiast tego w Akademii Hyakkao wdrożono specjalny system, gdzie hazard i zdolność oszukiwania są priorytetem. W związku z tym na terenie szkoły gry hazardowe są czymś obowiązkowym, a wyniki uczniów wpływają na ich pozycję w hierarchii.

Ci, którzy dużo przegrywają i zaczynają mieć długi, tracą status człowieka, są prześladowani i traktowani jako zwierzęta. Nie jest to więc miejsce przyjazne dla biedniejszych osób i tych bez żyłki hazardzisty.

Kakegurui

Cały system czeka jednak niespodziewana anomalia w postaci nowej uczennicy. Yumeko Jabami już pierwszego dnia nauki daje o sobie znać poprzez niezwykły talent do hazardu i bardzo ryzykowny styl gry. Czy nastolatka wraz z nowo poznanymi kolegami wywróci szkolny system do góry nogami? Wszystko na to wskazuje!

Historia o uczniach

Kakegurui – Szał hazardu to naprawdę pomysłowy tytuł o oryginalnym podejściu do tematu szkolnych historii. Manga skupia się na trójce bohaterów z centralną pozycją tajemniczej Yumeko. Kolejne rozdziały trzech recenzowanych tomów. To różne gry hazardowe, których podejmuje się ta bohaterka. Dziewczynie nie zależy po prostu na wygranej i jej motywacja często jest niezrozumiała dla otoczenia. Wydaje się, że Yumeko pojawiła się w Akademii Hyakkao w jakimś konkretnym celu. Jak na razie wszystko jest raczej spowite tajemnicą i nie wiadomo wiele ani o samej bohaterce, ani jej motywacji. Rzeczy te pewnie będą odkryte w odpowiednim momencie.

Yumeko pomaga chłopak o imieniu Ryota Suzui. Nastolatek ma dług wdzięczności u dziewczyny, bo dzięki jej pomocy przestał być zwierzęciem i spłacił swoje długi w szkole. Chłopak nie ma talentu do hazardu, jest nerwowy, ale zależy mu na swoich przyjaciołach i chce pomagać innym. On jest więc postacią patrzącą na wszystkie wydarzenia trochę z zewnątrz i często wyraża opinie czytelnika śledzącego wszystkie zakręcone wydarzenia w szkole. Takie podejście sprawdza się w Kakegurui – Szał hazardu naprawdę dobrze.

ryzykowne obstawianie stawek

To nie są normalne gry

Już wiadomo jednak, że Akademii Hyakkao to bardzo szalone miejsce. Gry hazardowe, które rozgrywają się na terenie tej szkoły, nie są zbyt normalne. Pierwsze trzy tomy Kakegurui – Szał hazardu oferują nam zakręcone i skomplikowane wersje gry w kamień, papier, nożyce, gdzie dochodzi także do głosowania. Jest też poker w ciemni, gdzie bohaterowie znają tylko jedną z kart w swojej ręce podczas gdy inna jest pokazana pozostałym graczom. Pojawia się także szalona wersja rosyjskiej ruletki i gra na pamięć połączona z… wyrywaniem paznokci. To na pewno nie jest normalna szkoła i gry hazardowe dziejącej się na jej terenie są pomysłowe i niezwykle niebezpieczne.

Gra w zapamiętywanie symboli

Pomysłowość jest wielkim atutem Kakegurui – Szał hazardu. Nie jest to tytuł przedstawiający normalne życie i typowe sytuacje. Twórcy zdecydowali się na podkręcenie wszystkiego na maksa i stworzenie thrillera z praktycznie niemożliwymi scenariuszami. Moim zdaniem to strzał w dziesiątkę, bo tytuł może nieustannie zaskakiwać czytelnika. Ja już jestem ciekawy, jak będą wyglądały kolejne rozgrywki i zasady koszmarnych wariacji dobrze znanych nam gier?

Oszukuj dobrze

Innym ważnym elementem Kakegurui – Szał hazardu jest kwestia oszukiwania. W tym tytule kręcenie, kombinowanie i wykiwanie przeciwnika to podstawa historii. Takie zachowanie nie są piętnowane, a wręcz nagradzane. Nie zgadza się to, może z moją życiową filozofią, ale muszę przyznać, że ciekawe jest śledzić losy ludzi, którzy cały czas kombinują. Dodatkowo ma to uzasadnienie w kontekście samej mangi. W końcu mowa o szkole dla elity politycznej i biznesowej. Kto inny potrafi lepiej cwaniakować, oszukiwać i obchodzić przepisy niż ci na szczycie piramidy socjalnej? Dlatego szkoła gdzie takie zachowania są nagradzane, ma usprawiedliwiony sens.

Dynamiczne pojedynki w Kakegurui

Jeśli chodzi o kreskę, to Tōru Naomura spisał się na medal. Panele są bardzo pomysłowe i całość jest narysowana w bardzo fajny sposób. Potencjalnie nudne sesje w różne gry są narysowane w bardzo dynamiczny i ciekawy sposób. Nie ma tutaj nudy, cały czas coś się dzieje, a twarze postaci są cudownie narysowane. Zwłaszcza ten szał hazardu, w jaki niektórzy popadają podczas rozgrywek.

Kakegurui - Szał hazardu

Muszę wspomnieć także o obwolutach tomów Kakegurui – Szał hazardu. Moim zdaniem są one mistrzowskie. Przyciągają wzrok, intrygują i zachęcają do sięgnięcia po ten tytuł. Seria wpadła mi w oko właśnie dzięki okładce pierwszego tomu, która jest mroczna i tajemnicza.

Kolejna polecjaka

Kakegurui – Szał hazardu to naprawdę ciekawy i pomysłowy tytuł. Absurdalne sytuacje i raczej mało realistyczne scenariusze przedstawione są w intrygujący sposób. Na dodatek całość ma w sobie to ziarenko prawdy, co sprawia, ze można odkryć w tej mandze całkiem interesujący przez na temat współczesnych czasów i tego jak działa nasz świat. Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i z chęcią sięgnę po kolejne tomy tej mangi.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Kakegurui - Szał hazardu

8.1

Fabuła

7.8/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.5/10

Zalety

  • Ciekawy pomysł na historię
  • Nietypowe gry hazardowe

Wady

  • Może uczyć złych rzeczy?