Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem jedna decyzja lub działanie nieznanej nam osoby może mieć olbrzymie konsekwencje i wywrócić nasze życie do góry nogami. Zazwyczaj nie da się nawet przewidzieć rezultatów takich akcji i tego jak odbiją się na innych i jakie negatywne skutki mogą przynieść. Najgorzej jest gdy wydawało się dobre i szlachetne postępowanie przynosi nieoczekiwane i straszne konsekwencje. Właśnie to zagadnienie jest jednym z motywów przewodnich mangi Monster.

Piguła

  • Thriller dziejący się na terenie Europy,
  • Utalentowany lekarz z Japonii kontra tytułowy potwór,
  • w pogoni za mordercą,
  • Legendarna i wielokrotnie nagradzana manga.

Monster to seria jednego z najbardziej utalentowanych, żyjących mangaków, jakim jest Naoki Urasawa. Osadzony w Europie thriller opowiada o losach japońskiego lekarza ściganego za zbrodnie, których nie popełnił. Bohater stara się powstrzymać prawdziwego sprawcę, którym jest osoba, której uratował kiedyś życie. Ta porywająca historia stała się międzynarodowym hitem i zebrała świetne opinie krytyków i czytelników, a także nagrody.

Monster doczekało się także adaptacji anime, która obecnie dostępna jest na platformie Netflix. W Polsce mamy okazję przeczytać serię dzięki staraniom wydawnictwa Hanami, które postawiło na przeniesienie tak zwanego Monster: The Perfect Edition, czyli edycji mangi zawierającej dwa tomy w jednym wydaniu Dzięki temu za każdym razem czeka nas kilkaset stron świetnego, japońskiego komiksu.

Recenzję pozostałych tomów Monster znajdziesz pod tym adresem

Trudne decyzje

Bohaterem mangi jest Kenzō Tenma, niezwykle utalentowany lekarz chirurg z Japonii, który pracuje w RFN pod koniec lat 80. Młodzieniec jest gwiazdą w swoim szpitalu i ma wręcz idealne życie. Wszystko wali się w momencie, gdy bohater podejmuje szlachetną decyzję uratowania dziecka w krytycznym stanie zamiast skupienie się na innym, zamożnym pacjencie.

Okazuje się jednak, że doktor Tenma popełnił straszny błąd, gdyż uratował życie potwora. Prowadzi to do katastrofy w chwili, gdy okazuje się, że dziecko, które uratował Tenma jest seryjnym mordercą powiązanym z przerażającymi eksperymentami. Jakby tego było mało, doktor zostaje wrobiony w zbrodnie swojego byłego pacjenta i jest ścigany przez niemiecką policję. Czy oznacza to, że uratowanie życia dziecka było największym błędem w życiu lekarza?

Konsekwencje

Trzeci tom mangi Monster to swego rodzaju przegląd różnych efektów decyzji uratowania życia dziecka przez doktora Tenmę. Główny bohater tropi Johana, który zdaje się stać za masą przerażających zbrodni i działań przestępczych na terenie Europy. Mężczyzna podczas swoich podróży napotyka jednostki, na które wpłynął poprzez ocalenie Johana przed pewną śmiercią. Widok chaosu, za jaki pośrednio odpowiada Tenma jest dla niego szokiem i motywacją do dalszego działania. Nie chodzi o oczyszczenie swojego imienia, ale powstrzymania potwora, który by nie istniał bez dobrego doktora.

Z drugiej strony otrzymujemy serię rozdziałów poświęconych drugoplanowym i pobocznym postacią, które powiązane są z Johanem. Siostra mordercy cierpi po tym jak jej przybrani rodzice zostali zamordowani na polecenie oszalałego brata. Ludzie, którzy stanęli na drodze chłopaka, są wykorzystywani do momentu, aż stają się zbędni. Wtedy czeka ich ból i śmierć.

Naoki Urasawa w mistrzowski sposób pokazuje straszne konsekwencje dobrego czynu sprzed lat. Dzięki temu Monster ma więcej głębi i pokazuje szerszy kontekst zdarzeń. Tytuł równie dobrze mógłby skupiać się tylko na doktorze Tenma i jego misji powstrzymania Johana. Jednak rozdziały poświęcone innym postacią rozbudowują świat mangi i ukazują pełnię tragedii.

Dawna narzeczona

Najlepszym przykładem tego jest dawna narzeczona doktora Tenmy. Kobieta porzuciła bohatera, gdy wybrał szlachetny czyn ratowania dziecka zamiast posunięcia dobrego dla kariery. Jej życie runęło w gruzach, gdy wpływowy ojciec zostaje zamordowany przez Johana. Od tego momentu kobieta jest w rozsypce i stacza się coraz niżej przez nienawiść do głównego bohatera mangi. Rozdziały z jej udziałem uderzają mocno, bo pomimo tego, że jest okropną osobą myśląca wyłącznie o pieniądzach, nie zasługuje ona na tak okropny los. Kobieta jest jedną z niezliczonych ofiar machinacji Johana.

Thriller

Mimo elementów skupiających się na różnych postaciach Monster w głównej mierze jest thrillerem pełnym zwrotów akcji i szokujących momentów. W przypadku trzeciego tomu nie pierwsze miejsce wysuwa się fizyczny powrót Johana do historii. Postać znajdująca się głównie w cieniu i funkcjonująca jako motywacja dla Tenmy, pojawia się w historii w zupełnie nowym wątku. Jako czytelnik od razu wiemy, że nie będzie to nic dobrego

Klasyczny styl

Tytuł jest wydany w bardzo fajnej formie w edycji liczącej około 400 stron komiksu. Kilka kartek jest w pełni kolorowych, dzięki czemu możemy zobaczyć świat Monster w większej palecie barw, co sprawdza się super. Jeśli chodzi o ilustracje, to manga wypada naprawdę przyzwoicie. Postacie są niezwykle ekspresyjne a lokacje bogate w detale. Ciekawie patrzy się na panele przedstawiające Europę oczami kogoś z Japonii. Moim zdaniem kreska w Monster sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że manga powstawała ponad ćwierć wieku temu.

Klasyka

Monster to jeden z tych tytułów, które powinny być na liście lektur dla miłośników japońskiego komiksu. To świetna, trzymająca w napięciu manga z masą intrygujących elementów i ciekawych zagrywek fabularnych. Ten tytuł to świetny przykład jak napisać wciągającą i trzymająca w napięciu historię. Trzeci tom Monster jest równie dobry co dwa poprzednie i po prostu trudno nie polecić tej mangi każdemu.

Jeśli szukacie jeszcze czegoś w stylu thrillera z rozważaniami i Europą jako miejscem akcji, to pewnie Moriarty przypadnie wam do gustu.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Hanami

Monster Tom 3

9

Fabuła

9.5/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

9.0/10

Zalety

  • Intrygujaca historia
  • Postacie
  • Klimat

Wady

  • Mroczny świat, gdzie nawet dobry uczynek ma straszne konsekwencje