Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Całkiem fajnym aspektem tytułów rozgrywających się w przeszłości jest to, że mogą one wykorzystywać różne znane wydarzenia i postacie w swoich historiach. Udane wplecenie prawdziwych wątków i przekręconych wersji ważnych zdarzeń daje świetny efekt. Na pewno zdają sobie z tego sprawę fani mangi Kuroshitsuji. Ciekawe co takiego wydarzyło się w tomach 11-15?

Kuroshitsuji, znane też jako Black Buttler, czy też Mroczny kamerdyner, to manga autorstwa Yana Toboso. Tytuł ukazuje się od 2006 roku i jest jedną z tych pozycji, która rozeszła się w wielomilionowym nakładzie. Przełożyło się to na rzesze fanów, anime, OVA czy filmy pełnometrażowe o przygodach bohaterów mangi. Tytuł charakteryzuje się ciekawą mieszanką komedii, dramatu i grozy, które świetnie ze sobą współgrają w kolejnych rozdziałach historii o zemście. W Polsce seria wydawana jest przez Waneko.

Wyższe sfery

Kuroshitsuji to historia o relacji pomiędzy nastoletnią głową znakomitego rodu -hrabią Ciel Phantomhive – a jego kamerdynerem, znanym jako Sebastian. Para jest nierozłączna i Sebastian bardzo dba o swojego panicza, parząc mu ciągle rozmaite herbatki i pilnując, by posiadłość rodu Phantomhive była zadbana i oddawała majestat godny hrabiostwa. Dodatkowo dwójka rozwiązuje różne kryminalne zagadki na polecenie samej królowej. Ród Phantomhive znany jest z tego, że od zawsze załatwia wszystkie brudne sprawy dla brytyjskiej korony.

Ciel mimo swojego wieku, wywiązuje się z tej misji w wyśmienity sposób. Wynika to z tego, że jego rodzice zostali zamordowani, a on porwany i poddany nieludzkiej przemocy. Doświadczenie to sprawiło, że chłopiec pragną zemsty bardziej niż ktokolwiek inny. Efektem tego było podpisanie pakty z demonem, który stał się jego kamerdynerem. Tak, Sebastian posiada nadprzyrodzone moce i jest oddanym sługą swojego niepełnoletniego pana, który pragnie pomścić swoją rodzinę.

Mamy więc do czynienia z historią z potworami, sporą ilością akcji, ale także i komedią związaną z codziennością życia jako hrabia znakomitego rodu. Tytuł przeplata ze sobą rozdziały czystej komedii z masą gagów i te poważniejsze lub nawet takie w klimacie horror, gdzie demoniczny sługa walczy z innymi potworami.

Nowy Sherlock

Ostatnia sprawa, w którą zmieszani byli bohaterowie to prawdziwa zagadka kryminalna w stylu opowiadań o słynnych detektywach. Możliwe nawet, ze to zdarzenie i wszystkie zwroty akcji z nim związane miało wpływ na twórczość pewnego pisarza, który był świadkiem całego zamieszania. Czyżby sam Arthur Conan Doyle nauczył się wiele od demonicznego lokaja i jego młodziutkiego lorda?

Wielki rejs

Ciel i Sebastian nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek. Wszystko to za sprawą kolejnej niezwykle dziwnej sprawy, która musi zając się nasz duet. Tym razem chodzi o jakiś kult, który podobno potrafi przywracać zmarłych do życia. Sprawa śmierdzi na kilometr, ale posłuszny pies królowej z rodu Phantomhive podejmie się każdej misji ku chwale swego kraju. Tym razem będzie ciekawie, bo misja odbywa się na wielkim statku i zbiega się z wycieczką, na którą wybiera się narzeczona młodego hrabiego. Czy będzie on miał czas zarówno na pracę jak i relaks z dziewczyną zakochaną w nim po uszy?

Titanic 2

Szybko okazuje się, ze nie ma zbyt wiele czasu na sielankę. Dochodzenie w sprawie kultu przynosi zaskakujące efekty. Okazuje się, że poprzez tajemnicze działania lekarze z organizacji są w stanie przywrócić zmarłych do życia. Problemem jest to, że powracają oni w formie przypominającej zombie. Nieumarłe osoby rzucają się na żywych i rozszarpują ich na kawałki. Co robić, gdy cały statek jest pełen trumien z tymi potworami?

Jakby tego było mało, na pokład wpadają żniwiarze, bo łódź zderzy się z górą lodową i wiele osób zginie. Czy Ciel , Sebastian, nowy sojusznik i rodzinka ukochanej przetrwają w starciu z taką ilością wyzwań?

Szkoła dla elity

Królowa nie daje spokoju bohaterom. Nawet po przejściu z podłymi żniwiarzami, zgniłymi trupami i morząca krew w żyłach katastrofą Ciel musi wypełniać kolejne zadania dla korony. Tym razem celem jest, dostanie się do prestiżowej akademii, by dowiedzieć się więcej na temat pewnego ucznia. Chłopak nie kontaktował się z rodziną od dłuższego czasu i słuch po nim zaginał.

Ciel będzie udawał ucznia tej szkoły i w ten sposób ma pozyskać cenne informacje na temat chłopaka. Tylko czy panicz przyzwyczajony do wygodnego życia i pysznych posiłków spod ręki służby poradzi sobie w nowym środowisku?

Coś się kręci

Na miejscu okazuje się, że szkoła, do której trafił młody bohater to nie zwykły internat dla bogatych. Miejsce jest praktycznie zarządzane przez grupkę wpływowych uczniów i wiele osób zachowuje się w niezwykle dziwny sposób. Pozyskanie cennych informacji nie będzie takie łatwe. Czy młody hrabia Phantomhive osiągnie swój cel? Może szkolne kliki, hierarchia i prześladowanie przez starszych uczniów przerosną doświadczonego przez życie chłopca?

Horrorek

Kuroshitsuji prezentuje się bardzo ładnie i stylowo. Manga ma dużo intrygujących i przyciągających wzrok elementów, które świetnie prezentują się na stronach kolejnych tomów. Świat osadzony w wiktoriańskiej Anglii fajnie łączy historię, anachronizmy i elementy fantastyczne w ciekawą dla oka mieszankę. Design postaci jest pierwsza klasa i prezentują się one dobrze zarówno w zabawnych, jak i lekko strasznych momentach. Powrót żniwiarzy uzbrojonych w zakręcony sprzęt i zombiaki fajnie podbijają horrorowe elementy serii. Ogólnie jest bardzo dobrze i Kuroshitsuji od strony wizualnej to pierwsza klasa.

Kuroshitsuji jest super!

Każdy kolejny tom i rozdział Kuroshitsuji utwierdza mnie w przekonaniu, że to bardzo fajna manga. Sporo się dzieje, postacie są interesujące i całość cudownie łączy zakręconą komedię, dramat i horror. To, co pojawiło się w omawianych tomach, było bardzo miłą niespodzianką i pokazuje, że Yana Toboso nie spoczywa na laurach. Ciągle dzieje się coś fajnego i pomysłowego, dzięki czemu tytuł nie jest nic, a nic schematyczny. Jak dla mnie to gigantyczna zaleta i argument przemawiający za Kuroshitsuji.


Jeśli szukacie innej mrocznej mangi warto zainteresować się Chainsaw Man. Natomiast jeśli kręci Was tematyka Anglii z minionych lat, to polecam Moriarty.

Tomek „Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Kuroshitsuji

8.3

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

7.9/10

Zalety

  • Świetne pomysły na historie
  • Ciekawe postacie
  • Bardzo wciąga
  • Super klimat

Wady

  • Dla niektórych może być zbyt mroczne