Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Kilka lat temu nie spodziewałem się nawet, że mangi i zwierzętach, zwłaszcza kotach będą należeć do moich ulubionych tytułów. Może na starość zrobiłem się ckliwy czy coś i od flaków i trupów bardziej rusza mnie miauczenie i historie o cieple? Trudno powiedzieć. Wiem natomiast, ze manga 50 cm życia naprawdę mnie ruszyła. Czy oznacza to, że warto pędzić po ten tytuł i umieścić go w swojej kolekcji japońskich komiksów?

Piguła

  • Manga o losach bezdomnych kotów,
  • Trzy tomy przygód dwóch kotów i pewnej kobiety,
  • Sporo wzruszających scen i sytuacji.

50 cm życia autorstwa Gin Shirakawy to trzytomowa manga o perypetiach pewnych pociesznych kotów. Manga jest dramatem z pozytywnym przesłaniem i wieloma wzruszającymi momentami. Trzeba więc uważać, by nie pobrudzić kartek łzami. Tytuł trafia w ręce polskich czytelników dzięki wydawnictwu Waneko, które w swojej ofercie ma tytuły o kotach takie jak Cześć, Michael! The Walking Cat, Na kocią łapę czy Starszy pan i kot. 50 cm życia dołącza więc do różnorodnego grona opowieści o uroczych zwierzętach.

Kocie życie

Manga 50 cm życia skupia się na perypetiach dwóch bezpańskich kotów grasujących po ulicach japońskiego miasta. Są nimi Nanao, który nosi na szyi charakterystyczny dzwoneczek i dostojny Machi. Para stara się przetrwać na ulicach metropolii, ale nadchodząca zima i spadek temperatury, a także coraz mniej pożywienia utrudniają im życie.

Para w poszukiwaniu ciepła zakrada się do łaźni prowadzonej przez młodą kobietę i jej brata. Pierwsze spotkanie z dziewczyną o imieniu Yoshino Narita przebiega tragicznie. Bohaterka boi się panicznie kotów i jest to związane z tragicznym wydarzeniem z jej przeszłości. Jednak przypadkowe spotkanie kobiety dwóch kotów staje się początkiem ważnej relacji pomiędzy futrzakami a człowiekiem. Opowieść śledzi perypetie tej trójki i to jak wpływają na siebie i razem odnajdują ciepło i nadzieję na lepsze jutro.

Jest lepiej

Pierwszy tom mangi koncentrował się na przeszłości bohaterów serii. Drugi ukazuje nam rozwój relacji pomiędzy młodą kobietą a dwoma kotkami. Z początku dziewczyna się boi i jest nieufna w stosunku do tych zwierząt. Kociaki z kolei wychowane są w świecie, gdzie człowiek oszukuje, jest wrogiem i stanowi wielkie zagrożenie. Jednak wraz z biegiem czasu, dokarmianiem i drobnymi gestami cała trójka zaczyna się otwierać na możliwość, ze wcale nie jest tak źle. Zostaje to zaprezentowane w bardzo fajny i naturalny sposób, tak by przedstawić zarówno perspektywę człowieka jak i kota w takiej sytuacji. Niestety nic co dobre nie może trwać wiecznie i pojawiają się poważne komplikacje.

Smutek i nadzieja

W efekcie pewnych ponurych zdarzeń dobra passa kotków i bohaterki kończy się zdecydowanie zbyt szybko. Trójka nie jest już razem ze sobą i rozstanie trwa kilka lat. Dzięki temu jest okazja do zobaczenia, jak przez kilka lat dojrzewają i zmieniają się postaci. Chodzi zarówno o stronę fizyczną jak i emocjonalną. Lata rozłąki prowadzą do bardzo wzruszającego finału, który świetnie wpisuje się w przesłanie całej mangi 50 cm życia.

Wzrusza i rusza

Kiedy sięgałem po 50 cm życia, nie spodziewałem się, ze tytuł mnie tak bardzo wzruszy i że zakończenie historii będzie takie solidne. Niesie ono bardzo fajne przesłanie i ma iście filmowy styl. Ogólnie cała manga to naprawdę fajnie zaprezentowana opowieść, która świetnie nadaje się na srebrny ekran. Mamy tutaj wszystko, czego potrzeba do dobrego dramatu lub filmu obyczajowego.

Kocia droga

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu strona wizualna mangi 50 cm życia wypada bardzo dobrze. Koty przedstawione są w całkiem realistyczny sposób, ale jest tutaj też odrobiną fantazji, tak by mruczki były łatwe do rozróżnienia i posiadały charakterystyczne elementy jak dzwoneczek na szyi Nanao. Tła są bardzo ładne i fanie oddają klimat miasta z perspektywy futrzaka. Dodatkowo w kolejnych rozdziałach obserwujemy, jak główni bohaterowie dorastają i z małych kociątek stają się dorosłymi kotami. Daje to bardzo fajny i zauważalny efekt. Który świetnie przysługuje się opowiadanej historii.

Jest sukces!

Drugi i trzeci tom mangi 50 cm życia świetnie kontynuuje i kończy wątki z pierwszych rozdziałów serii. Całość to trzy tomiki pełne wzruszeń, ciepła i dramatycznych momentów. Tytuł ma bardzo satysfakcjonujące zakończenie, co często nie jest łatwe i po zakończeniu trzeciego tomu czuje się, że historia jest kompletna. Cała seria jest naprawdę fajna i można ją śmiało polecić osobą lubiącym koty i tym, którzy szukają wzruszeń i nadziei na to, że mimo trudności może być lepiej. Szczerze polecam 50 cm życia praktycznie każdemu. Jedyne ryzyko związane z tym tytułem to nagła chęć posiadania kotów.


Jeśli szukacie innych mang z kotami w roli głównej, to warto sprawdzić The Walking Cat i Starszy pan i kot, a także Wydanie ekskluzywne Cześć, Michael!

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

50 cm życia

8.3

Fabuła

8.5/10

Kreska

8.3/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Wzrusza i porusza
  • Opowieść z sercem
  • Pozytywne przesłanie

Wady

  • Dlaczego z oczu cieknie mi woda?