Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Fascynujące jest to, jak wiele z tradycyjnych wierzeń i historii jest do siebie podobnych. Różne kultury na odległych kontynentach mają wiele podobnych mitów, potworów i opowieści. Czasem wszystko to sprawia wrażenie, jakby w tym wszystkim drzemała jakaś zapomniana prawda i wspólna historia, o której obecnie nic nie wiemy. Czy możliwe, że poza naszą rzeczywistością istnieje coś jeszcze? Coś, o czym wiedzą na przykład tylko Wiedźmy?

Piguła

  • Kolekcja opowiadań o wiedźmach ,
  • Mieszanka dramatu i horroru,
  • Bardzo ciekawa oprawa wizualna.

Wiedźmy to najnowsza jednotomówka w katalogu wydawnictwa Waneko. Tytuł autorstwa Daisuke Igarashi to zbiór opowiadań o kobietach posiadających nadprzyrodzone moce i korzystających z nich w różnych sytuacjach. Całość jest utrzymana w tonie grozy i pewnie trafi w gusta miłośników horroru.
Wiedźmy to jednak coś więcej niż prosty straszak i elementy makabryczne nie odciągają tutaj zbytnio od pomysłowej fabuły. Już na samym wstępie mogę napisać, że tytuł przypadł mi do gustu i Wiedźmy trafiają na listę mang, które będę polecał.

Zbiór opowiadań

Manga to zbiór kilku opowiadań, które przynajmniej na pozór nie są ze sobą zbytnio powiązane. Każde z nich opowiada historię wiedźmy. Nie są to jednak mroczne i złe postacie z bajek Disneya tylko kobiety posiadające wyjątkowe moce. Każda korzysta z nich na swój własny sposób.

Wiedźmy

Pierwsza opowieść zatytułowana Wrzeciono, to tak naprawdę dwie historie w jednym, które rozgrywają się w Konstantynopolu/Stambule w Turcji. Miasto będące miejscem zderzenia różnych kultur i wierzeń staje się ważnym punktem na mapie świata. Młoda dziewczyna z odległej wioski otrzymuje niepokojący znak od sił wyższych i musi udać się do metropolii wraz z gobelinem zawierającym pewne proroctwo. Z drugiej strony mamy kobietę z kultury zachodu, która lata wcześniej zakochała się w muzułmaninie. Jej zaloty zostały odrzucone, co popchnęło ją w stronę magii i chęci zemsty. Losy obu kobiet splatają się w tajemniczym mieście z niezwykłą historią.

Kolejne z opowiadań przenosi akcję do amazońskiej dżungli, gdzie prymitywne plemię ściera się ze współczesnym światem w najgorszej postaci. Zieleń i natura ma zostać wyniszczona w nikczemnych celach władz i korporacji, a ludzie stojący na przeszkodzie progresu muszą zostać wytępieni. Przeszkodą staje się jednak pewna kobieta, która posiada niezwykłe moce i staje w obronie dżungli przed niszczycielskim działaniem człowieka.

Dalej mamy scenariusze o niezwykłym kontakcie kościoła z wiedźmami i apokaliptycznymi wizjami, a także historię o przypadkowym spotkaniu z kimś o potężnych mocach.

Perełki

Właśnie ta trzecia historia jest moją ulubioną. Jest ona najbardziej zakręcona, pomysłowa i nadaje się na cudowny i ponury horror. Nie chcę wdawać się w szczegóły fabuły, bo byłem naprawdę pozytywnie nią zaskoczony. Reszta opowiadań też jest bardzo dobra i trzymają one wysoki poziom. Zwłaszcza jeśli ktoś poszukuje oryginalnego i niezbyt oczywistego horroru. W każdym z opowiadań znajduje się sporo grozy i przerażających rzeczy.

Wiedźmy

Jednak każda z opowieści ma też swoje własne przesłanie i porusza całkiem ciekawe tematy. Czasem jest to bardziej oczywiste jak w przypadku pro ekologicznej historii o dżungli. Innym razem można się pogubić w tym co autor miał na myśli jak w przypadku pierwszej opowieści, ale można tu doszukać się wielu fajnych motywów i tematów.

Magiczny świat

Wiedźmy to niezwykle ciekawy tytuł choćby ze względu na to jak różnorodne są miejsca, w których rozgrywają się zebrane historie. Tytuł prezentuje nam magiczny świat przenikający przez wszystkie kontynenty i kultury. Daje to naprawdę fascynujący obraz świata, gdzie elementy nadprzyrodzone łączą wszystko ze sobą i tytułowe wiedźmy to jednostki, które czerpią swoją moc poprzez kontakt z czymś niezauważalnym dla zwykłych śmiertelników. Każda z kobiet korzysta inaczej ze swojej mocy. Część używa jej do zemsty , inne do pomocy światu, a jeszcze inne po prostu żyją jak każdy z nas.

Z początku myślałem, że wątek zemsty będzie tym, co napędza wszystkie opowiadania. W końcu mamy jedno o kobiecie, która czuje się źle potraktowana przez mężczyznę co spycha ją na drogę zła. Kolejna opowieść to historia o wiedźmie jako instrumencie zemsty czy odwetu przez naturę i dawny świat. Później przechodzimy już w inny tryb i zamiast zemsty mamy motyw poświęcenia dla innych czy karę za złamanie prawa mistycznego świata. Wszystko to fajnie ze sobą współgra i buduje niezwykle wciągająca wizję lekko apokaliptycznego świata. Do mnie to naprawdę przemawia i z chęcią poczytałbym jeszcze więcej podobnych historii.

Surrealizm

Wiedźmy to naprawdę udana jednotomówka i jestem pod olbrzymim wrażeniem zdolności autora mangi. Fabuła opowiadań często idzie w bardzo oryginalnym i niespodziewanym kierunku, co prowadzi do bardzo oryginalnych sytuacji i scen. Są one zaprezentowane w naprawdę fajny sposób sprawiający, że tytuł bywa mocno surrealistyczny. Opowiadana historia staje się mocno chaotyczna i dziwna, przez co obrazki towarzyszące akcji są odpowiednio pokręcone.

Wiedźmy

Ogólnie ilustracje stoją na wysokim poziomie, tła są bogate w detale i naprawdę klimatyczne. Postacie są narysowane w dosyć ciekawy sposób i co ciekawe zmieniają się odrobinę na różnych stronach mangi. Całość momentami przypomina szkice, co daje dosyć ciekawy efekt.

Wiedźmy to perełka

Jak dla mnie Wiedźmy to perełka, która powinna znaleźć się w kolekcji każdego miłośnika oryginalnych i mrocznych japońskich komiksów. Ten tytuł świetnie łączy ze sobą grozę dramat i uczucie smutku. Opowiadania są bardzo różnorodne i pomysłowe. Umiejscowienia akcji na różnych krańcach Ziemi daje bardzo interesujący efekt i buduje ponury świat na granicy zagłady. Ilustracje i surrealistyczne sytuacje czynią ten tytuł naprawdę ciekawym od strony wizualnej. Ja jestem pod wrażeniem i Daisuke Igarash już został dopisany do listy mangaków, których twórczość muszę poznać bliżej. Oby na nasz rynek trafiało jak najwięcej takich fascynujących pozycji.

Wiedźmy

Jeśli szukacie więcej tytułów w stylu horrorów, to warto sprawdzić  mangi na bazie twórczości Lovecrafta, Potrzask, Gdy zapłaczą cykady,  Sadako i koniec świata lub Fuan no Tane.

Tomek 'Danteveli’ Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Wiedźmy

8.9

Fabuła

8.8/10

Kreska

9.0/10

Jakość wydania

8.8/10

Zalety

  • Unikatowy styl
  • Oprawa wizualna
  • Ciekawe historie

Wady

  • Momentami mo0że być zbyt zakręcone