Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Kiedy pomyślę o Gwiezdnych Wojnach, na myśl nie przychodzą mi mangi. Jakoś to uniwersum kojarzy mi się bardziej z filmami, książkami, grami wideo i komiksami z zachodu. Dlatego moją uwagę przykuła informacja o premierze mangi osadzonej w świecie Star Wars. Zwłaszcza że tytuł skupia się na wydarzeniach sprzed Nowej Nadziei i prezentuje nam perypetie młodej Lei. Czy Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki to opowieść godna naszej uwagi?

Piguła

  • Manga w uniwersum Gwiezdnych Wojen,
  • adaptacja książki,
  • Leia musi sprostać wyzwaniom, by zostać godną tronu planety Alderaan.

Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki to manga autorstwa Haruichi. Tytuł jest adaptacją książki autorstwa Claudii Gray, która zaprezentowała nam życie szesnastoletniej Lei. W Polsce manga wydawana jest przez Egmont. Ja miałem okazję przeczytać pierwszy tom tej pozycji i mam raczej pozytywną opinię na jej temat.

Akcja Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki rozgrywa się po wydarzeniach z filmu Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów. Leia jest wychowywana przez Organów i nie zdaje sobie sprawy ze swojego pochodzenia. Dawna republika upadła i zastąpiło ją okrutne imperium.

Tomek „Danteveli” Piotrowski

Dawno temu

Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki. Tom 1 rozpoczyna się krótkim przypomnieniem ważniejszych wydarzeń z pierwszych trzech epizodów Gwiezdnych wojen. Akcja mangi rozgrywa się po upadku Anakina i narodzinach Darth Vadera. Leia jest księżniczką Alderaana i w swoje szesnaste urodziny podejmuje się trzech wyzwań, które mają sprawdzić, czy jest ona godna tronu swojej planety.

Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki Tom 1
Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki Tom 1

Niecierpliwa nastolatka pragnie się wykazać, pokazać swoją dojrzałość i pomóc mieszkańcom planety, a także wszystkim innym potrzebującym. W tle dzieje się dużo politycznych machinacji. W końcu imperium powstałe na zgliszczach dawnej republiki ciemięży ludzi na wielu planetach, a rebeliami zaczynają zbierać siły do walki o wyzwolenie. Czy młoda księżniczka wpląta się w galaktyczny konflikt?

Trzy wyzwania księżniczki

Pierwszy tom mangi ukazuje nam fragment wyzwań, jakich ma podjąć się bohaterka. Chce ona na przykład pomóc głodującym mieszkańcom pewnej planety i wykiwać imperium, by móc przemycić ludzi w swoje rodzinne strony. Leia nie zdaje sobie jednak sprawy z szerszego kontekstu wydarzeń i tego co się zbliża.

storm trooperzy w mandze leia star war
Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki Tom 1

Rozdziały zawarte w pierwszym tomie mangi Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki są solidne i trzymają się klimatu Gwiezdnych Wojen, ale działają także całkiem nieźle jako uniwersalna historia o brzemieniu władzy. Najlepiej wypada jeden moment, gdzie nie do końca przemyślana decyzja Lei ma kolosalne skutki. Pokazuje to znaczenie rozwagi, dobrego planowania i tego, że szczere chęci nie zawsze przekładają się na dobre rezultaty. Dzięki temu bohaterka ma całkiem dobrą lekcję z tego, jak trudno jest być osobą odpowiedzialną za losy innych. Mam nadzieję, że kolejne tomy mangi będą miały więcej podobnych momentów.

Jest filmowo

Kreska mangi jest dosyć interesująca. Mam wrażenie, że co jakiś czas próbowano eksperymentować z cieniowaniem i panelami, przez co różne rozdziały pierwszego tomu odrobinę się od siebie różnią. Całość jednak stara się trzymać blisko materiałowi źródłowemu. Przez to postacie pojawiające się wcześniej w filmach są bardzo podobne do aktorów odgrywających dane role. Fajnie także spojrzeć na świat Star Wars przez trochę inne zwierciadło i mangowy styl. Ogólnie jest dobrze i podoba mi się to, jak wygląda pierwszy tom mangi Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki.

Fani zyskają trochę więcej

Na sam koniec drobna uwaga od kogoś, kto jest w miarę obeznany z Gwiezdnymi Wojnami. Wydaje mi się, że manga zyskuje odrobinę w sytuacji, gdy wie się, kim jest Leia, co wydarzyło się przed jej narodzinami i w jakim kierunku wszystko zmierza. Wtedy ciekawie patrzy się na młodą bohaterkę, wiedząc kim stanie się w przyszłości i jak ważna jest jej rola. Wiedza ta nie jest niezbędna do czytania mangi, ale mam wrażenie, że twórcy założyli, że czytelnicy posiadają, chociaż podstawową wiedze na temat Star Wars.

Solidna manga

Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki Tom 1 wypada całkiem solidnie jako manga. Jest to raczej coś skierowanego dla fanów Gwiezdnych Wojen i osoby obeznane chociaż z filmami, będą z tego tytułu czerpać najwięcej. Mimo to mamy do czynienia z solidną historią o obowiązkach, dorastaniu i wyzwaniu, jakie pojawia się w trudnych czasach. Jest tutaj sporo fajnych elementów i wydaje mi się, że Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki może stanowić dobre wprowadzenie do świata mang dla osób na co dzień nieobcujących z tym rodzajem komiksów. Ja z chęcią sięgnę po kolejne tomy mangi, by poznać dalsze losy młodej Lei.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Egmont

Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki Tom 1

7.4

Fabuła

7.5/10

Kreska

7.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Galaktyczne intrygi

6.9/10

Zalety

  • Udana adaptacja
  • Gwiezdne Wojny w solidnej formie
  • Kilka naprawdę fajnych momentów

Wady

  • Wymaga pewnej znajomości Star Wars